На головну Новини Ті, що мчать рятувати

Ті, що мчать рятувати

10

За час пандемії ми неодноразова на сторінках газети розповідали про те, з якими новими викликами доводиться стикатися сімейним лікарям та колективу «ковідного» відділення. Не можемо оминути увагою й тих, хто завжди поспішає на порятунок у разі раптового погіршення стану здоров’я чи травм – служби екстреної медичної допомоги, адже коронавірус додав роботи й бригадам швидких.

Завідувач  Володимир-Волинського відділення КП «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Микола Бранчук каже, що працівники цього відділення щодня вирушають рятувати хворих на коронавірус пацієнтів. За добу таких звернень зазвичай трапляється до десяти. Переважно термінової медичної допомоги потребують хворі, які перебували на амбулаторному лікуванні й у них спостерігається різке погіршення стану здоров’я, що становить загрозу життю. А буває й таке, що людина не зверталася до сімейного лікаря за консультацією і змушена викликати швидку, бо почувається зле. У МОЗі радять хворим із підозрою чи підтвердженим діагнозом COVID-19 негайно телефонувати «103», коли є біль у грудній клітці, задишка у стані спокою, порушення свідомості,  сатурація менш ніж 92 відсотка (її можна виміряти в домашніх умовах за допомогою пульсоксиметра) чи інші ознаки, які свідчать про критичний стан.

- реклама -

Зазвичай пацієнтів з COVID-19, у яких фельдшери діагностують важку ступінь захворювання, карети швидких доправляють у медзаклади, адже здебільшого вони потребують лікування у стаціонарі, а нерідко – й кисневої підтримки.

– До хворого на коронавірус бригада виїздить уже підготовлена – в одноразових захисних костюмах. Додатковим захистом слугує також вакцинація – 95 відсотків колективу отримали щеплення від ковіду, – каже Микола Віталійович. – Минулого року, коли ця невідома раніше інфекція вражала велику кількість людей, хворіли й наші працівники, тому багато хто знайомий з цією недугою особисто. Ми ретельно дотримуємося усіх протиепідеміологічних заходів під час роботи. На початку зміни вимірюємо температуру працівників, при необхідності – тиск, щоб упевнитися, що їхній стан здоров’я дозволяє виконувати усі покладені на них обов’язки.

Микола Бранчук у місцевому відділенні швидкої допомоги працює уже понад тридцять років, чверть століття очолює його, тому, як ніхто інший знає, який шлях реорганізацій та реформ пройшла ця екстрена служба, яка нині є структурним підрозділом комунального підприємства «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». До Володимир-Волинського відділення входять також два пункти ЕМД, що розташовані в Устилузі та Локачах. Колектив  загалом налічує 47 осіб. Злагоджено та згуртовано працюють і досвідчені фахівці й ті, хто, нещодавно закінчивши навчання,  прийшов працювати у цій структурі. П’ятдесят років у відділенні працює старша фельдшерка Ніна Яковлєва, трудиться тут чимало фахівців із  майже двадцятирічним досвідом – це Андрій Гус, Роман та Павло Власюки, Віктор Гаврилюк, Людмила Шевченко, Сергій Грабовський, Наталія Калита, Лора Яремко, Оксана Юхно, Сергій Комарук. Вливається у колектив і молодь. Цього року тут стали працювати фельдшерки Діана Демчук і Яна Лєвша.

Автопарк відділення складається з  восьми автомобілів (п’ять у Володимирі-Волинському, два в Локачах та один в Устилузі). Шість  з них зовсім нові, одну надано фондом Рината Ахметова. Ці транспортні засоби повністю укомплектовані найнеобхіднішим обладнанням (дефібрилятор, ЕКГ-апарат, кисневі балони, відсмоктувачі, різноманітні шини та шийні коміри, глюкометри для вимірювання рівня цукру в крові, пульсоксиметри для визначення рівня сатурації, виїзні та переносні ноші) та медикаментами.

Щодоби на чергування заступають чотири бригади у Володимирі-Волинському та по одній у Локачах й Устилузі. Вони за зміну отримують до 50 викликів. За статистикою, частіше екстреної медичної допомоги потребують люди восени та навесні, адже загострюються хронічні захворювання.  

– Коли людина телефонує «103», на її дзвінок відповідає диспетчер оперативно-диспетчерської служби, яка знаходиться у Луцьку. Дає поради, як діяти для полегшення стану. А якщо необхідна термінова медична допомога, відправляє карету швидкої. Завдяки тому, що на кожному автомобілі ЕМД встановлена система GPS, є можливість переадресувати  виклик тій бригаді, яка зараз вільна і знаходиться найближче (повідомлення з адресою хворого та причиною виклику надходить на робочий смартфон фельдшера). Таким чином часто наші бригади рятують жителів не лише Володимирщини, а й сусідніх районів.  Кілька днів тому,  наприклад, в обідню пору екіпаж транспортував хворого в обласну лікарню, а повернувся у так би мовити місце дислокації аж о 18-ій годині, адже дорогою його кілька разів відправляли на інші виклики, – розповідає завідувач відділення.

Відповідно до Правил виклику, бригада екстреної медичної допомоги виїжджає за рішенням диспетчера у випадках, коли у пацієнта наявні такі скарги та симптоми, які виникли раптово: непритомність або порушення притомності, судоми, розлад дихання, біль в грудній клітці, головний біль, що супроводжується запамороченням і/або нудотою, порушення зору, мовлення, слабкість у кінцівках, гіпо- та гіперглікемічна кома, гострий біль у черевній порожнині чи/та поперековому відділі, значна зовнішня кровотеча, блювання кров’ю, ознаки внутрішньої кровотечі (різке падіння артеріального тиску, наростання частоти пульсу, різка загальна слабкість та блідість шкіри тощо), порушення перебігу вагітності, анафілактична реакція, спричинена різними чинниками, травми, які загрожують життю, нещасні випадки, тепловий удар і переохолодження, асфіксії, гострі психічні розлади та інші стани, які загрожують життю та здоров’ю людини.

Консультує роботу фельдшерів старший лікар, який на зв’язку із ними у телефонному режимі, тому у разі складних випадків чи сумнівів можна отримати додаткові поради інших фахівців. Приміром, при серцево-судинних захворюваннях фельдшер швидкої може невідкладно зробити кардіограму, яку прочитає лікар-консультант і надасть рекомендації з приводу подальших дій. Нерідко таких хворих госпіталізують у кардіоцентри області. 

Про результат кожного виклику фельдшер відразу повідомляє Центр, а умовні паперові картки розглядає та аналізує завідувач, їх місяць зберігають у відділенні, а тоді відправляють в архів (там вони знаходяться рік). Нерідко трапляються випадки, коли ці записи слугують доказами у різних справах, особливо, коли це пов’язано з травмуванням людей.

Робота фельдшера потребує зосередженості, уважності, глибоких знань та уміння швидко приймати рішення. Від того, як він спрацює, часто залежить подальше одужання, а інколи саме цьому фахівцеві варто дякувати за врятоване життя. Стреси, емоційне виснаження та напруга – це та сторона роботи, про яку не часто розповідають. Інколи фельдшерам доводиться надавати допомогу людям з розладами психіки чи тим, хто перебуває у стані алкогольного сп’яніння.  Трапляються загрози і їхній безпеці, тому в разі необхідності бригади швидкої звертаються до правоохоронців, які забезпечують їхній захист. Буває фельдшерам важко і фізично, але їм завжди готові допомогти напарники-водії. Завжди приємно цим спеціалістам, коли на «103» або гарячу лінію МОЗу телефонують їхні пацієнти, щоб подякувати за порятунок.

Колектив відділення постійно працює над підвищенням професійного рівня. Кожні два місяці представники навчально-тренувального центру приїздять сюди, проводять заняття з різних тем  та приймають заліки. Також фельдшери періодично проходять курси підвищення кваліфікації, тренінги та семінари, які нерідко проводять закордонні фахівці. Приміром, нещодавно троє фельдшерів пройшли чотириденні навчання з надання допомоги при травмах, які у Луцьку проводили литовські спеціалісти. Також колектив активно бере участь в онлайн-заняттях. Рідкісні чи складні випади, з якими зіткнулися під час чергування, обговорюють з колегами, аналізують правильність і послідовність дій  – таким чином обмінюються досвідом.

– Приємно, що на шляху швидкої допомоги трапляються чемні водії, які надають перевагу у русі медичному транспорту. Водії наших спецавтомобілів, навіть поспішаючи на виклик, теж дотримуються рекомендованої швидкості та правил дорожнього руху, – каже Микола Бранчук. – Та водночас, бувають випадки, коли у дворах багатоповерхівок через припарковані автівки бригада швидкої не може дістатися потрібного під’їзду. Це дійсно проблема, коли хворого потрібно занести в автомобіль, щоб транспортувати до лікарні. У зимовий період інколи теж стикаємося з труднощами через те, що дороги до віддалених сіл чи окремих вулиць під час сильних снігопадів можуть бути у заметах. Та уже роками налагоджена співпраця з тими, хто обслуговує ці шляхи, дозволяє дістатися до місця виклику і надати допомогу хворим. У будь-який час викликають спецтехніку, яка перед автомобілем швидкої розчищає дороги.

Валентина ТИНЕНСЬКА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

4 × 2 =