На головну Новини Власний винахід, комікс і пісня: команда ЗОШ № 5 стала фіналістом міжнародного...

Власний винахід, комікс і пісня: команда ЗОШ № 5 стала фіналістом міжнародного конкурсу

12

Нинішні старшокласники ЗОШ № 5 імені Анатолія Кореневського відомі у місті своєю активною життєвою позицією – вони створили громадську організацію «Простір», виграють гранти, беруть участь у різноманітних конкурсах, започатковують благодійні ініціативи. Цього разу команда у складі Мар’яни Піскуровської, Артура Салухи, Богдани Дорош та Юлії Симчук, яку зібрала  вчителька образотворчого мистецтва Тетяна Салуха, поставила перед собою амбітне завдання: дослідити історію винаходів прикордонного краю, проявити різні аспекти власної творчості і вийти у фінал Освітньої кампанії для молоді від програми транскордонного співробітництва «PBU». І успішно впоралася із нею. Вже незабаром на підлітків чекає фінал конкурсу, який відбудеться у столиці Польщі, а ми розповідаємо, як їм це вдалося.

У програмі «PBU» – Польща, Білорусь, Україна – учні ЗОШ № 5 беруть участь і перемагають не вперше. Кілька років тому виграли поїздку в літній табір у Польщі. Цього року, у зв’язку з розв’язаною росією за підтримки Білорусі війною, останню з конкурсу виключили. Це дало можливість пройти у фінал більшій кількості команд з України, але конкуренція все одно була серйозною. З цілої України відібрали вісім команд з прикордонних регіонів, і них лише одна з Волині – із ЗОШ №5.

- реклама -

Для того, аби потрапити до фіналу, учасникам слід було виконати декілька проектних завдань. Перше – дослідити винахід, який було зроблено на території прикордоння з української чи польської сторони і який змінив життя людей на цій території або й у цілому світі. А потім на основі історії його створеннянамалювати комікс.

Діти активно взялися за пошукову діяльність. Богдана Дорош зібрала великий список цих винаходів, його доповнили Юля Симчук і Мар’яна  Піскуровська. Серед волинських звернули увагу на систему виявлення переміщення безпілотників, яка була розроблена саме на Волині і зараз постійно вдосконалюється й використовується у війні. Чимало винаходів з їхнього списку походили з Львівщини і стосувалися медицини, воєнної справи, сільського господарства тощо. Важливою для конкурсу умовою було те, щоб обраний винахід застосовувався не лише в Україні, але й у Польщі.

Зрештою зупинилися на годиннику для хворих на діабет. Це неінвазивний глюкометр у вигляді наручного годинника, придуманий і сконструйований вченим із Закарпаття Петром Бобоничем. З його допомогою хвора на діабет людина  може дізнатися рівень цукру в крові в будь-який момент, і для цього не потрібно здавати кров. Розробки на основі цього винаходу поширилися в усьому світі і допомагають рятувати життя тисячам людей.

Комікс  малювала наймолодша учасниця команди – дев’ятикласниця Мар’яна Піскуровська. «Ми  дослідили, що на цей винахід вченого наштовхнула хвороба близької людини – на жаль, невідомо достеменно, дружини чи доньки – якій він хотів полегшити життя. Відтак в коміксі вирішили не уточнювати і зобразили молоду жінку, про яку піклується винахідник», – пояснюють школярі. Їхній комікс –  візуально привабливий і дуже концептуальний: з допомогою не лише тексту, а й колірної гами, яка змінюється від одноманітної сірої до насиченої барвистої, він розповідає історію про хворобу, яка пригнічує молоду жінку, і її шлях до повноцінного життя.

Наступним завданням було придумати власний винахід, який має допомогти від наслідків глобального потепління чи запобігти їм, намалювати його креслення, зробити технічний опис. «Спершу ми зібралися в мене у студії і влаштували брейншторм, накидаючи найбожевільніші ідеї, – розповідає керівниця команди Тетяна Салуха. – Орієнтувалися на якісь мінімалістичні речі, типу кулончика чи брошки. А зрештою «винайшли» капелюх. Його креслення намалювала Богдана Дорош, а технічний опис зробили Юля Симчук і Артур Салуха».

Капелюх, сконструйований командою ЗОШ № 5, має вигляд жовто-блакитної панами зі світловідбивною стрічкою по обідку і містить датчики, що вимірюють температуру тіла, пульс, тиск, насиченість крові киснем, а також радіаційний фон. У цьому капелюшку є елемент, який як відбиває, так і поглинає тепло – завдяки цьому його можна носити і влітку, щоб врятуватися від спеки, і взимку, щоб зігрітися. Зчитувати інформацію з капелюха і налаштовувати його режим роботи можна з допомогою додатка у смартфоні. Є і вбудовані навушники.

Витвір називається «Hothat» – у цю своєрідну гру слів закладено кілька сенсів: і те, що капелюх захищає від спеки, і те, що може зігрівати, і те, що виглядає привабливим і бажаним, тобто дуже hot.

Третім завданням конкурсу стала пісня. Команді потрібно було написати пісню зі словами creative, innovation, active, тобто «творчість», «інновації», «активність». Від учасників очікували лише текст такої пісні, але володимирські школярі пішли далі – не лише поклали його на музику, а й виконали разом та записали на відео. Можливо, припускають вони, саме це стало вирішальним у відборі. До речі, серед усіх команд-фіналістів оберуть найкращу пісню, на яку фаховий композитор зробить аранжування і її запишуть у професійній студії.

На виконання цих завдань у підлітків був лише тиждень, але таких стислий термін лише збадьорив і додав драйву. Тож вони були, як співається у їхній пісні, креативними, інноваційними і дуже активними.

У вересні на команду чекає фінал конкурсу у Варшаві. Наразі організатори тримають у секреті програму і завдання, з якими їм там доведеться зіткнутися. Але це в будь-якому разі стане дуже корисним, яскравим і незабутнім досвідом для школярів.

Віталіна МАКАРИК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

4 × 4 =