На головну Новини В Оваднівській громаді: Рятівники сільської худоби

В Оваднівській громаді: Рятівники сільської худоби

221

Неподалік адмінприміщення сільради в Овадному знаходиться охайна садиба родини Кузьмичів. Вони одні з небагатьох у селі, хто досі утримує більше, аніж три корови. Займатись тваринництвом цим господарям сам Бог велів, адже під одним дахом тут мешкають ветеран ветеринарної медицини України, діюча завідуюча Оваднівською дільничною лікарнею ветмедицини Тетяна Кузьмич разом із ще одним працівником цієї структури, ветеринаром Миколою Кузьмичем.

Трудовий стаж Тетяни Сергіївни розпочався  у далекому1968 році – довгий час працювала в колгоспі, а потім активну жінку неодноразово обирали депутатом сільської та районної рад. Протягом п’яти років була головою Овадінівської сільради. Розповідає, що в радянські часи її фото було на дошці пошани на площі у Володимирі-Волинському, адже шанувати жінку було за що – саме  за її каденції в селі Овадне побудували дитячий садок, медичну  амбулаторію, два житлових багатоквартирних будинки, три ФАПи у селах, спортивний комплекс в ПТУ (нині професійний ліцей) та кілька сільських доріг.

- реклама -

З 1990 року пані Тетяна в державній ветеринарній службі, і хоч уже давно на пенсії, утім продовжує працювати, виконуючи разом із колегами чималий обсяг робіт. Оваднівська лікарня ветмедицини обслуговує 17 населених пунктів громади.  Основна функція – профілактика хвороб домашніх тварин у селах. Найгарячіша пора для них – від початку весни до настання холодів. Уже за місяць почнуться виводки молодняку, тож роботи додасться, адже худобу регулярно потрібно досліджувати на туберкульоз, лейкоз, сибірку та інші інфекції.

– Робимо усі необхідні аналізи, аби людина могла здати молоко і продати на ринку. Адже без відповідної довідки молопродукти не можна реалізувати та й випасати таку худобу разом із усіма також небезпечно. Щомісяця перевіряємо молокозбірні пункти, яких на нашій дільниці 17. З них чотири лише в одному селі Свійчів. Кожного місяця приїжджаємо до господарів корів, аби перевірити їхню худобу на мастит, – розповідає пані Тетяна.

Окрім корів, на території громади вирощують та утримують свиней, коней, птицю, бджіл і усе це господарство мусить перевірити дільнична ветлікарня, в якій працюють  лише троє спеціалістів. Разом із приватними домогосподарствами тримають на контролі і великі ферми та підприємстві, які тут знаходяться – ТзОВ  «Прогрес» та ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика».

Завідуюча дільничної ветлікарні розповідає, що до того, як вона почала тут працювати, на місцевих фермах у селах бувало таке, що половину худоби доводилось вивозити через туберкульоз чи лейкоз, але вже майже три десятки літ такі випадки не повторюються, адже ветеринари ретельно виконують свою роботу, дотримуючись усіх норм та термінів.

На щастя, з нового року відновили фінансування ветеринарної службу, яка опинилась на межі знищення у зв’язку з реструктуризацією та створенням Держпродслужби, каже жінка. У сусідньому Турійському районі, приміром, після закриття ветлікарні чума «викосила» ледь не всіх свиней. Тому така служба необхідна на селі і повинна працювати й надалі.

Більше 20 років родина Кузьмичів займається розведенням корів. Пан Микола демонструє хлів із чотирма коровами, окрім яких мають ще дві телички. Ці тварини їхня особлива гордість, адже усі високодійні – в   середньому кожна дає 14 літрів молока на добу, а після отелу цілих 25.  У зимовий період Микола Кузьмич молоко не здає, адже зараз доїться лише одна корова, тож реалізує його в селі серед постійних клієнтів.  Попри щедрий надій, який отримують не вручну, а з допомогою спеціального апарату, каже, що корів триматимуть лише до кінця року, а далі, мабуть, будуть продавати тварин чи здавати на ферму.

– Неперспективна ця справа, адже ціна на молоко дуже мала. Мабуть, нашій державі не потрібно, щоб люди тримали худобу. Складається враження, що хочуть знищити тваринництво, аби продавати землю, на якій працюють селяни,  – каже ветеринар із багаторічним стажем, до якого ще перед новим роком масово телефонували власники корів схвильовані повідомлень, що невдовзі їхнє молоко не прийматимуть збирачі.

Тетяна ІЗОТОВА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

один × чотири =