11 серпня в Парижі завершились 33-ті літні Олімпійські ігри, за підсумками яких Україна посіла 22 місце серед 90 країн-учасниць. Протягом двох з половиною тижнів українці вболівали за наших спортсменів: раділи перемогам Ольги Харлан, Ярослави Магучіх, Михайла Кохана, та відчували розчарування разом з Олегом Вєрняєвим, Еліною Світоліною та Олімпійською збірною з футболу. Про головні перемоги та поразки України на Олімпіаді-2024 розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.
Літні Олімпійські ігри: який рівень українських спортсменів?
3 золоті медалі, 5 срібних та 4 бронзові, 22 місце України у медальному заліку Олімпійських ігор в Парижі — не найкращий результат в українській історії. Найбільшого успіху країна досягла на літній Олімпіаді в Атланті у 1996 році — тоді Володимир Кличко, Лілія Подкопаєва та інші спортсмени-українці привезли додому 9 місце: 9 золотих, 2 срібних та 12 бронзових нагород. Найбільш провальними стали літні Ігри 2020 року – 44 місце та лише одне “золото” спортсмена-депутата Жана Беленюка у греко-римській боротьбі. Проте, враховуючи, що до Олімпіади-2024 усі спортсмени готувалися в умовах повномасштабної війни, 22 місце є справжнім здобутком.
Перемоги України на Олімпіаді-2024
Найбільш приголомшливого успіху на Олімпійських іграх в Парижі досягла легкоатлетка Ярослава Магучіх. У стрибках у висоту наша спортсменка взяла “золото”, показавши результат в 2 метри. Цей результат був очікуваним, адже на початку липня цього року Магучіх побила світовий рекорд, який тримався 36 років — 2,1 м. Олександр Хижняк завоював золоту медаль у боксі в категорії до 80 кг, чим вкотре довів, що українці в боксі – грізна сила. Третє “золото” здобули наші шаблістки: у командному заліку Ольга Харлан, Аліна Комащук, Олена Краватська та Юлія Бакастова показали кращий результат, ніж суперниці.
Срібні нагороди Україні принесли Сергій Куліш у стрільбі з гвинтівки на дистанцію 50 метрів, Ілля Ковтун у спортивній гімнастиці – у дисципліні “паралельні бруси”, Парвіз Насібов – у греко-римській боротьбі (у вазі до 67 кг), Ірина Коляденко у жіночій боротьбі (до 62 кг), а також Анастасія Лузан та Анастасія Рибачок у веслуванні на каное-двійках на дистанції 500 метрів.
Бронзові нагороди для України здобули шаблістка Ольга Харлан в індивідуальному заліку, яка за підсумками Ігор-2024 стала найтитулованішою українською олімпійською чемпіонкою з шістьма медалями, Михайло Кохан у метанні молота, Ірина Геращенко у стрибках у висоту та Жан Беленюк у греко-римській боротьбі (до 87 кг). Для Беленюка ця медаль та поєдинок за третє місце стали останніми – одразу після виступу він заявив про завершення спортивної кар’єри.
Футбольні прикрощі паризької Олімпіади
Молодіжна збірна України з футболу вперше в історії кваліфікувалася на Олімпіаду, вийшовши у півфінал Євро-2023. Однак виступи футболістів вдалими не назвеш. Наша команда не подолала груповий етап, одержавши одну перемогу над збірною Марокко (2:1) та програвши Іраку (1:2) та Аргентині (0:2). Основною причиною провалу є слабкий склад збірної: оскільки олімпійські змагання не проходять під егідою ФІФА та УЄФА, футбольні клуби мали право відмовитись відпускати своїх гравців. Через це у складі збірної не було головних молодих зірок – Михайла Мудрика з лондонського “Челсі”, Іллі Заварного з англійського “Борнмута” чи Георгія Судакова з донецького “Шахтаря”. Водночас, суперники українців змогли залучити зіркових гравців. Приміром, за молодіжну збірну Аргентини на Олімпіаді зіграв нападник чемпіонів Англії “Манчестер Сіті” Хуліан Альварес та досвідчений захисник Ніклас Отаменді. Втім, їм це не допомогло: найсильнішою збірною виявилась Іспанія. Щодо України перший млинець виявився гливким. Але є усі підстави припускати, що наступні виступи нашої збірної будуть більш вдалими.