Новини

У освітніх закладах потрібне запровадження правил цифрової гігієни

Лайфстайл, Новини
340 переглядів

Третій рік повномаштабної війни… Втомлені усі, і дорослі, і діти… Ніхто не сподівався тоді – 24 лютого 2022 року, що цей жах надовго. Воєнний стан вкотре продовжуватиметься. Повітряні тривоги стануть звичним атрибутом життя. А ще мобілізація, численні втрати, розлуки

Навіть відносно спокійний захід України не раз відчував трагічні наслідки ракетних обстрілів, руйнувань, болісних втрат. Та життя триває і в таких воєнних умовах. Не може зупинитися і освітній процес. Навчатися і навчати в умовах війни надзвичайно важко. Вчителі вже якось налаштувались, а учні?.. Вони і в мирному житті, були різні: старанні і не дуже, дисципліновані, відповідальні і навпаки. Та за останні роки шкільна освіта викликає тривожні думки.

Мабуть, проблеми почалися ще з періоду пандемії та масового використання смартфонів у повсякденному житті. Переступивши поріг навчального закладу і зайшовши до класної кімнати, діти відразу виймають телефони і починається, чи радше продовжується, «життя» у мережі. І навіть на уроках, перервах!

Остаточні дослідження надто тривожні: сучасна молодь «сидить» в Інтернеті (соціальних мережах) в середньому 5 годин 36 хвилин щодня. А це майже чверть доби! Читання паперових книг , живе спілкування з однолітками, фізична активність – усе замінив смартфон!

Зазвичай проведення стільки часу в Інтернеті негативно впливає на дітей. Поведінка неадекватна, неконтрольовані, дикі емоції – наслідок ігор і усіляких розваг, що їх спостерігають діти. Вчені у всьому світі доводять, що у дітей, які користуються смартфонами виникають проблеми з концентрацією і сном, а інколи навіть виникають суїцидальні думки. Відтак існує  нагальна потреба запроваджувати у країні правила цифрової гігієни. Тим паче, що уряди деяких вже впровадили відповідні рішення. Зокрема Австралія, країни Скандинавії, наші сусіди поляки теж. Польські вчені вже скерували до міністерства національної освіти спеціальну петицію щодо запровадження у країні правил цифрової гігієни. І в деяких школах цієї країни вже запроваджено обмеження на використання учнями смартфонів. А в Україні особливо на часі такі обмеження. Бо ми ще й живемо і вчимося в умовах воєнного стану. І нам в майбутньому відбудовувати країну.

Висококласні спеціалісти, свідома, відповідальна молодь – потреба першочергова. А використання в навчальному процесі смартфонів, на жаль, не на користь школярам. В освітніх закладах і за межами процвітає булінг, жорстокість, пристрасть до шкідливих звичок, агресивна поведінка. Все це наслідки надмірного користування смартфонами.

Висловлю думку, яку останнім часом спостерігаю. Катастрофічно губиться престиж знань, зацікавлення в науках. Творчість, самостійність, старанність, наполегливість у вивченні дисциплін поодинокі.

Натомість – байдужість до всього, в тому числі, що особливо болить, до історії своєї Батьківщини. Тим паче тепер, коли триває російсько-українська війна. І кожного дня ми втрачаємо кращих із кращих. Заходи зі вшанування колишніх і нинішніх героїв носять радше формальний характер. І знову тільки деякі юнаки та дівчата замислюються над трагічними сторінками нашої кровопролитої історії. Досить згадати героїв Крут. Цвіт нації гинув тоді у далекому 1918-му і тепер у новітній війні. А деякі школярі слухають російськомовні пісні, малюють свастику.

Окремо треба бити на сполох про ненормативну лексику, яка, на жаль, стала нормою. Це гірко, прикро, і неприємно, що молодь губить моральність.

А про безправних вчителів, працю яких держава гідно не оцінює, годі говорити. Сучасна школа, підхід до освіти потребує кардинальних змін. Найперша з яких: запровадження у країні правил цифрової гігієни та обмежень на використання учнями смартфонів. Впевнена, що ці заходи незабаром доведуть свою ефективність.

На завершення процитую думку професора польської Пйоткувської акадеії Маріуша Збігнєва Єнджейка:

«Діти, позбавлені смартфонів, прагнуть фізичної активності й безпосереднього спілкування з однолітками. Не треба боятись змін, які точно на часі».

Оксана ШЕСТАЛЮК

Коментарі
Теги: цифрова гігієна
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up