Мабуть, кожен володимирчанин знає, де в місті «Дитячий світ». Ця радянська назва дитячого магазину дуже добре в’їлася у людську пам’ять. І хоч вже давно тут містяться інші торговельні заклади, але колишня назва стала своєрідним місцевим орієнтиром. А до початку Другої світової війни тут функціонував дивовижний універсальний магазин Валеріана Шуровського.
До речі, приміщення за нинішньою адресою Ковельська, 27 за часів Польщі мало адресу Пілсудського, 17 і було одноповерхове (два поверхи прибудовані у радянський період). Це був перший у Володимирі магазин, де можна було купити все. Тут продавали гарний доброякісний одяг, в основному завезений з Європи, а також косметику, засоби гігієни, постільну білизну, посуд, а також чай, каву та інші продукти. Була тут і своєрідна кав’ярня з тістечками, де можна було перепочити за філіжанкою смачного напою.
Для місцевих жителів магазин Шуровського був справжнім «музеєм», скарби якого манили покупців великими вітринами. Ось, що про магазин розповідала жителька Володимира, онучка священника Дем’яна Герштанського Сусанна Мерзлова: «У Володимирі, де зараз «Дитячий світ», у великому магазині Шуровського продавали вишукані, гарні речі. Моя тітка Віра була дуже гарна, найгарніша у Володимирі. Пам’ятаю, вона купила костюм і там же придбала блузочку, капелюшок, рукавички… Як мене мали везти у Львів на навчання в гімназію Андрея Шептицького, то батьки купили мені в цьому магазині покривало, я до сих пір його маю. Пригадую, що у Шуровського був також великий взуттєвий магазин».
Також з великою теплотою про магазин Валеріана Шуровського розповідала Наталя Грабарчук-Цинкаловська: «Магазин Шуровського славився не тільки одягом та побутовими товарами, там продавали і булочки та м’ясні вироби – вендліни. Магазин був великий і довгий. Він, як мені здавалося, якось закручувався. Ми з мамою заходили з фронтальної частини, але двері були не там, де тепер. Мій знайомий розповідав, що коли він ішов у гімназію, то йому там купили мундирчик (шкільну форму). Одного разу, мама купила дуже дорогий чай, який продавався в металевих коробках з пломбою. Відкрити ту коробку міг тільки той, хто її купив. І то була велика несподіванка, коли мама прийшла додому і відкрила той чай. В ту коробку був вкладений золотий годинник».
Що ж до самого, то ним був Шуровський. Родина власника магазину і нині проживає у нашому місті, але не по лінії Валеріана, а по лінії його дядька Пасхаліса Наполеона Шуровського.
Загалом родовід можна простежити до 1780 року – до Амброзія Шуровського. На жаль, не вдалося встановити, як звали його дружину. Відомо, що їхній син Вінсент народився у 1827 році, був одружений з Антоніною Холевінською. У них народилося четверо дітей: Пасхаліс Наполеон – 17 травня 1852 року, Валеріан – 14 квітня 1855 року, Леонард – 9 березня 1860 року, Ядвіга -12 липня 1862 року.
Леонард у шлюбі з Альбіною Шуровською мали шестеро дітей: Вінсент народився у 1901 році, Валеріан – 4 грудня 1902-го, Ян – 1906-го, Фортуната Обрапальська – 1909-го, Чеслав Шуровські – 1911-го та Ромуальд Шуровський – 1914 року.
Власник відомого магазину у нашому місті Валеріан Шуровський одружився з Марією, дочкою Ромуальда та Станіслави Попель. У них було троє дітей: Рамуальд 1928 року народженння помер у січні 2016 року у Гданську (Польща), Марія Романа1932 року народження померла у серпні 2009 року у Любліні, Конрад народився у 1941-му, а у 1977 році відійшов у Вічність тежу Любліні. Двоє старших дітей народилися у Володимирі.
Саме донька Рамуальда, пані Єва Редлярська і вивела детальний родовід своєї родини. Я написали їй листа з проханням розповісти більше про родину Шуровських. Як і чому вони виїхали з Володимира у Польщу, адже не були поляками за походженням, як склалося її життя у Польщі і чи мають вони у родинній колекції фотографії універсального магазину Валеріана Шуровського.
Орися ВОЗНЮК, наукова співробітниця ДІКЗ «Стародавній Володимир»