На головну Новини Трагедія Голодомору у плакатах Федора Сподинюка

Трагедія Голодомору у плакатах Федора Сподинюка

140

   Виставка художніх плакатів на тему Голодомору діє у районному будинку культури з 25 листопада. Серію робіт у цьому жанрі створив колишній викладач педколеджу Федір Сподинюк. Для експозиції обрали місце, яке найкраще підходить для плакатної творчості, -у вікнах РБК, де роздивитися їх можуть усі перехожі.

У цих плакатах автор  обіграв радянські ідеологічні гасла,  показавши їхню облудність і поєднавши їх із символами найстрашнішого періоду в житті українських селян – Голодомору 1932-1933 років. Сталін в образі зловісного опудала, п’ять колосків, що сплітаються, утворюючи тюремні грати із зашморгами по краях, сухий будяк, який росте там, де була родюча українська земля – прості і лаконічні образи, що передають увесь жах тих років.

- реклама -

– До цієї теми звернувся, щоб донести до людей приголомшливо страшну правду про геноцид, який чинила над українським народом радянська влада, – каже Федір Сподинюк. – І хоч наш Володимир ця біда минула, адже на той час ми були «під Польщею», біль жертв Голодомору спільний для нас усіх, для всіх українців.

Малювати плакати художник почав ще у студентські роки. Але тоді стосувалися вони не історії чи політики, не важливих соціальних проблем, а… гумору. «Навчався в  Одеському педагогічному інституті ім. К.Д.Ушинського на художньо-графічному факультеті, і викладачі залучали нас до оформлення Гуморини – традиційного одеського веселого свята. Ми малювали смішні, іронічні плакати, які виставлялися у вітринах магазинів вздовж вулиці Дерибасівської, де відбувалася Гуморина, – згадує Федір Сподинюк. – Так я познайомився з особливостями цього жанру. Згодом, коли вже сам викладав у педколеджі, навчав цього студентів, заохочував малювати серйозні плакати на гостро соціальні теми, як-от боротьба з наркоманією, організовували виставки».

Хороший плакат, каже Федір Сподинюк, повинен викликати у глядача миттєву реакцію – сміх чи гнів, обурення або співчуття, залежно від того, який зміст у роботу хотів закласти автор. Торік він виставляв свої роботи в історичному музеї імені Омеляна Дверницького. На відкриття виставки прийшли журналісти, преса. «Але такий формат, як запропонували в РБК, мені здається більш вдалим. Адже в музей пересічні жителі міста ходять нечасто, а тут, минаючи будинок культури, можуть зупинитися і роздивитися плакати», – зауважує художник.

Виставка триватиме до 3 грудня. Побачити плакати Федора Сподинюка можна у вікнах РБК з  боку міськради.

Віталіна МАКАРИК.

 

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

2 × один =