Новини

Три «Д» «Клініки, дружньої до молоді»

Архів
47 переглядів

   Що старші діти, то більші проблеми. На превеликий жаль, ними вони не завжди охоче діляться з батьками чи навіть із друзями. Підлітки хочуть бути самостійними і незалежними, у них часто виникають конфлікти з рідними, які можуть і гадки не мати, що турбує їхню дитину.
На порозі дорослого життя на молодь чекає багато спокус, які тягнуть за собою серйозні загрози. Йдеться, насамперед, про інфекції, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ, високий ризик вагітності у юнацькі роки, зловживання алкоголем і тютюном та схильність до суїциду. Часто підлітки потребують особливої допомоги, зокрема психологічної. Вони нерідко соромляться ставити запитання щодо репродуктивного здоров’я, підліткової вагітності, тощо. Щоб налагодити комунікацію з підлітками, в Українібула створена «Клініка дружня до молоді» (КДМ).
Такі клініки у форматі центрів, офісів чи кабінетів, засновані спеціально для того, аби запобігти багатьом захворюванням у молоді або ж вже подолати їх у разі виникнення. Принцип їхньої роботи побудований на трьох «Д» – доступності, добровільності та доброзичливості. Такі кабінети зазвичай розташовані при дитячих поліклініках, але мають окремий вхід. Туди немає черг, там вас завжди зустрінуть доброзичливі лікарі, які зроблять усе можливе, аби надати допомогу та проконсультувати.
Однією з головних переваг такого кабінету – анонімність. У вас не вимагатимуть документів, туди можна звернутись без батьків та рідних. Все, що розповідається у кабінеті, не буде розголошено поза його межами. При виникнення проблеми підлітку підберуть правильного лікаря, а при необхідності можуть надати і психологічну допомогу, адже у КДМ ведуть прийом багато фахівців – педіатр, підлітковий лікар, гінеколог, сексопатолог, нарколог, уролог, дерматовенеролог та психолог. Враховуючи, що кількість ВІЛ–інфікованих в Україні зростає, і в зону ризику потрапляють найчастіше молоді особи 15-24 років, у таких кабінетах також анонімно можна пройти тестування на ВІЛ/СНІД.
«Клініка, дружня до молоді» існує вже давно, та не скрізь користується популярністю: дехто все ж не може побороти недовіру, а хтось просто не знає про її існування. Опитавши двадцять підлітків з Володимира-Волинського, з’ясувала, що хоч раз чула про неї лише половина. Але були такі, що зверталися за допомогою – і отримали її.
– Вважаю, що такі кабінети вкрай необхідно робити у кожному місті, адже вони виконують дуже важливу функцію. Коли мені потрібна була допомога, я не знала з ким поговорити, і в кого запитати поради. Тоді випадково натрапила на цей кабінет в поліклініці, прочитала стенд поруч і вирішила, що це саме те, що мені потрібно. Лікар не лише дав поради, як владнати мою ситуацію, а й переконав у тому, що я можу з цим довіритись батькам, – розповідає сімнадцятирічна Олена. Щоправда, уточняє дівчина, це був кабінет у Львові. Приїхавши у Володимир, вона була приємно здивована, що й у нашій дитячій поліклініці є такий.
Кабінет то є, але чи завжди там присутні лікарі? Спеціалісти у «Клініці, дружній до молоді» Володимир-Волинського ТМО бувають, та не варто сподіватися, що гарантовано застанете там їх в будь-який час робочого дня. Не треба покладатися і на графік роботи, вивішений на стенді поруч із кабінетом та біля реєстратури, – зазначені там години не завжди відповідають дійсності. Тож якщо ж ви все таки хочете, аби там вам надали допомогу, краще попередньо уточнити, в які дні і години там вестиме прийом лікар.
Втім, важливість КДМ стає все очевиднішою, тому й створюють їх дедалі більше. Адже такі клініки працюють по всій Україні задляєдиної мети – збереження здоров’я молодого покоління.
Іванна ЯКИМЧУК,
студентка факультету журналістики Львівського національного університету ім. Івана Франка.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up