Новини

Цікаве доповнене третє видання «Володимира єврейського»

Архів
82 переглядів

Книга – джерело мудрості і знань, вона найкращий подарунок. А коли подарована бібліотеці, де її прочитає не одне покоління, то цінність такого подарунку зростає у рази.

Минула неділя розпочалася гарною новиною. До нас в бібліотеку завітали знане подружжя міста – Музиченки. Викладач музичної школи, член Української асоціації юдаїки, громадський діяч і краєзнавець, частий гість нашої бібліотеки пан Володимир подарував для відвідувачів  свою книгу “Володимир єврейський. Історія і трагедія єврейської громади Володимира-Волинського”. Книга третього, виправленого і доповненого видання  приємна на дотик,  продуманий до дрібниць її дизайн. Палітурка вражає гарним шрифтом, фото, мапи, таблиці якісні та чіткі.

Книга написана так, що від неї важко відірватись. Це титанічна праця, яка буде доступна всім, бо написана просто, легко сприймається, не зважаючи на те, що джерела і література використовувалися з різних архівів, енциклопедій, актових книг, історичних довідок, наукових праць, досліджень Олександра  Цинкаловського, Ярослава Царука, літописів УПА тощо. Хочеться запам`ятати про всі події, які описав автор, розповіді про них  змушують серце битися частіше. Книга складається з  п’яти розділів, додатків, словника використаних термінів, іменного покажчика тощо. Як казав автор, “книга про людей і для людей”. Особливо тих, хто цікавиться історією Володимира і єврейства тривалістю понад 900 років. Окремі розділи присвячені героям-українцям – Праведникам Народів Світу, які рятували приречених на смерть євреїв, а також долі врятованих і темі збереження пам`яті про єврейську громаду міста.

У радянських енциклопедіях і книгах про Володимир майже відсутні згадки про єврейську громаду і її видатних людей, життя, культуру, традиції, релігію. Завдяки пану Володимиру у нас з`явилися і знаки пам`яті, де можна вшанувати і згадати про велику трагедію Голокосту.

Цей автор представив книгу про життя єврейської общини впродовж 800 років. У всіх єврейських документах місто з давніх часів називалось Людмір, дослідник припускає, що імовірно, перші євреї зжили тут ще до прийняття християнства. Олександр Цинкаловський писав: “Жидівська колонія у Володимирі сягає теж давніх часів, коли ще в передкняжий період приманила їх на Волинь торгівля… про що говорить арабський історик Ібн-Хей-Куль у Х ст.”

У книзі розповідається про організацію поселення ХIV- XVI століть, економічні умови громади, життя, побут євреїв.  

У Володимирі будували синагоги, працювали шинки, корчми. Основна маса єврейського населення була бідна і щоденною важкою працею намагалася прогодувати свої родини. Плани міста різних часів показують розташування єврейських кварталів, забудови і цвинтарів. У Володимирі народилося багато відомих особистостей, серед яких і представники єврейської громади. Це педагог Юлій Бардах,  всесвітньовідома  Людмирська Діва Хана-Рахель Вербермахер –  одна з найколоритніших фігур у хасидизмі, лідерка, єдина жінка-цадик, праведниця, зцілювала хворих, багато ходило на уклін жінок і чоловіків, як до святої. Вона казала: “Ті, кого на життєвому шляху супроводжують святі думки, не самотні і не нещасні, оскільки їхні благородні думки захищають їх від самотності”. В Єрусалимі є вулиця  імені Хани-Рахель.  Можливо, колись і у нас буде така? У переліку  славних імен і  поети Самуїл Гельмонд, Клігер Кегос лікар Бернард Зугер, актори Міріам Лірер, Абрам Нугер  та інші.

Місце народження Шломо Готліба Карлінера, святого праведника, філософа, невідоме, але він похований на єврейському цвинтарі, де парк імені Гагаріна. Спираючись на архіви аерофотозйомки часів Другої світової війни, знайдений фундамент огеля (склепу, каплиці) на місці поховання Шломо. У 1999 році огель відбудовано. Праведник допомагав всім людям, не зважаючи на національність, його двері були відчинені для кожного, щиро молився, радів життю і творив багато добрих справ. Він казав, що ацвут (зневіра, депресія) – це “вхід” для зла, а сумний настрій людини порівнював з гріхом. До його могили постійно приїжджають молитися євреї, паломники з усього світу. Вони просять здоров`я для близьких і допомогу в життєвих потребах. “Це місце важливе і для віруючих всіх конфесій. Проходячи повз огель, люди прикладають долоні до його стін, а тоді до грудей”- пише автор.

До Другої світової війни євреї мали свої освітні, партійні, культурні та спортивні осередки, чоловічу і жіночу школи, про що свідчить ілюстративний матеріал. Виходили мовою ідиш газети.

Війна принесла незворотні втрати для єврейської громади Володимира – нацисти знищили 22 тисячі людей. Розстріляно німцями 600 офіцерів з табору Офлаг № 365 «Норд», які були євреями. У книзі зібрано багато спогадів. Серед них жахливі свідчення про Голокост. 

Готуючи цей матеріал, натрапила на фото з архіву, яке закарбувалось у пам`яті. Голі жінки притуляють до грудей  маленьких голих немовлят, голі діти, туляться до мам, всі вони швидко йдуть і спускаються у великий рів. Біля них декілька нацистів зі зброєю. Що вони думали, що відчували?.. За що їх позбавляли життя?..

Книгу Володимира Музиченка варто прочитати у кожному домі, особливо де виховуються діти. Вона повчальна, корисна, застерігає від помилок і буде цікавою для всіх.

Тетяна ГІЛЕВИЧ,

бібліотекарка міської бібліотеки для дорослих.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up