Кілька унікальних предметів старовини, що поповнили колекцію Володимирського історичного музею імені Омеляна Дверницького, одного з найдавніших в Україні, створеного у 1887 році, його працівники презентували з нагоди професійного свята. Директор Володимир Стемковський розповів, з яким ентузіазмом колектив закладу намагається врятувати цікаві предмети й здобути їх для фондів музею, а відповідно й для громади.
Першим таким експонатом став графічний малюнок – портрет Тадеуша Чацького, польського освітянина, історика, просвітника, що народився в Порицьку (тепер Павлівка) на Волині. Його придбав для музею з аукціону місцевий підприємець Євген Шелепіна.
А карта Генерального штабу австро-угорської армії, надрукована 1914 року у Відні, придбана з аукціону Володимиром Стемковським за власні кошти. Масштаб 1:2 зручний для вивчення місцевості, хоч багато населених пунктів фактично вже зникли.
Кульмінацією дійства стала презентація для широкої аудиторії унікальних двох мідних посудин – великого та маленького казанів, знайдених під час проведення польових робіт на території краю. Вони придбані за сприяння жителя нашого міста, краєзнавця Петра Голячука, за що колектив музею йому вдячний.
За попередньою атрибуцією професора Інституту археології УМКС у м. Люблін Анджея Коковського, датуються періодом Римської та Візантійської імперій. На території східної та південної Європи подібних предметів не виявлено.
Член Спілки краєзнавців України Геннадій Гулько висловив захоплення знахідками та поділився власним пошуковим досвідом, характеризуючи ці старожитності, а також зробив подарунок нашому музею у вигляді кількох археологічних предметів готського періоду.
Викладач факультету історії, політології та національної безпеки ВНУ імені Лесі Українки Тарас Верба провів аналогію з подібними знахідками періоду литовської та козацької доби, зазначивши, що ці предмети унікальні. Він пригадав, що подібна мідна посудина, яка зберігається у Волинському краєзнавчому музеї, знайдена у 20-х роках ХХ століття у річці Луга на Володимирщині. Також науковець підкреслив, що саме Володимирський музей перший з усіх звернув увагу на готські старожитності. До цього вони були представлені невеликою підбіркою у краєзнавчому музеї в обласному центрі. До слова, готи – це ті племена германців, що спалили Рим, і тим самим знищили Римську імперію. А у перших століттях нашої ери вони жили тут, на Волині. Тобто Україна тісно включена в світову історію.
Долучилися до обговорення й співробітники Волинського краєзнавчого музею Світлана Карпук, Андрій Павлусь та Сергій Пахалюк, які наголосили, що предмети потребують детального аналізу й дослідження. Вони – не лише унікальне надбання Володимирського музею, але й України загалом. Приємно, що колеги високо оцінили наповнення експозиції давньої історії нашого музею та фондів загалом.
Привітав музейників зі святом й заступник міського голови Андрій Гудим. Линули теплі слова й від колег, друзів. Тим часом учні центру професійної освіти змогли доторкнутися до історії. Вони з цікавістю оглядали експонати і задавали свої запитання стосовно них.
Так вже прийнято, що навіть у свій професійний день співробітники музеїв усього світу продовжують відкривати сторінки невідомої історії для усіх, хто переступає поріг установ. А український музей – це минуле, що зберігається, досліджується та примножується заради ідентичності та майбутнього України.
Ганна ДОСКОЧ,
наукова співробітниця Володимирського історичного музею
імені Омеляна Дверницького
На фото зліва направо: Володимир Стемковський, директор Володимирського історичного музею імені Омеляна Дверницького; Томаш Зайонц, вуйт ґміни Грубешів; Анджей Коковскі, професор Інституту археології УМКС у м. Люблін; Бартоломей Бартецкі, директор музею Грубешова; Андрій Гудим, заступник володимирського міського голови; Хайно Ноймаєр, співробітник музею доісторичної та ранньої історії Державного музею Берліна; Збіґнев Грацюк Пьотр Тарасюк, інспектори з інформації та промоції ґміни Грубешів.