На головну Інтерв'ю «Троянда», що місто заквітчує: як працює комунальне підприємство

«Троянда», що місто заквітчує: як працює комунальне підприємство

211

 «Якою б ситуація у Володимирі не була – місто квітнутиме! Саме таке рішення ми з колегами прийняли у перші дні війни і дружно вийшли на роботу», – каже директорка комунального підприємства «Троянда» Ольга Ломанська. Тоді ми, жителі Володимирщини, ще не знали, що будемо приймати, поселяти і опікуватися нашими земляками з поранених війною міст і сіл, що тут буде транзитна зона для переправлення гуманітарних вантажів, що сюди приїздитимуть закордонні благодійники, посадовці та журналісти… Але звичка піклуватися про рідний край, заквітчувати його, наводити тут чистоту й красу – не зникла, попри нові обставини. На вулицях міста уже майорять перші весняні квіти – братики, гвоздики, маргаритки, вирощені та висаджені колективом «Троянди».

Місцина, де розгорнуло свою діяльність підприємство, впадає у вічі вже здалеку. Стрункі високі вічнозелені дерева, розлогі кущі, рядочки різнокольорових квітів і саджанців, а ще теплиці – усе вказує на те, що тут з маленьких насінинок виростає барвисте суцвіття, а просянкуті турботою стебельця набираються сили й постають у всій красі. Того дня на цій території кипіла робота, а наступного  колектив планував здійснювати заквітчення міста.

- реклама -

Висаджені на клумбах квіти почали вирощувати ще минулого літа

Директорка підприємства Ольга Ломанська, як завжди – на робочому місці. Окрім адміністративних обов’язків, виконує й спектр інших робіт з догляду за рослинами. І попри те, що ніколи раніше не цікавилася квітами, їй вдалося пізнати певні тонкощі їх вирощування і щиро полюбити те, чим займається.

Ольга Миколаївна розповідає, що до першої весняної висадки квітів, працівники підприємства почали готуватися ще влітку, відразу після свята Петра й Павла. В одній з теплиць висіяли триколірні фіалки (їх ще називають братиками, віолою). Коли насіння проросло, взялися за пікірування, пересаджуючи молоді сходи у невеличкі горщики. Як тільки сіянці випустили 3-5 листочків, їх висадили у відкритий ґрунт – на спеціальну ділянку на території підприємства, а вже звідти квітучі рослини перемістили на міські клумби.

– За майже два тижні багато кущів хтось безжально поцупив, лишивши  добрячі галявини на квітниках. Довелося  їх подосаджувати. Це, можна сказати, безкінечний процес, бо викопують рослини досить часто – каже директорка. 

Цього року завдяки дбайливому догляду працівниць підприємства та сприятливим погоднім умовам, КП «Троянда» вдалося виростити близько 10-12 тисяч кущів цих маленьких яскравих квітів (на клумби уже висадили близько 5 тисяч). У минулі роки вирощували їх у  менших кількостях – 7-8 тисяч кущів, бо багато через холодні зими гинуло.  А от маргаритки, які рясно квітли торік, а цього року своєю красою не надто порадують, бо значна їх частина вимерзла. На околицях міста, у місцях поряд з дорогами, садять гвоздику турецьку, яка є стійкішою до загазованості повітря, ніж інша розсада.

Серед весняних квітів, які також вирощують на підприємстві, – примула (первоцвіт) і гіацинт. Це досить дорогі сорти, тому на клумби їх не висаджують. Придбавши їх для своїх обійсть можна  у фірмовому магазині «Квіти Володимира».

«Мусимо й якусь копійку заробити, щоб підприємство не стало збитковим», – пояснює Ольга Миколаївна і додає, що у магазині – широкий асортимент продукції, де і вирощене власноруч, і замовлене у постачальників. У сезон тут продають свої троянди, лілії, кали, а також невелику кількість тюльпанів – те, що не використовують для прикрашання міста.

Різнобарв’я у теплицях

Вільних від рослин ділянок у теплицях підприємства майже немає. Хоч деякі з цих споруджень не в найкращому стані й потребують капітального ремонту, все ж продовжують виконувати свою функцію – надавати захист рослинам від вітрів та сильних опадів. Тут ще підростають деякі з весняних квітів, що будуть згодом доповнювати композиції на клумбах, а й є зелені виткі рослини  – їх зараз купують володимирчани, щоб висадити на могилах рідних на кладовищах. Ось на окремій ділянці поплівся барвінок, а недалеко на іншій підростають туї. Є кілька клаптиків землі, що засаджені трояндами, неподалік тягнуться вгору  хризантеми, а поряд ще заховані у землі цибулинки лілій. Тут можна спостерігати за усіма етапами росту різних сортів квітів, декоративних кущів і дерев. Одні охайно висаджені на ділянки-грядки, а інші – у горщики, кількість яких годі й порахувати. 

Навпроти повністю обшита склом територія. Це теплиця, що охоплює площу у 300 метрів квадратних. Обігрівається вона твердопаливним котлом. Помірна вологість і сприятливий температурний режим, схоже, підходять не лише квітам, а й гіганту-кактусу, який уже давно дістався стелі. Він причаївся у кутку й впродовж більше десяти років спостерігає прекрасну картину народження різнобарв’я. Саме у цих теплицях вирощують квіткові рослини, які прикрашатимуть місто уже в червні-липні: тагетес, сальвія, агератум, цинерарія, петунія, гацанія, аліссум, левиний зів, бегонія, колеус, портулак… Їх насіння висіяли у ґрунт ще у січні, а зараз вже зеленіє розсада різних відтінків.

У літньо-осінній період на клумбах цвістимуть сальвії і чорнобривці. А найпізніше – восени, завершуючи квітниковий сезон, КП «Троянда» висадить у вази хризантеми, які цвістимуть до морозів.

Хочемо поступово «переходити» на вирощування багаторічних квітів, але коли взимку з доріг згортають сніг, то разом з ним на клумби потрапляють сіль та  хімічні суміші, якими посипають автошляхи. Це завдає нищівної шкоди багаторічникам. Тож ми такі рослини висаджуємо здебільшого подалі від доріг, – розповідає Ольга Миколаївна. 

Насіння квітів зазвичай використовують власноруч зібране, деяке докуповують. За словами директорки, найкраще зарекомендувало себе насіння американської марки «Пан Америка», що має хороший показник сходження – близько вісімдесяти відсотків. Та воно – не з дешевих. Наприклад, тисяча насінин петунії коштує 1500 гривень.

Квітники по всьому місту

Квітники КП «Трянда»  мають площу у 1168 метрів квадратних. Це окремі ділянки у різних частинах міста: біля в’їзного знаку зі сторони Луцька, поблизу приміщення міськради, у сквері Данила Галицького, перед вокзалом, біля пам’ятників воїнам-інтернаціоналістам, борцям за волю України ОУН-УПА, князю Войшелику, на території меморіалу «Жертвам фашизму», на вулиці Ковельській і острівку безпеки на об’їзній дорозі, що веде до птахофабрики. Також засаджують квітами могили загиблих воїнів і територію біля пам’ятника бійцям-повстанцям на Лодомирському кладовищі, дбають про насадження у парках.  

– У підвісні горщики висаджуємо здебільшого сульфінії та калачі – залежно від того, що раніше починає квітнути, бо завжди хочемо до великодніх свят прикрасити вулиці, – каже пані Ольга.

Ще одним напрямком роботи підприємства – є догляд за живоплотом. На обслуговуванні КП «Троянда» 5611 метрів кущів, які потрібно  заледве не щомісяця підстригати, час від часу прополювати, а деякі ділянки й досаджувати. А ще здійснюють за міськими газонами, які займають 3107 квадратних метрів, за парком на Риловиці, де  3532 метрів квадратних газону і 1885 – квітників. Також на обслуговуванні підприємства 2691 дерево.

З турботою до кожної рослини

Отак поглянеш на встелену квітучими килимками територію підприємства, міські клумби і розумієш, скільки праці докладено, аби усе зростити. Працівники підприємства, яких загалом 16 осіб, з них – сім озеленювачів (чотири жінки і три чоловіки) щодня трудяться, аби ми могли милуватися красивими квітковими композиціями.

– На сезонну роботу (з квітня до вересня) беремо людей, які  стоять на обліку в центрі зайнятості. Зазвичай, це двоє або троє, які прополюють квіти на клумбах і на квітнику чи в теплицях на території КП, – каже директорка.

Автопарк підприємства – невеликий: поливальне авто на базі ЗІЛ-130, 1984 року випуску, ІЖ з причіпом для перевезення розсади та невеликий подрібнювач гілля. Є усі необхідні для роботи інструменти.   

Закохалася у квіти – на роботі

«Троянду» Ольга Ломанська очолює з кінця 2014 року, до того працювала на інших роботах. Здобувши спеціальність лісотехніка у Львівському лісотехнічному університеті тоді, у 2000 році, знайти роботу за фахом було неможливо, тож пішла торгувати на ринок. Згодом працювала у гуртівні «Ельдорадо» – спершу касиром, потім – заступником директора. Коли ж торговий заклад припинив діяльність, влаштувалася на КП «Полігон». Через рік  стала майстром дільниці у ЖЕКу.

Коли звільнилося місце директора КП «Троянда», вирішила спробувати реалізувати себе у цій новій для себе сфері діяльності. Вона не лише взяла на себе відповідальність за близько двадцяти працівників, а й змушена була вивчити усі нюанси ведення «зеленого господарства», бо ж, зізнається, до того навіть грядки не мала, лише вазони у квартирі  вирощувала. За те, що змогла швидко вникнути у суть всіх, так би мовити, виробничих процесів, пані Ольга завдячує колективу, де кожен працівник чудово знає свої обов’язки і старанно їх виконує.

Пані Ольгу оточують квіти та зелені рослини не лише на роботі, а й вдома, де в одній із кімнат облаштувала справжню оранжерею. Скільки тут різноманітних вазонів, каже, навіть і не рахує, лише кактусів уже більше ста…

Та не лише вазонами захоплюється жінка. Має ще одне незвичне хобі – колекціонування ляльок. Зібрала 122 порцелянові копії яскравих представниць різних епох – усі з красивими зачісками та у вишуканих костюмах. А ще має чимало екземплярів колекційних ляльок в ошатних сукнях. Їх часто дарують знайомі та друзі, привозять навіть з-за кордону. Тут можна побачити ляльку, виготовлену навіть у 1940-роках, а також інші доволі рідкісні експонати.    

Удома в жінки проживає п’ятеро котів: троє, як каже, свої, а два взимку підібрала на вулиці, врятувавши від загибелі. При можливості вона допомагає місцевим  зооволонтерам.  

***

Розповіла Ольга Ломанська про один нещодавній випадок. Коли вони з колективом висаджували на міських клумбах братики, то підходили люди й дивувалися: «Ви висаджуєте квіти? А що, все буде добре?» «Неодмінно» – відповідали їм, бо віримо, що уже скоро Україна здобуде перемогу й  розцвітуть квіти у  наших мирних містах.

Валентина ТИНЕНСЬКА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

два × 4 =