100 років із дня народження генія, митця та метра українського кіно Сергія Параджанова виповнюєть 9 грудня. Він багато років прожив в Україні та називав її своєю другою батьківщиною. З нагоди ювілею видатного кінорежисера пропонуємо вам добірку із ТОП-3 зникових його фільмів.
Тіні забутих предків
Це одна з найцінніших стрічок XX століття у світовому кінематографі та є найвідомішою роботою Параджанова. Фільм здобув майже всі можливі нагороди на кінофестивалях у Лондоні, Нью-Йорку, Сан-Франциско, Мар-дель-Плата та Монреалі.
У цій картині проявилися істинний талант митця та його нестримна енергія. А операторська робота Юрія Іллєнка настільки досконала, що ледве вміщує в себе історію. “Тіні забутих предків” – це кіноскарб про українську культуру та звичаї, знятий за мотивами знаменитого твору Михайла Коцюбинського.
Колір граната
Це надзвичайно красива притча, яка розповідає про життєвий та творчий шлях вірменського поета Саят-Нова, але з допомогою метафор та візуальних образів.
У стрічці відсутні традиційні діалоги, а альтернативою слугують незвичайні образотворчі прийоми, які демонструють авторське бачення духовного світу поета, його любові, ставлення до влади та релігії.
Ця робота режисера вважається класикою європейського кіно.
Легенда про Сурамську фортецю
В основі фільму лежить давня грузинська легенда: готуючись до захисту своєї країни від нападу іноземних поневолювачів, народ зводив фортецю, але щоразу вона, досягнувши рівня даху, обвалювалася. Стіна вистоїть, тільки якщо в неї замурують найкращого юнака.
Це один із останніх фільмів режисера, який він зняв після майже 15-річної перерви. У ньому так само простежується стиль режисера: глибокий символізм та філософські підтексти дій головних героїв.
Усі предмети в кадрі несуть певний сакральний сенс, тому ілюстративність картини вражає уяву з точки зору філософської та візуальної єдності.