Новини

Від млина – до сучасного підприємства

Архів
37 переглядів

Одному з найстаріших підприємств міста та області – Володимир-Волинському хлібозаводу цього року виповниться 75 років. З цієї нагоди ми вирішили розповісти читачам про щоденну нелегку працю пекарів, про те, як створюються улюблені сорти  хліба, про секрети і цікавинки хлібопекарської справи, започаткувавши нову постійну рубрику «У колисці запашного хліба».   

Коли місто сповивають густі сутінки і більшість  жителів вже бачать сни у своїх ліжках, на хлібозаводі робота у самому розпалі, адже за коротку ніч бригаді із двох десятків людей потрібно встигнути напекти кілька тон  смачного хліба, ароматних булок та іншої здоби, аби вже вранці доставити їх у торгові заклади. А любителі вечірніх прогулянок та ті, хто мешкає поруч, можуть оцінити неймовірний запах свіжої випічки, що розноситься вулицею Луцькою на кількасот метрів та наганяє чималого апетиту.

Від важкої ручної праці до сучасного обладнання

   Заснований хлібозавод на місці колишнього млина ще у роки Другої світової війни, а саме у 1944-му. Печі на початках були кустарними і технологічний процес проводився повністю ручним способом – тісто місили у довгих коритах, а хлібні заготовки саджали у піч дерев’яними лопатами.  Мішки з борошном, вагою по 70 кілограм, носили на плечах. Транспорт був гужовим, борошно й іншу сировину доставляли підводами. Але поступово розпочалась реконструкція підприємства – добудовувались нові приміщення та встановлювали нове обладнання.

Аби полегшити працю пекарів, збудували дві печі з механічним приводом та поставили тістомісильні машини. Проте на той час вони були громіздкими та все ще незручними в експлуатації. Згодом в новій реконструйованій пекарні поставили тісторозподілювачі, вагонетки для готової продукції, що зробило її напівмеханізованою.  Таким чином, крок за кроком технологічний прогрес впроваджувався на підприємстві впродовж 60-70-х років.

Та насправді стрімкий розвиток хлібозаводу розпочався, коли його очолила Наталія Поліщук, котра приїхала сюди на роботу молодим спеціалістом ще у 1958 році. Саме за її керівництва підприємство пройшло усі етапи розвитку та становлення. За останній десяток років тут змінено інфраструктуру, проведено модернізацію, встановлено нові печі, оновлено транспорт.

З 2015 року посаду директора очолює Наталія Дяченко – онука Наталії Поліщук. Вона вже шостий рік працює на підприємстві, але, скільки себе пам’ятає, завжди залюбки приходила до бабусі на роботу, тому, згодом зрозуміла, що теж хоче займатись цією справою, яка стала вже їхнім сімейним бізнесом, в який тут вкладають усю душу.

Не лише смачний, а і корисний

У штаті Володимир-Волинського хлібозаводу – близько півтори сотні працівників.  На вагу золота тут спеціалісти-технологи із вищою освітою у галузі харчової промисловості, а також професійні пекарі-кондитери.

Як зазначає Наталія Дяченко, відчувають нині нестачу коровайниці, котра раніше випікала на замовлення святкову випічку, але поїхала на заробітки закордон. Без такої майстрині пекарям важко виконувати прикрашені хлібини на заручини, ювілеї, торжества, медові сувенірні пряники, великодні паски, а також весільні короваї. Тож зараз в активному пошуку коровайниці.

Випікають у пекарні 75 найменувань хлібобулочних виробів. Серед найпопулярніших – хліб білий « Булка запашна», хліб «Княжий», «Урожайний» , булка «Севастопольська», слойки,  кекс «До чаю», кекс «Насолода», тістечко «Сонечко», рулет з маком та інші. Рецептури на підприємстві колишні ГОСТівські, які з часом були удосконалені, а є і авторські, такі, що розробили просто на хлібозаводі.

Уже близько двох десятків років за незмінним рецептом випікається булка «Запашна», яку ми звикли називати білим хлібом, а от сірий колись випікали за іншою рецептурою та технологією. На зміну йому після модернізації 2007 року, коли були закуплені нові печі, прийшов хліб «Княжий». Високорецептурна булка «Севастопольська» – продукція, якою особливо пишаються на хлібозаводі, адже в її складі багато якісних інгредієнтів, що роблять її смачною та корисною.

Аби йти у  ногу з часом, на хлібозаводі поряд з іншою продукцією випікають хліб з додаванням обліпихової олії, цільними злаками, висівками, сухофруктами, насінням, який є дієтичним та корисним для здоров’я. Підприємство має свою лабораторію, де ретельно перевіряє всю випічку. Пані Наталія наголошує, що їхня продукція містить лише натуральну сировину, без жодних концентратів чи підсилювачів смаку. Хоча і зізнається, що неодноразово у них бували торгові представники, котрі пропонували різну «хімію» для покращення випічки, яка, здешевлює виробництво здоби, проте, робитиме її пухкою та смачною. Утім, ані очільниця підприємства, ані її технологи не погоджуються на такі пропозиції, адже як їм тоді дивитись у вічі містян, котрих годуватимуть таким, м’яко кажучи, некорисним хлібом?

Хлібозавод нині забезпечує своєю продукцією місто та район, а віднедавна розпочали співпрацю із обласним центром, куди також постачають свою продукцію. Два роки тому придбали автомобілі, котрі розвозять свіжий хліб по селах Володимирщини. Особливо така послуга має попит у тих населених пунктах, де нема власного магазину. Тому пенсіонерам, котрі не мають змогу поїхати по хліб до міста чи у сусіднє село, із задоволенням купують випічку в такому собі пересувному кіоску.

Уже невдовзі на підприємстві планують багато новинок, в тому числі і відкриття фірмового магазину, де можна буде скуштувати свіжу випічку із філіжанкою гарячої кави. Попри свій поважний вік, хлібозавод не збирається збавляти оберти та здавати свої позиції, поступившись маленьким пекарням та хлібозаводам з інших міст області, чия продукція нині заполонила торгові полиці нашого міста.

Тетяна ІЗОТОВА.

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up