Новини

У «ковідному» відділенні більше півсотні пацієнтів, всі потребують кисню

Архів
7 переглядів

«Ситуація з коронавірусом зараз у місті дуже складна», – зауважив на вівторковому брифінгу міський голова Ігор Пальонка. Це підтверджують цифри щоденної статистики кількості хворих і померлих від наслідків ковіду – вони зростають щодня. Що відбувається у стаціонарному відділенні, де рятують хворих на коронавірус, як виглядає перебіг хвороби і яким чином можна вберегтися від неї, запитуємо у завідувача терапевтичним відділенням ТМО Ігоря Халимендика, який разом із колегами-лікарями та середнім і молодшим медперсоналом щодня перебуває в епіцентрі боротьби з хворобою.

– Яка зараз ситуація у стаціонарі?

– Наразі третій поверх нашого відділення повністю відведений під лікування хворих на коронавірус. Для інших пацієнтів терапевтичного профілю маємо десять ліжко-місць у травматологічному відділенні. Їх лікуванням займаються окремі медики, які з коронавірусними хворими не контактують.

Людей у «ковідному» відділенні зараз багато і хворіють значно важче, ніж в цю пору вторік. Навіть те, що Нововолинськ почав приймати хворих з Covid-19, не надто суттєво знизило навантаження: стабільно у відділенні більше шістдесяти людей, на ранок понеділка було 75. Абсолютно кожен, хто потрапляє в стаціонар, потребує кисневої терапії, тільки хтось отримує кисень день-два, а хтось довше.

– Пацієнти, які потребують госпіталізації, – це люди старшого віку?

– Раніше справді було так, у стаціонар потрапляли переважно люди поважного віку, але  зараз серед пацієнтів чимало молоді – 28-30 років. Госпіталізуємо тих, у кого низька сатурація, хто потребує кисневої терапії, а також тих, хто десять-п’ятнадцять днів лікується під наглядом сімейного лікаря і не має позитивної динаміки. Тоді в організмі відбувається сильна інтоксикація і потрібне лікування у стаціонарі.

– Серед госпіталізованих хворих який відсоток вакцинованих?

– Практично усі невакциновані, зараз серед шести десятків пацієнтів стаціонару є лише дві-три людини, які вакцинувалися.  Пфайзер, наприклад, дає 85 відсотків гарантії захисту від важкого перебігу хвороби. І справді, маю пацієнтів з ковідом, які отримали щеплення, але хворіють вдома. У таких перебіг захворювання не важчий, ніж звичайна застуда  – є лише слабкість, невисока температура кілька днів. Вони не потребують додаткового лікування, але тест на ковід мають позитивний.

– Кажуть, що, порівняно з попередніми хвилями ковіду, зріс рівень смертності.

– Це справді так. Важливим фактором є супутні хвороби, зокрема цукровий діабет, ожиріння. Це все недуги, пов’язані з порушенням метаболічного обміну, і вони суттєво впливають на розвиток коронавірусу: хвороба в таких пацієнтів розвивається швидше і завдає легеням більшого ураження. У нас є пацієнт із цими захворюваннями, в якого з появи ковідних симптомів минуло всього п’ять днів – і вже серйозна двостороння пневмонія.

– Що ще впливає на стрімкість розвитку хвороби?

– Важливим фактором є рівень вірусного навантаження: умовно кажучи, чим довше людина перебуває в одному приміщенні чи помешканні з хворими, там більше у неї шансів отримати вірус. Тому до нас останнім часом пацієнти надходять цілими сім’ями: наприклад, спершу молодше покоління, а потім старше. І перебіг хвороби у них важчий.

– Як можна знизити ризики важкого перебігу захворювання?

– Спеціальної профілактики проти коронавірусу не існує. Є лише один достатньо надійний спосіб вберегтися – вакцинація. Вона має тільки два протипоказання: гостре респіраторне захворювання з високою температурою в момент щеплення або алергічна реакція на якісь попередні вакцини. Ні онкохвороби, ні туберкульоз, ні СНІД не є протипоказаннями – люди з такими захворюваннями вакцинуються й убезпечують себе. Ба більше, навіть людям з варикозом нижніх кінцівок роблять щеплення від ковіду: вони й так приймають протитромбозну терапію, тож ризик побічного ефекту у вигляді тромбозів, яким часто лякають медіа, є невисоким.

На жаль, наразі вакцинація в країні, можна сказати, провалена. Єдине, що стимулює людей – це обмеження для невакцинованих, які діють в червоній зоні. Моя кума і колега працює в лікарні у Дніпрі, це місто увійшло недавно в червону зону, то там лише в одному медзакладі лише за добу щеплення отримали 1,5 тисячі містян. Мабуть, щоб рівень вакцинації зріс, треба всю країну помістити в червону зону. Але це потрібні кроки не рівні не області навіть, а держави.

Введення червоної зони – це, звичайно, складнощі для міста, для економіки, але водночас полегшення навантаження на медичну систему. Бо люди більше сидітимуть вдома, відповідно, менше контактуватимуть і заражатимуться.

– Дехто боїться, що можна заразитися ковідом від вакцини, апелюючи до випадків, коли люди хворіли через кілька днів після щеплення.

– Заразитися від вакцини абсолютно неможливо, бо вона не містить «живий» вірус. Дійсно, бувають випадки, коли в людини діагностують коронавірус через кілька днів після щеплення. Це значить, що на момент вакцинації вона вже була інфікована (інкубаційний період триває до двох тижнів), а щеплення додало навантаження на імунну систему, тому хвороба розвинулася швидше. Але це точно сталося не внаслідок вакцинації.

– Попри коронавірусну пандемію ніхто, як то кажуть, «не відміняв» інші хвороби, зокрема й сезонний грип. Чи варто і від нього робити щеплення?

– В ефективності такого щеплення переконався сам: роблю його уже шість років поспіль, і за цей час максимум, що траплялося – це невелика нежить, а грипу з температурою жодного разу не мав. Тому вважаю, що від сезонного грипу вакцинуватися варто всім. Розумію, що не всі, на жаль, собі можуть це дозволити, адже вартість такого щеплення – близько 400 гривень. Але, якщо задуматись, це не надто висока ціна за те, щоб вберегтися від сезонного грипу, який теж може «вдарити по кишені» і завдати серйозних наслідків здоров’ю.

Розмовляла Віталіна МАКАРИК.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up