На головну Новини Врятувати економіку. Що передбачають антикризові закони?

Врятувати економіку. Що передбачають антикризові закони?

76

Верховна Рада 30 березня зібралась на позачергове засідання, щоб ухвалити закони для боротьби з коронавірусом і його економічними наслідками. Відповідно до умов карантину, всі депутати в сесійній залі були у захисних масках, рукавичках, а деякі навіть у окулярах. Вперше в історії Рада провела три позачергових засідання, адже на порядку денному було чимало критично важливих питань – від кадрових призначень до законів, необхідних для отримання кредиту МВФ. Більше про важливі рішення дізнались експерти Центру громадського моніторингу. 

Пільги для бізнесу і соціальний захист громадян

- реклама -

Найперше депутати підтримали закон про соціальні та економічні гарантії на час карантину, який спрямований на захист підприємців та працівників, недопущення неконтрольованого зростання цін, забезпечення населення і медиків необхідними товарами.

Умовно закон можна розділити на кілька блоків. Перший – це підтримка бізнесу. Так, до 30 червня продовжено мораторій на проведення неподаткових перевірок, а до 31 травня підприємці звільняються від штрафів та пені по ЄСВ. Водночас орендарі, які не можуть користуватися нерухомістю або іншим майном через карантин, звільняються від сплати за нього. Закон передбачає збільшення лімітів для ФОПів, які користуються спрощеною системою оподаткування. Для підприємців першої групи максимальний обсяг доходів збільшено з 300 тисяч до мільйона гривень, другої групи – з 1,5 мільйона до п’яти, третьої – з п’яти до семи мільйонів.

Другий блок закону стосується соціального захисту населення. Відтепер карантин є підставою для отримання допомоги з безробіття, яка призначатиметься з першого дня надання цього статусу. На період карантину соціальні виплати будуть продовжуватись автоматично. Закон передбачає звільнення від штрафів та пені за споживчими кредитами, взятими до 2017 року, а також забороняє банкам підвищувати відсоткові ставки.

Багато положень закону передбачають додатковий захист працівників. Якщо з незалежних від нього причин працівник не може виконувати свою роботу – за ним зберігається середній заробіток. Ця норма, наприклад, стосується вчителів та вихователів у дитячих садочках.

«Українське законодавство виявилося непідготовленим і для врегулювання роботи з дому. Тож внесли низку норм, які спростять підприємцям організацію дистанційної роботи та гнучкого графіку працівників. Щоб зменшити ризик звільнень або відпусток за власний рахунок, доручили уряду терміново підготувати кредитну програму для підприємств на підтримку зарплатних фондів, а також економічну програму виходу з кризи», – пояснює голова комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха.

Допомога медикам і штрафи за спекуляції

Антикризовий закон передбачає низку заходів для медицини. Зокрема, профільні ліки та медзасоби, спрямовані на боротьбу з коронавірусом, звільняються від ПДВ, а виробники дезінфекторів тимчасово звільняються від обов’язкової реєстрації продукції в МОЗ. Медики, які займаються боротьбою з коронавірусом, отримають значні доплати.

«Зараз чи не найдужче підтримки держави потребують лікарі. Тому, ухваливши відповідні закони, запровадили доплату медичним та іншим працівникам, які безпосередньо задіяні у роботах з ліквідації коронавірусної хвороби. Вона становитиме 300% зарплати», – наголошує заступник голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук.

Одна з проблем карантину – це різке підвищення цін на маски та продукти першої необхідності. Відповідно до закону, уряд отримав можливість контролювати ціни і карати штрафами за їхнє завищення. Кабмін повинен розробити і затвердити перелік соціально значущих товарів, на які будуть встановлені граничні ціни: окремо для гуртової та роздрібної торгівлі. За необґрунтоване завищення цін громадянам доведеться платити штраф 1700 гривень, посадовим особам – 2550.

Передумови співпраці з МВФ

Третє за день засідання Ради було присвячене законам, необхідним для отримання Україною допомоги від міжнародних партнерів. Йдеться про закон про неповернення збанкрутілих банків, який є однією з найважливіших умов МВФ, і відкриття ринку землі. На початку до депутатів звернувся президент Володимир Зеленський, який сказав: «Для нас важлива підтримка економіки України. Дуже важливо, щоб відбулось підписання меморандуму з МВФ, і ви прекрасно знаєте, що дві головні умови – це закон про землю та банківський. Ви прекрасно знаєте суми, які можемо отримати через меморандум з МВФ. Це кров для нашої економіки».

У підсумку цей закон ухвалили у першому читанні 267 голосами «за». Він передбачає невідворотність процесу виведення банків з ринку, оскільки відповідне рішення Нацбанку не можна скасувати або призупинити за рішенням суду.

Уже в ніч на 31 березня відбулось вирішальне голосування за земельну реформу. Депутати остаточно ухвалили відкриття ринку землі з 1 липня 2021 року. Через понад чотири тисячі правок на друге читання цього законопроекту депутатам знадобилося майже два місяці.

Експерти кажуть, що завдяки ухваленим законам Україна може отримати від МВФ збільшене фінансування до 10 мільярдів доларів, яке буде включати 5,5 мільярда за трирічною програмою та 4,5 мільярда допомоги для подолання коронавірусу.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

4 × один =