Новини
Сьогодні
02.12.2024

У місті запрацює «Бюджет участі»

Архів
59 переглядів

Кожен небайдужий володимир-волинець може долучитися до розв’язання проблем у місті – цьому сприяє «Бюджет участі», що реалізується у рамках  проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи» за підтримки ВГО «Інститут бюджету та соціально-економічних досліджень» та фінансується агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Ще раніше міська рада подала документи на участь у цім проекті й у числі 32-х міст стала переможцем конкурсу, який передбачає  залучення громади до прийняття управлінських рішень з розподілу коштів міських бюджетів на реалізацію пріоритетних проектів розвитку. Запровадження його у Володимирі  і стало темою «круглого столу», який відбувся у міській раді за участі представників з Києва та Львова, котрі детально ознайомили з можливістю реалізовувати власні соціальні проекти за бюджетні кошти, вчили, як правильно їх писати тощо.

Бюджет участі – це пряма демократія, адже мешканці залучаються до розподілу бюджету і разом із депутатами, представниками органів місцевого самоврядування, членами громадських організацій обговорюють пріоритети розвитку міста. Після таких обговорень у громади формується бачення, які ідеї варто реалізувати першочергово, пояснила заступник міського голови Лариса Кулікова.

Про бюджет участі як інструмент налагодження партнерства влади і громади розповіла заступник директора департаменту фінансової політики Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД) Олена Нижник. Модель «бюджету участі» виникла у 1987 році й протягом десяти років успішно тестувалася у різних містах Бразилії, а пізніше швидко поширилася на майже усі континенти. У сусідній Польщі бюджет участі запрацював шість років тому, а  торік «прийшов» в Україну, де його партнерами стали більшість великих міст і об’єднані територіальні громади.

Катерина Сідало, менеджер з навчання ГО «SocialBoost», котра приїхала з Києва, зайшовши на сайт платформи «Громадський проект», показала, як це працює. Щоб реалізувати власну ідею для вдосконалення життя міста, необхідно чітко обрати об’єкт, який буде цікавий для жителів й не викликатиме супротиву в громади, ідея повинна бути реальною, а не «захмарною». Важливим є те, щоб ініціювала ідею не одна людина, а група відповідальних містян, які вболівають за свій об’єкт чи ініціативу. Треба чітко бачити результат, а кращий варіант – візуалізація задуманого за допомогою макету, малюнка, ескізу тощо. Найголовніше у бюджеті участі – довіра до міської влади, яка реалізовуватиме проектні пропозиції переможців голосування, адже у цьому процесі не мають важелів впливу ані чиновники, ані міський голова, бо безпосередню участь приймають лише мешканці.

Після подачі проекту на сайт він ретельно перевіряється. Якщо необхідно, за обов’язкового погодження з автором до нього можуть вноситися корективи. Далі всі проектні пропозиції, які відповідають вимогам та пройшли верифікацію (перевірку), будуть представлені для голосування громадськості. Віддати свій голос можна на сайті, а також заповнивши спеціальний бланк у консультаційних центрах. Важливо, що мешканці міста зможуть голосувати не за один, а за кілька кращих проектів,  каже експерт Інституту Регіонального Розвитку Андрій Пелехатий з Львова. Після затвердження бюджету міста на наступний рік будуть визначені структурні підрозділи міської ради, відповідальні за  виконання проектів-переможців.

Презентувала положення бюджету участі у нашім місті начальник управління економічного розвитку та інвестицій Оксана Субицька, зазначивши, що реально він запрацює з 2018 року, коли депутати приймуть бюджет на наступний рік. У міській раді планують і надалі проводити подібні «круглі столи» і семінари.  Детально ознайомитися з положенням про бюджет участі Володимира-Волинського можна на офіційному сайті міської ради у розділі «Документи», «Проекти рішень».

Крім гостей і керівників підрозділів міськради  на це засідання прийшли депутати і громадські активісти, котрі цікавились, хто має розраховувати вартість робіт, чи запрацює у цім році цей проект, рекомендували матеріально зацікавити авторів писати такі проекти….

Тетяна АДАМОВИЧ.

Коментарі
Теги: бюджет, бюджет участі, Катерина Сідало, круглий стіл, Тетяна Адамович
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up