Новітня війна… Вона торкається кожного з нас. Пишеться кров’ю і слізьмище одна сторінка нашої багатостраждальної історії.
Мистецтво ніколи не стояло осторонь і завжди відгукувалось на трагічні події. Особливо це стосується художньої літератури. Ось і тепер маємо чимало різножанрових творів, де осмислюються події російсько-української війни. Твори ці надто трепетні і щемливі. Бо наше життя водномить змінилося на до і після. Попри жахи воєнного часу, мусимо знаходити позитив, світлі барви і в такі найтемніші часи.
Це натхнення, бажання жити, незважаючи на втрати, розлуки, невідомість попереду, ми отримуємо з художніх творів.
Сподіваюся, кожен, хто завітав до книгарні «Є» у День закоханих на презентацію найновітнішого роману Ольги Саліпи «Таких тисячі» отримали задоволення від цікавого спілкування із чи не найпопулярнішою письменницею воєнного часу.
Дійсно, влучна назва твору. Тисячі жінок пережили чи переживають втрати коханих. У когось рідна людина в полоні або серед зниклих безвісти, і щодня живеш у тривозі… Такі, на жаль, реалії сьогодення. До слова, авторка роману має трагічний досвід.
У 2014 році чоловік Ольги, військовий Збройних Сил, загинув у бойових діях на Сході України (мешкали тоді в Охтирці на Сумщині). Ця трагічна подія стала переломною у житті жінки, примусила змінити життя. Вона переїхала у Хмельницький, вирішила зайнятися письменницькою діяльністю.
Твори Ольги Саліпи теплі, задушевні, сонячні, життєстверджуючі. Особливо це стосується малої прози. Її оповідання, зібрані в окрему книжку «Теплі історії про справжнє» вийшли друком у Києві у 2023 році. Це розповіді про найцінніше у житті – кохання, родину. В них відповідь на одвічне – як бути щасливим попри все. Вже тривала повномасштабна війна, вже було чималовтрат, покалічених доль, гірких розлук – всього того жахливого, що несе війна.
Маючи досвід втрати близької людини, Олі були зрозумілі почування героїнь новітнього роману «Таких тисячі». Було бажання допомогти жінкам пережити горе, не впасти в депресію і повний розпач. Бо треба попри все жити, допомагаючи тим, хто поруч, творити добрі справи. Кожна з героїнь в кінці твору стає стійкішою.
Як розповіла пані Оля, задум написання книги виник ще до повномасштабного вторгнення (приблизно у 2019 році). Історія про життя, болісні втрати п’ятьох жінок, кожна з яких має своїх прототипів. Близько десяти жінок відгукнулися поділитися своїми історіями, переживаннями, втративши коханих на війні. Скориставшись правом художнього домислу, письменниця змінила імена, «поселила» героїнь в одному місті, відвідують вони одну і ту ж крамничку з ароматно-цитрусовою назвою «Апельсин». Вони різні за характерами та зовнішністю, а об’єднує їх гіркий біль втрати чоловіків. Як пережити трагедію, не впасти у відчай, бо життя триває і таки потрібно знайти світло в кінці тунелю. Кожна з героїнь в кінці роману стає сильнішою. Ідея твору обговорювалася з психологами, а консультанткою стала сестра авторки військова психологиня. У письменниці була благородна місія – написати книгу, потрібну кожному.
Повертаючись з презентації, я думала про те, як же добре, що поруч з нами живуть і переживають усі тривоги важкого, надто жорстокого воєнного часу такі талановиті люди – лікарі людських душ – письменники. І своїми мудрими світлими творами стають дороговказами на драматичній життєвій дорозі. Ми не мали (чи радше мало мали) досвіду, як не втрачати оптимізму, віри в перемогу добра на злом, як не виснажитись, стійко триматись попри втрати рідних, близьких – бо життя триває навіть в такий гіркий час.
Отож роман самобутньої майстрині слова просто став актуальною потребоюнелегкого сьогодення. А для затребуваного нині фаху психологів своєрідною настільною книгою, бо такі хороші книги загоюють душевні рани краще, ніж будь-які ліки. А психологи радять своїм клієнтам цей роман як метод допомоги у складних життєвих обставинах.
Рік тому на одному подиху прочитала дебютний роман Ольги Саліпи «Оля», присвячений приватному життю Ольги Кобилянської. І з новим романом впевнена буде теж – читання із захопленням. «Таких тисячі» – книга терапевтична, кожен знайде щось цікаве.
Оксана ШЕСТАЛЮК