Про те, якою має бути нова мережа ліцеїв, йшлося під час громадського обговорення реформи профільної середньої школи в ОДА.
З 2027 року діти після девʼятого класу зможуть продовжити навчання або в академічному ліцеї, або в закладі професійної/фахової передвищої освіти. Тоді в старшу школу перейдуть діти, які у 2018 році пішли в перший клас і навчалися за програмою НУШ. До цього часу в громадах мають створити академічні ліцеї замість середніх шкіл. Навчання у 10–12 класах там буде іншим. Класи матимуть окремі профілі, а діти зможуть обирати предмети, які вони вивчатимуть (обов’язкові дисципліни, з яких складають ЗНО/НМТ, будуть). Зараховуватимуть до ліцеїв за результатами іспитів.
Академічні ліцеї відрізнятимуться ще й тим, що там застосовуватимуть сучасні методи роботи, працюватиме нове обладнання, STEM-лабораторії тощо. Вони можуть мати кілька профілів на паралелі. У деяких не буде гімназійних класів. Це, зокрема, стосується тих, де засновниками є обласна рада. При деяких будуть пансіони для проживання учнів із віддалених населених пунктів.
Скільки має бути на Волині ліцеїв, ще не вирішили, хоч громади провели часткову реорганізацію. На основі їхніх рішень управління освіти й науки ОДА подало на розгляд депутатів облради план мережі. Але документ повернули на доопрацювання. Як пояснила начальниця обласного управління освіти Наталія Матвіюк, подано таку кількість ліцеїв, у яких змогли б навчатися 90 тисяч учнів. Але в області на 1 вересня 2027 року учнів старшої школи передбачається 45 тисяч.
13 громад неспроможні створити академічні ліцеї, бо там мало дітей і немає приміщення. За даними управління освіти, це Рівненська, Смідинська, Дубівська, Сереховичівська, Колодяжненська, Поворська, Велицька, Оваднівська, Устилузька, Поромівська, Доросинівська, Литовезька, Копачівська громади. Прогнозують, що загалом на Волині, діятиме 121 ліцей: у Луцькому районі 40 академічних, 14 професійних; у Ковельському – відповідно 28 і 7; у Володимирському – 9 і 5; у Камінь-Каширському – 16 і 2 . Але це попередньо. Бо й ця кількість надто велика, вважає експерт проєкту DECIDE Павло Остапенко. Особливо у містах Луцьк, Ковель, які майже всі заклади подали ліцеями.