За тиждень до Великодня, поки більшість господинь ще й не заглядають у записнички із своїми фірмовими рецептами пасок, без яких неможливо уявити великодній кошик, у професійних пекарів робота вже кипить. Адже потрібно спекти «на пробу» паски, які вже незабаром красуватимуться на полицях торговельних закладів. Працівниці пекарні магазину «Маяк» уже сьомий рік поспіль випікають смачні ароматні паски. Цього року, окрім минулорічних бестселерів «Фісташкової», «Панеттоне» та фірмової «Маяк», випробували новий рецепт паски, на дегустацію котрої запросили і журналістку «Слова правди».
У ресторані «Маяк» панує неперевершений аромат свіжої, щойно із печі випічки – на одному зі столів виструнчились із десяток перших цьогорічних пасочок, оздоблених різнокольоровою глазур’ю, мастикою, безе, сухофруктами та кондитерською посипкою. Така пасхальна здоба продається у магазині, починаючи з Чистого четверга.
– Завжди заздалегідь випікаємо пробну партію пасок, аби пригадати дещо забуті за рік рецепти та водночас перевірити продукти. Адже, незважаючи на те, що усі інгредієнти використовуємо свіжі та доброякісні, не завжди з продуктів різних виробників виходить результат, котрий нас влаштовує, – розповідає власниця пекарні Наталія Принда.
Незвичайна паска з фісташковою пастою та ромом, тісто котрої має гарний зелений колір та аромат апельсинової цедри, а також паска «Панеттоне», що є українською адаптацією італійського традиційного пирога з мигдалем та натуральними апельсиновими цукатами, були минулорічними новинками серед великодньої випічки у магазині «Маяк», котрі користувались особливим успіхом. За новими рецептами кондитери пекарні їздили на спеціальні майстер-класи. Сподіваються, що і цьогорічна нова паска з більш здобним та вологим тістом, припаде до смаку покупцям.
– Коли сім років тому почали випікати паски, пробували різну рецептуру, але у результаті дегустаційних опитувань зупинились на одному, який так і називаємо – паска «Маяк». Печемо її щороку, змінюючи лише оформлення, – продовжує розповідь пані Наталія. – Торік ризикнули і ввели у виробництво сучасні види пасок – «Фісташкову» та «Панеттоне». Ризик був великий, оскільки ці вироби не є дешевими (вартість «Фісташкової» 100, а «Панеттоне» близько 60 гривень за пасочку). Утім час не стоїть на місці і смаки наших клієнтів теж змінюються – новинки змели з полиць у перший же день реалізації, тому тепер плануємо збільшити виробництво таких пасок для повного задоволення потреб усіх клієнтів.
Аби паска вдалась смачною
Штат пекарського цеху налічує сім чоловік – шість пекарів та один кондитер, котрі працюють у дві зміни. Починаючи з середи Страсного тижня в цеху буде особливо гаряче, оскільки, окрім щоденних хлібобулочних виробів – хлібів та пирогів, випікатимуть і паски. Спершу виконуватимуть соціальні замовлення для малозабезпечених верств населення, а в четвер розпочнуть масове виробництво пасхальної випічки, котре триватиме і у п’ятницю. Планують виготовити не менше 20 порцій тіста, кожна з яких має 11 кілограмів. Таким чином, за три дні такої роботи спечуть більше двох центнерів пасок.
Найпопулярніші паски у магазині «Маяк» вагою 200, 300 та 500 грамів. У провідний тиждень випікають і стограмові, які можна поставити на могилу. Наталія Принда радить тим, хто планує придбати «маяківську» пасочку, не чекати до останнього, а зробити замовлення заздалегідь. Продавці магазину ще за тиждень до свята почали приймати індивідуальні замовлення, як на випічку, так і м’ясну продукцію власного виробництва – домашню шинку, бочок, паштети, кров’янку та ковбаси до великоднього столу.
Працівниці пекарського цеху кажуть, що для того, аби паски вдались, до роботи потрібно братись із гарним настроєм та чистими помислами. Тісто живе, переконують жінки, адже любить спокій, тишу та тепло. Тому і виходить випічка у «Маяку» особливо смачною, бо готують її з любов’ю. Що ж до інгредієнтів, то ключовим у тісті є дріжджі, які інколи можуть підводити і воно не підійде. Тож, аби не зіпсувати цілу партію, спершу перевіряють кожну пачечку.
Тісто на паску підходить протягом двох-трьох годин у спеціальній шафі, де підтримується необхідна температура. Помічниками пекарів у цеху є сучасна техніка – тістозамішувальні машини, тістоподілювач та інше обладнання. Відпрацювавши зміну на роботі та спікши кількасот пасок, приступають до наступної зміни – випікання пасок у себе вдома. Зізнаються, що така робота їм до душі, пекти лише у радість. Дехто робить паски за власними сімейними рецептами, а дехто і вдома пече фірмову «маяківську».
Окрім пасхальної випічки, не забуватимуть у передсвяткові дні виготовляти і іншу продукцію, асортимент котрої у пекарні налічує чотири десятки найменувань – багети, чіабата, хачапурі, ролліні, кіши, різні кондитерські вироби та кілька видів хлібів. До речі, хліб «Домашній» пекарі виготовляють за автентичним рецептом українських господинь, який перейняли в однієї зі старожилок села Ворчин. Пекарі спеціально їздили до бабці, аби навчатись давній технології.
Власниця пекарні розповідає, що вони ніколи не стоять на місці і постійно розвиваються. Раз у квартал намагаються випустити якусь новинку, долю котрої вирішує покупець – якщо користується попитом, то обов’язково залишається у виробництві.
– Дуже приємно, коли до магазину «Маяк» приходять з віддалених районів міста. Приміром, маємо постійних клієнтів із військового містечка, котрі йдуть до нас, аби придбати булочки, які їм дуже смакують. Для таких вдячних клієнтів і стараємось щодня ставати кращими, – зазначає Наталія Принда.
Тетяна ІЗОТОВА.