На головну Новини В інтернеті чи особисто: як краще рахувати українців?

В інтернеті чи особисто: як краще рахувати українців?

64

У грудні в Оболонському районі Києва та Пісківській ОТГ на Київщині розпочався пробний перепис населення. Держстат тестує методику та механізми збору інформації. Тим часом Кабмін проводить «електронний» перепис і обіцяє завершити його вже до кінця року. Навіщо переписувати українців і чи можна замінити традиційні опитування електронним підрахунком, дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.

У рамках традиції

- реклама -

Традиційний перепис населення збирає інформацію про вік, стать, дату та місце народження людей, родинні стосунки, громадянство, етнічне походження, сімейний стан, освіту, джерела доходів, зайнятість, міграційну активність тощо. Цю інформацію фіксують спеціальні переписувачі, які ходять по домівках. Усі дані збираються анонімно, а потім ретельно аналізуються соціологами.

Попередньо державна служба статистики планувала загальний перепис населення з 10 листопада до 23 грудня 2020 року. Для цього вона мали залучити 100 тисяч переписувачів із планшетами, які б проводили опитування в електронній і традиційній формах. Тобто українці змогли б надати інформацію про себе онлайн або ж чекати особистого візиту переписувачів.

Власне, на перепис населення у держбюджеті заклали 3,431 мільярда  гривень. Левова частка цих грошей призначалась на оплату роботи переписувачів, решта – на комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення і обробку результатів. Втім, наразі в уряді вирішили зекономити і провести електронне опитування.

  Електронна ініціатива Дубілета

У кінці листопада міністр Кабінету міністрів України Олександр Дубілет запропонував порахувати українців за допомогою електронних реєстрів. Ідея його полягає в тому, щоб зібрати анонімну інформацію у мобільних операторів (про кількість та місцезнаходження користувачів), дані з реєстрів Пенсійного фонду (про пенсіонерів) та РАЦСів (про дітей). Потім провести «калібрувальні» соціологічні опитування (наприклад, про кількість SIM-карт в однієї особи) і вставити інформацію в математичну модель.

Дубілет переконаний, що цей метод дозволить отримати результати дуже швидко – вже до кінця цього року – і задовольнить основний запит міністерств. Найперше – це кількість мешканців, їхні стать і вік. Електронний перепис потребуватиме з бюджету 1,4 мільярда гривень – на 2 мільярди менше, ніж традиційний.

Думка соціологів

У багатьох країнах Європи перепис населення відбувається на основі даних різних цифрових реєстрів, які охоплюють усіх мешканців країни і виключають можливість порахувати людину двічі. При цьому додаткові демографічні дані отримують через вибіркові опитування. Тож електронний перепис не є чимось унікальним.

Однак експерти сумніваються, що українські реєстри зможуть забезпечити таку ж точність і широту даних, як засоби традиційного перепису. В Інституті демографії та соціальних досліджень НАН України електронний перепис Дмитра Дубілета називають «оцінкою чисельності населення непрямими методами» і зазначають, що для подальших соціологічних досліджень ця інформація буде надто приблизною.

Навіщо переписувати українців?

У будь-якому із варіантів – чи традиційному, чи електронному – перепис населення дуже потрібний. Адже востаннє українців рахували ще у 2001 році. Відтоді структура населення суттєво змінилась. Нині достеменно невідомо, скільки людей емігрувало за кордон, скільки переїхало з окупованих Росією територій, яка справжня зайнятість населення тощо.

Держстат рахує, що в країні в середньому мешкає 41,89 мільйона  осіб. Втім, на думку експертів, кількість українців насправді набагато менша.

Точна і докладна інформація про населення – це запорука ефективного державного управління та розподілу бюджету між регіонами. Перепис дозволить скорегувати соціальну політику (нарахування пенсій, субсидій тощо), а також перенаправити кошті у ті області, які їх справді потребують.

Крім того, точний обрахунок допоможе вилучити «мертві душі» із виборчих списків, а отже, уникнути фальсифікацій на наступних виборах. Тож експерти сподіваються, що влада прислухається до порад соціологів і не обмежиться лише електронним переписом українців.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

3 × 2 =