Новини

Уже вдесяте яскраво нам засвітить «Українське коровай-сузір’я”

Архів
10 переглядів

Що  і  де  буде  на  святі

На площі Героїв

О 8.00 – ярмарок сільськогосподарської продукції;

О 10.00 – виступи фольклорних та вокальних колективів;

У  парку «Слов’янський»

З 11.00 – виставки-продажі хлібопекарської продукції, продукції бджільництва; виставки виробів народних умільців;- виставка короваїв; робота етномайданчиків; виставка-конкурс снопів; фотовиставка «З історії фестивалю»; робота дитячого містечка (атракціони, виставка композицій з природного матеріалу, майстер-класи, виступи аніматорів); виставка рушників; козацькі забави.

  О 12.00 – урочисте відкриття, на  яке  святковою ходою прийдуть учасники фестивалю  від вул. Небесної Сотні, 3.

О 13.00 – представлення та нагородження коровайниць.

   О 13.30 – обряд випікання короваю (народний аматорський фольклорний колектив «Джерело» БК с. Красностав).

О 14.00 – обряд вбирання та викупу нареченої (народний пошуково-дослідницький фольклористичний гурт «Заграярочка» м. Волноваха Донецької області).

  О 14.30 – концертна програма за участю естрадних виконавців, фольклорних та танцювальних колективів нашого району, області, Львова, Києва, Республіки Польща.

О 15.00 – нагородження переможців виставки-конкурсу снопів на головній сцені фестивалю; козацькі забави.

  О 17.00 – виступ естрадної виконавиці Катерини Рибак.

О 18.00 – виступ українського гурту «Made in Ukraine».

Безплатні  тематичні  екскурсії:

   О 15.00 – у Зимненський ставропігійний монастир;

О 16.30 – у музей-садибу Ігоря Стравінського (м. Устилуг).

Запис гостей фестивалю, які бажають взяти участь у екскурсіях, в палатці звукорежисера.

Традиційно фестиваль «Українське коровай-сузір’я» завершиться поділом короваю

 

З  ІСТОРІЇ

Перший фестиваль возвеличив тих, хто плекає хліб, випікає короваї, вшановує хліборобську працю. В його основу було покладено матеріали та публікації про майстрів коровайної справи району. В бібліотечних закладах виставки книг та інших документів висвітлювали традиції випікання короваю, весілля. Доповненням до цього були матеріали, записані з уст старожилів. Родзинкою дійства стали виставка короваїв та відтворення на сцені районного будинку культури елементів  весілля.

У 2009 році розширено спектр заходів цього дійства відбувся пленер художників, конкурс дитячих малюнків, виставки етнографічних матеріалів. Фольклорне дійство, крім наших самодіяльних митців, представляли аматори сцени і сусідніх районів області. Завершився фестиваль, як на справжньому весіллі, поділом короваю.

У рамках третього фестивалю започаткована виставка-конкурс снопів «Світиться колосом наш рідний край».  Демонстрували художню вишивку, вироби з бісеру, картини з соломи, флористичні композиції, гобелени, різьбу та випалювання по дереву, художній розпис скла відомих майстрів Волині на весільну тематику.  Відбувся обласний огляд-конкурс художніх колективів «Стелися, доле, рушниками» та науково-практична конференція «Коровай в системі обрядовості українців» за участі професора університету імені Лесі Українки Віктора Давидюка. На площі Героїв працювали етномайданчики, були театралізовані дійства за участю колективів району «Весільне подвір’я».

Четверте «Українське коровай-сузір’я» зібрало гостей не лише з району, області, України, а й вийшло на міжнародний рівень. Творчі колективи сербів і поляків прибули на нього, щоб ознайомитися з весільними обрядами та прикрасили свято своїми запальними танцями, музикою та піснями.

П’ятий фестиваль потішив весільними дійствами, які представляла кожна сільська рада, а також уже традиційними виставками-конкурсами короваїв та снопів і виробами народних умільців.

У 2013 році фестиваль «Український коровай-сузір’я» здивував урочистою весільною ходою, із короваєм та музиками і веселими гостями.  Родзинкою стала виставка весільних фотографій, зібраних культпрацівниками району. Найстарша  така світлина датувалася 1915 роком.

У 2014 році, зважаючи на  трагічні події у країні, лейтмотивом фестивалю був таким «Сини боронять рідну землю, що родить колосистий хліб». Біля стели пам’яті загиблих учасників АТО відбулася панахида, у  РБК- конкурс дитячих малюнків «Намалюй героя» та вечір-реквієм «Дай Боже, Вкраїні дочок і синів, дай хліба до столу, дай миру усім…». Провели акцію зі збору коштів на допомогу війську, а короваї, випечені майстринями  району, відправлені у зону АТО.

У 2015 році заходи тривали два дні та тематично продовжили  попередній фестиваль. У РДА  проведено прес-конференцію «Хлібороб і воїн – це найважливіші для українця слова», у РБК – учнівську  виставку-конкурс «Виводить обрис мужнього героя, донька чи син дитячою рукою».  Запам’яталася виставка «Вінок пшеничний з колосом дорідним, герою в доблесть у двобої східнім».

Позивні дев’ятого фестивалю зібрали делегації із інших районів області та гостей із Польщі. Розпочали теж із панахиди за загиблими Героями.  У КМЦ кіноперегляд «Зерно» був  об’єднаний  темою “І буде хліб, і буде пісня, і будуть діти на землі». У парку «Слов’янськім» відбулися і ярмарок, хлібопекарська і виставки продуктів бджільництва, виробів народних умільців.  Були тут і етнографічні майданчики, квіткові композиції від ДНЗ району, фотовиставка «Мій рідний край в моєму серці і душі», майстер-класи з виготовлення картин із природного матеріалу. Крім місцевих та виконавців з області, виступали ансамблі «Зернятко» (Київ) і «Полуничка» (Львів) та колектив із Польщі.

Захоплюючою та колоритною буде і програма десятого фестивалю, який відбудеться 1 жовтня на двох локація – площі Героїв та парку «Слов’янський». Загалом на сцену вийде більше трьох десятків фольклорних, музичних та танцювальних колективів району, області, Львова та Києва, а також відомі естрадні виконавці та гурти. Українські народні пісні у виконанні фольклорних колективів району зможете послухати, відвідавши ярмарок сільгосппродукції на площі Героїв.

Знана  і  досвідчена «Хмелівчанка»

З-поміж  багатьох і аматорський фольклорний колективів на фестиваль приїде «Хмелівчанка», яка відома  не лише у  нашому районі, а й за його межами.

Цей колектив був  неодноразовим  учасником міжнародного фестивалю «Берегиня», побував  на «Рожищенській мальованці», брав  участь у концертній програмі Європейських днів добросусідства «Кордон – 835», дійшов до фіналу талант-шоу «Битва талантів». А про виступи на сцені щорічного фестивалю «Український коровай-сузір’я» та на концертах у селах району і говорити нічого.

Утворилась  «Хмелівчанка» 28років  тому. У складі гурту восьмеро жінок, для яких пісня стала невід’ємною потребою душі. Це Марія Каліновська, Оксана Сокол, Зорина Сітарчук, Валентина Горік, Надія Столяр, Антоніна Ляснік, Лідія Бринчук і Надія Козічук. Двоє останніх прийшли працювати в культуру 35 років тому майже одночасно і мають лише по одному запису у трудовій книжці.

Репертуар у колективу різноманітний, хоча зазвичай під час концертів «Хмелівчанка» радує  публіку українськими народними піснями, які переймають у сільських старожилів.

26  короваїв – один  одного  ліпший

26 майстринь-коровайниць Володимирщини та 11 із інших районів області демонструватимуть  під  час фестивального дійства свої вироби.

Тут ви зможете помилуватися короваями, поспілкуватися зі знаними коровайницями нашого району та області, а також початківцями в цій справі, які  продовжують народні традиції та дотримуються всіх давніх звичаїв при обряді замішування та  випікання короваю.

– Цього року уже вдесяте братиму участь у виставці короваїв, – зауважує знана коровайниця району Катерина Бутулай.- Перший раз призове місце отримала у 2009 році – третє. Дуже раділа. А три роки тому виборола перше.

Уже багато років займаюся випіканням короваю на замовлення, але кожного разу хвилююся, щоб добрий вдався. Та певна, що усяка робота вдасться, якщо починати її з молитви.  Пишаюся тим, що маю можливість щороку презентувати свої вироби тут, на фестивалі. Тому «Українському коровай-сузір’ю» бажаю подальшого процвітання, розширення своїх меж та можливостей, а нашій Україні миру.

А  Оксанині  ляльки  оживуть  у  її  казці

Чимале містечко  майстрів  розгорнеться першого жовтневого дня у парку «Слов’янськім». Тут кожен зможе оглянути та придбати вироби ручної роботи – з глини, дерева, вишиті ікони, картини з бісеру, з природних матеріалів тощо.

Без сумніву, сподобаються не тільки  дітям, а й дорослим  витвори талановитої  і  прославленої лялькарки Оксани Саганюк. Її ляльки живуть своїм життям, адже в  них пані Оксана вкладає душу, кожна має притаманний тільки їй характер і образ. І казку про одну з них у виконанні дітей вихованців гуртків Будинку школяра, зможете побачити під час фестивалю.

Також  працюватиме арт-студія, у якій керівниками гуртків Галиною Аверкієвою, Іриною Стрельніковою, Валентиною Серпуховою,Оленою Смаль,Світланою Литвинчук  будуть проведені майстер -класи.

Робота в арт-студії дозволить гостям та учасникам не тільки спробувати власні сили, втілити фантазію,проявити творчість,виготовити картини з природних матеріалів, сувеніри з кукурудзяного листя і оберегів, а й залишити їх собі на згадку про це чудове дійство.

«Заграярочка»  наречену  вбиратиме  і  викуплятиме

Фрагмент українського весілля на головній сцені фестивалю представить народний пошуково-дослідницький фольклористичний гурт «Заграярочка» із міста Волноваха Донецької області.

«Заграярочка» – це один із автентичних колективів  цього краю, а також єдиний у Волноваському районі, який займається дослідженням історичних фактів щодо земляків-переселенців сільської місцевості, пошуком та відродженням українських традицій, місцевих звичаїв та пісенно-автентичного фольклору. Бере участь у підготовці наукових збірок фольклорної спадщини Донеччини. За підсумками експедицій керівником гурту Ірини  Крюченко  видано збірку «Сопілочка грає, на грання скликає», де зібрані матеріали ігрових та календарно-обрядових традицій у селах Волноваського району, а також відомості про дитячий і юнацький одяг, схеми крою та давні фотографії.

Торік побачило світ ще одне пошуково-дослідницьке видання «Куди Трохим, то й вона за ним», яке містить опис традиційного весільного обряду, записаного від місцевих старожилів. Також матеріалом дослідження послужили власні польові записи фольклористичного гурту, здійснені під час тематичних експедицій із 2004 по 2016 роки.

«Заграярочка» неодноразово отримувала перемоги на багатьох районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних фестивалях і конкурсах.

Працівники та вихованці Волноваського районного центру культури та дозвілля представлять й глядачам «Українського коровай-сузір’я» обрядове весільне дійство «Обряд вбирання та викупу нареченої» засноване на пошуково-дослідницькому матеріалі.

«Полуничка», що  зробила  «Крок до  зірок»

Із хореографічною програмою на фестивалі виступить народний дитячо-юнацький хореографічний ансамбль народного танцю «Полуничка» зі Львова.

На українській та міжнародній сцені цей танцювальний ансамбль уже 24 роки, із 2005-го він носить звання  народного художнього колективу.

У 2013 році «Полуничка» стала володарем гран-прі найпочеснішого дитячого фестивалю-конкурсу «Крок до зірок». Також була учасником флешмобу «Український гопак» – з найбільшою кількістю виконавців, що було зареєстровано у книзі рекордів Гіннеса. Цей ансамбль – активний учасник міжнародних фестивалів та конкурсів, на яких завжди посідає призові місця.

 

Відомий  гурт,  зроблений  в  Україні 

Серед виконавців, які завітають до нас на свято, відомий український поп-гурт «Made in Ukraine».

Цей колектив працює в стилі фольк-денс, виконуючи добре знайомі українські народні пісні та шлягери минулих років у сучасному аранжуванні. Географія концертної діяльності охоплює всю Україну – від Закарпаття до Луганщини, від Чернігова – до Одеси.

Під час революції Гідності 2014 року гурт підтримував мітингувальників на Майдані теплими словами та українською піснею. Навесні  наступного року провів чимало концертів на підтримку українських військових та побував із концертними програмами у зоні АТО.

Нині «Made in Ukraine» активно гастролює зі своїми піснями усією Україною.

 

«Голос  країни»  і  телевізійні  саундтреки  вихованки  «Лодомиру»

Зустрічайте на сцені нашого фестивалю і учасницю п’ятого сезону вокального шоу “Голос країни» Катерину Рибак із Нововолинська. У репертуарі співачки ряд  саундтреків до відомих фільмів: «Все одно ти будеш мій», «Центральна лікарня», «Випадкових зустрічей не буває».

Катя – колишня вихованка нашої зразкової студії вокального співу «Лодомир» що у центрі позашкільної освіти, вісім років вона навчалася у Галини Тюрікової. Зараз 20-річна співачка, окрім того, що успішно розвиває вокальну кар’єру, здобуває вищу освіту, паралельно навчаючись у двох столичних вишах.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up