Новини

«Відкритий світ» американського урядування. Ярослав Матвійчук про поїздку до США

Архів
14 переглядів

За фінансової підтримки Конгресу США делегація з України, в складі якої перебував перший заступник міського голови Ярослав Матвійчук, вивчала досвід американського урядування у рамках програми «Відкритий світ». За словами посадовця, це були цікаві та насичені зустрічами дні перебування у США, а програма сприяла практичному ознайомленню представників місцевого самоврядування України з методами розвитку демократії на прикладі американців.

Так, на зустрічах у Вашингтоні, із сенатором від штату Арканзас Джоном Бузменом обговорили особливості розбудови транспортної інфраструктури, програми розвитку сільського господарства штату, а також підтримку України в сенаті. Постійний консультант Ради кураторів центру лідерства «Відкритий світ» Джон О’Кіф прочитав лекцію з питань професійного зростання та освітньої підготовки службовців, доктор наук Сем Потоліккіо розповів про основи публічної політики та роль у ній програм лідерства, а ад’юнкт-професор гуманітарних наук Джон Браун охарактеризував основні засади зовнішньої політики та необхідність просування преси і культури у цьому контексті. Та найбільш цікавою видалась розмова із продюсером української служби «Голосу Америки» Мирославою Гонгадзе про діяльність незалежних ЗМІ, донесення реальної, не перекрученої інформації про Україну до уряду США.

   Велику увагу було надано вивченню організації системи місцевого самоврядування у міській раді столиці штату Арканзас – міста Літл-Рок, яке також є адмінцентром агломерації, що налічує біля 700 тисяч мешканців. До цього міста українські посадовці прибули якраз напередодні вихідних, протягом яких їм вдалось відвідати історичний музей та театр, сторічну будівлю Капітолію, що є зменшеною копією вашингтонського будинку Конгресу.

Місто Літл-Рок вразило поєднанням багатьох кардинально різних культур. Так, у ньому зібрана чудова експозиція про життя поселень індіанців у штаті. А ще споруджено пам’ятник дев’ятьом сміливим школярам, що стали символом боротьби із расизмом у всьому світі – у 1954 році ці учні були відібрані для зарахування до Центральної середньої школи, де до цього навчалися тільки білі. Біля школи дітей зустріла юрба расистів і війська Нацгвардії штату, які спрямували проти дітей багнети. Та афроамериканські школярі усе-таки змогли зайти в школу в супроводі десантників, перед якими натовп расистів розступився. Восьмеро із цих дітей всупереч усьому здобули освіту, саме вони були почесними гостями на інавгурації першого чорношкірого президента США – Барака Обами.

У перший робочий день тижня знайомились із роботою законодавчого органу штату Арканзас, який складається з двох Палат: Палата представників включає 100 депутатів, що обираються на два роки,  а сенаторів – 35 осіб, які обираються на чотири роки з поновлення складу кожних два роки. Для прийняття закону необхідна його підтримка обома палатами, підписує документ губернатор штату. За свою роботу депутати отримують зарплатню в розмірі 45 тисяч доларів на місяць.

   У місті Літл-Рок, окрім сенату, функціонує і невелика міська рада, до якої входять 10 депутатів. Керує містом мер, який обирається громадою, але крім того, за його поданням рада затверджує і кандидатуру менеджера міста – людини, яка опікується усіма господарськими процесами. Загалом же, у Штатах більшість високопосадовців обрані, а не призначені особи.

Стосовно роботи підприємств комунальної сфери цього міста, то приємно вразила налагоджена робота з сортування сміття. У кожному домогосподарстві є два контейнери – один для роздільного збору, а другий – для відходів, які не підлягають сортуванню. Вивезенням першого займається приватна фірма на конкурсних засадах, коштує така послуга небагато – лише два долари, а забирають відсортовані мішечки двічі на місяць. Утилізацією несортованого сміття займається міський полігон побутових відходів, на якому щотижня відходи засипають землею, аби запобігти загоранню чи поширенню запаху, а вартують послуги цього міського підприємства вдесятеро більше, ніж вивезення  посортованого сміття.

Поруч із полігоном – свердловини для забору води, з яких щотижня беруть воду на аналіз, щоб знати, чи не потрапляють шкідливі речовини з сміттєзвалища у підземні води. А власне на водоканалі, на відміну від української практики, коли воду отримують із спеціально облаштованих свердловин, там її беруть просто з озера, але ця вода проходить кілька етапів потужної очистки різноманітними фільтрами.

Як відомо, усі, навіть найдрібніші суперечки в США вирішуються переважно в суді. Так, судова система штату Арканзас об’єднує 250 суддів усіх рівнів та складається із окружного районного апеляційного та Верховного суду, який є вищою судовою інстанцією штату. У Верховному суді з 1925 року незмінний штат: голова суду і шестероасоційованих суддів. Усі вони обираються на позапартійних виборах на восьмирічний термін. Якщо говорити про гендерне співвідношення, то на цей час там працює четверо  жінок і троє чоловіків.

На прохання української делегації голова Верховного суду Бен Бергам розповів про свою виборчу кампанію, на яку він два роки тому витратив 350 тисяч доларів, і…обійшов конкурента, який вклав у агітацію аж мільйон. До слова, це не власні кошти, а внесок простих американців у виборчий фонд задля отримання прозорого правосуддя. Голова суду також поділився особливостями своєї практики: за його словами, найважче ухвалити рішення про присудження смертної кари, утім,  торік таких вироків було два. Щодо фінансового забезпечення, то річна зарплата судді – 180 тисяч доларів.

Цікавим було знайомство з роботою комісії з етики – колегіального органу із п’яти осіб, який наглядає за діяльністю державних службовців різного рівня, що працюють у штаті Арканзас. У повноваженні комісії моніторинг поданням кандидатами на зайняття державних посад та власне держслужбовцями достовірної інформації фінансового та іншого характеру. У випадку виявлення порушень, штраф доволі значний – дві тисячі доларів. А матеріали щодо правопорушень кримінального характеру розглядає ФБР.

У той же день українцям показали обладнання для голосування. З 2000 року у США цей процес на виборах повністю автоматизований – є як звичайне, так і обладнання для голосування для людей з особливими потребами.

Отож, урядуванню у американців варто повчитись, хоча їхнє життя та проблеми значно відрізняються від наших. Але їхніми особливостями уже є безумовне виконання усіх без винятку законів – від актів щодо захисту прав людини до елементарних правил дорожнього руху, відповідальність за власні дії та вчинки, зрозумілі процедури отримання будь-яких послуг, довіра до судової системи, повна толерантність у ставленні до довколишніх – це звичні та повсякденні для них речі, над формуванням яких ми лише працюємо. Саме для цього програма «Відкритий світ» уже не перший рік організовує подібне стажування українських посадовців у США, аби надати не лише знання, а й на практиці продемонструвати можливості та потенціал реальної демократії та результати участі громадян в здійсненні управління, реалізації державної політики на місцях.

Юлія ПАШКОВА,

 

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up