Новини

«Вовка боятись – у ліс не ходити»: як луцькі ОСББ беруть кредити та модернізацію будинків і економлять

Архів
22 переглядів

Уже третій рік поспіль діючі та майбутні голови ОСББ Володимира переймають досвід луцьких колег у сфері енергоефективності під час ознайомлюючих візитів до обласного центру, що є передовиком у створенні та розвитку ОСББ в Україні. Організовуються такі поїздки за сприяння проектів  ЄС/ПРООН та IFC. Цього разу володимир-волинська делегація на чолі із головою місцевої ради голів ОСББ Григорієм Цаль-Цалком відвідала ще більше нових об’єктів, де проведено успішну термомодернізацію, та дізнались, як компенсувати кредитні кошти на впровадження енергоефективних заходів у житлових будинках. 

Багатоповерхові будинки на вулиці Перемоги – «перші ластівки» у проведенні комплексної термомодернізації за кредитні кошти у Луцьку. Про те з чим місцевим жителям довелось стикнутись ще десять років тому, розповіла голова Асоціації ОСББ «Лучани», членкиня всеукраїнської Ради голів ОСББ та  наглядової ради Фонду енергоефективності України Юлія Сабатюк.

У будинку №10 у 2009  році встановили індивідуальний тепловий пункт та утеплили фасад за кошти приватного інвестора. Таким чином у Луцьку вперше в Україні випробовували  механізм ЕСКО, який нині працює для комунальних підприємств. Протягом десяти років мешканці будинку мали сплачувати за тепло за тарифом міста, а різницю за рахунок економії забирав інвестор, який витратив тут на всі енергозберігаючі заходи понад два мільйони гривень. Але тоді експеримент провалився, адже інвестор хотів якомога швидше забрати свої кошти. Тож довелось шукати додаткові гроші, які, зрештою, вдалось отримати у 2012 році завдяки постанові Кабінету міністрів №231, відповідно до якої виділили 40 мільйонів гривень на відшкодування кредитів для  ОСББ України.

Сусідні будинки на вулиці Перемоги, які трохи пізніше створили об’єднання, також брали позику на модернізацію системи опалення та інші енергозберігаючі заходи, скориставшись «теплим» кредитом, який частково компенсує витрати. Результат не забарився – якщо більшість лучан минулої зими платили за опалення 56 гривень з одного квадратного метра помешкання, то тут жителі сплачували всього 11 гривень плюс 4,5 ремонтного фонду, які, власне, і погашають кредит. За увесь опалювальний період двокімнатна квартира у такому будинку, сплативши за опалення і кредит, зекономила в середньому п’ять тисяч гривень, зазначає Юлія Сабатюк.

Поділився своїми планами на найближче майбутнє і голова наймолодшого у цьому житловому секторі ОСББ «Дінас» Михайло Дутченко – тут невдовзі також утеплять будинок, встановлять ІТП та облаштують парковку із власним шлагбаумом.  На шляху до утеплення вже зробили перший крок – провели енергоаудит.

Так співпало, що саме під час візиту володимир-волинців Михайлу Дутченку вручили перший в Україні сертифікат про енергоаудит у рамках участі у програмі Фонду енергоефективності «Енергодім», яка стартувала 3 вересня цього року. Згідно з програмою, перші 300 заявок від ОСББ, котрі хочуть провести теплову модернізацію своїх будинків, будуть профінансовані з фонду аж на 70 відсотків. Ті, що не встигнуть потрапити у перші три сотні,  отримають 50 відсотків компенсації від загальної вартості робіт.

Оглянула делегація і будинок зразкового ОСББ «Вишиванка». Голова цього об’єднання Віктор Свирида – прапорщик  у відставці узявся очолити створене в будинку ОСББ і вже за кілька років захаращений колишній гуртожиток перетворився в престижну багатоповерхівку, де  люди стають у чергу, аби придбати тут житло. Перш за все відремонтували дах, де раніше росли дерева, поміняли вікна та двері, а потім взяли кредит на п’ять років для встановлення ІТП, який завдяки економії, виплатили уже за два роки. Іще більше економити почали, коли першими в Україні серед ОСББ наважились узяти «теплий» кредит.

Вразив учасників ознайомлювальної екскурсії і будинок ОСББ «Наш дім», що на вулиці Софії Ковалевської, адже тут жителі не лише утеплили свій будинок, провели сучасну термомодернізацію, а ще й прикрасили фасад намальованими величними деревами.

Друга частина зустрічі відбулась за «круглим» столом у Регіональному центрі енергозбереження та енергоефективності, який було відкрито восени 2016 року як майданчик для комунікування голів ОСББ Луцька та області та донесення їхніх думок і побажань до влади. На базі центру зараз проводиться безліч навчальних семінарів та тренінгів, тут надають і консультативні послуги для бажаючих створити ОСББ чи утеплити свій будинок.

Досвідом впровадження енергоефективних проектів поділився консультант проекту IFC у Рівненській області Михайло Лук’яник, який, окрім цього, очолює ще й декілька тамтешніх ОСББ. Для того, щоб допомагати рівненським об’єднанням розв’язувати ті чи інші проблеми, там створили Ресурсний центр підтримки ОСББ для всієї області. Завдяки спільним діям новоутвореної громадської організації вдалось домогтись в обласної адміністрації виділення коштів для компенсації частини кредиту, який бере на модернізацію будинку ОСББ. Згодом такий же крок назустріч зробила і міська влада. Ресурсний центр відкрив свої представництва у кожному райцентрі Рівненщині. Тут надають консультації та юридичну підтримку майбутнім та діючим ОСББ.

Про впровадження енергозбереження в житловому секторі та можливості, які дає Фонд енергоефективності, розповів консультант проекту IFC Петро Лавринюк. Він зазначив, що «теплі» кредити і підтримку Фонду енергоефективності можна порівняти як велосипед і автомобіль. Якщо «теплий» кредит є більш простим механізмом і його можна брати частинами на різні роботи – від  тепломодернізації будинку до встановлення вікон у приватних садибах, то у фонді термореновація багатоквартирного будинку впроваджується цілим «пакетом». Обов’язковою  умовою виділення коштів є проведення енергоаудиту, в ході якого визначаються із рядом заходів для теплової модернізації конкретного будинку.

Програма «Енергодім» передбачає два «пакети»:  A – «Легкий», куди входять відносно недорогі заходи енергоефективності з високим рівнем окупності інвестицій. Перш за все це – модернізація інженерних систем будинку; пакет Б – «Комплексний», включає в себе всі заходи пакету А, якщо вони не були впроваджені раніше, а також теплоізоляцію будівельних конструкцій: стін, даху, горища, підвалу.
Окрім того, на семінарі озвучили основні переваги, які отримають ОСББ після реалізації програми «Енергодім», що передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності у розмірі 40 відсотків від вартості прийнятних заходів/робіт для пакету «Легкий» та 50 відсотків – для пакету «Комплексний».
А от перші 300 заявок отримають додатковий грант у розмірі 20 відсотків. 3 вересня розпочався прийом заявок від ОСББ на участь програмі. Тож ті з них, які мають намір скористатися програмою з двадцятивідсотковим додатковим грантом, можуть вже писати заявки.

Незважаючи на те, що Володимир після Луцька друге місто в області за активністю створення ОСББ, наші жителі чомусь поки не наважуються брати кредити на тепломодернізацію. Наразі  лише одне ОСББ «Надія»

утеплило свій будинок, взявши «теплий» кредит. Хоча, зі слів Григорія Цаль-Цалка, зараз ще декілька об’єднань планують модернізувати свої будинки завдяки співфінансуванню з Фонду енергоефективності. Більшість  бажаючих – новостворені  ОСББ, яких цього року у місті зареєстровано вісім. Спонукало цьому підняття тарифів внаслідок реорганізації ЖЕКу в управляючу контору, вважає голова ради голів ОСББ.

Послухавши колег з Луцька та Рівного, пан Григорій, який є депутатом міської ради, зазначив, що ініціюватиме і в нашому місті створення програми, яка б виділяла кошти місцевим ОСББ для відшкодування відсотків за кредит на енергозберігаючі заходи.

– Такі зустрічі надзвичайно корисні як для досвідчених голів ОСББ, так і для початківців, адже щоразу можна почерпнути щось нове та цікаве. Знати в теорії – це одне, але побачити, як втілюються ті чи інші проекти на практиці, набагато краще, – додав Дмитро Юзвенко, який віднедавна очолює одразу два ОСББ на вулиці Луцькій. Каже, що почув для себе від луцьких колег багато цінної інформації, особливо  щодо кредитів, які люди у Володимирі ще поки бояться брати. Тому намагатиметься переконувати своїх жителів, що це справді вигідно.

Тетяна ІЗОТОВА.

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up