На головну Новини Як енергію сонця «змусити» оселі обігрівати

Як енергію сонця «змусити» оселі обігрівати

15

Впродовж останніх семи років володимирські фахівці з монтажу систем автономного опалення із застосуванням сонячних (гелевих) колекторів Михайло Яцюк (на головному фото) та його тесть Олександр Ляшук працювали не лише на теренах Володимирщини, а й на Львівщині, Київщині і навіть у сусідній Польщі. Мають кілька десятків вдячних клієнтів, то ж і для читачів газети погодилися розповісти, як з допомогою дарованої природою енергії економити на обігріванні приміщень та впродовж усього року користуватися нагрітою сонцем водою.

Минула зима, коли стрімко зросла ціна на газ, показала, що варто розглянути варіанти встановлення альтернативних систем теплопостачання. Це підтвердив і цьогорічний опалювальний сезон, який у зв’язку з воєнними діями та російською агресією, називають надскладним в нашій історії. З вірою у ЗСУ та надією на швидкий мир українці, які живуть у відносно безпечних регіонах, вже задумуються, як обігріватимуть оселю в холодну пору року. Доволі популярний за кордоном спосіб – встановлення на будівлях панелей, які енергію сонця перетворюють на тепло,  все більшим попитом користується і в Україні. А у нашому місті є майстри, які займаються монтажем цієї системи опалення уже тривалий час. Серед них – наш співрозмовник Михайло Яцюк.

- реклама -

Семирічний досвід роботи

Цей молодий чоловік – дипломований фахівець із 16-річним досвідом роботи у галузі монтажу систем опалення, водопостачання і водовідведення. Працює впродовж багатьох років в одній команді зі своїм тестем Олександром Ляшуком, який теж знаний у нашому місті спеціаліст у цій галузі.

 Займатися встановленням сонячних колекторів майстри почали сім років тому, коли один з клієнтів звернувся з проханням допомогти облаштувати у домі новомодну на той час «сонячну електростанцію».

 – Від такої пропозиції ми відмовитися не змогли. Підштовхувало до опанування нового напрямку у роботі бажання розвиватися та звичайна цікавість. Я став вивчати цю тему більш детально та всебічно, перечитуючи й аналізуючи численні публікації в інтернеті, – пригадує Михайло. – Разом із командою ми встановили ці сонячні панелі, під’єднали все до системи, а щоб її запустити скористалися допомогою представника з сервісного обслуговування, який налаштував блок управління.

Залишившись задоволеним роботою майстрів, замовник згодом звернувся за їхньою допомогою ще раз. Цього разу поставив складніше завдання – провести обрахунки і виконати монтаж системи опалення так, аби сонячні колектори могли забезпечувати безперебійну подачу гарячої води для потреб відвідувачів створеного ним спортивного закладу та ще кількох інших напрямків його підприємницької діяльності. І з цим проханням Михайло з колегами теж впоралися на відмінно.

Відтоді до них один за одним стали  звертатися клієнти, які замовляли монтаж сонячних панелей. Рекламою діяльності цих фахівців стали схвальні відгуки замовників, які радили їх своїм друзям та тим, хто цікавився можливістю облаштування сонячних електростанцій для особистих потреб. Так за сім років фахівці обладнали гелевими колекторами близько двох десятків будівель на Володимирщині, по кілька у Нововолинську, Луцьку, Києві, працювали у Рівному та Львові. Також виконували замовлення державних підприємств та однієї із луцьких церков.

А якось за один літній сезон після позитивних рекомендацій до спеціалістів майже одночасно звернулося відразу кілька охочих здійснити монтаж гелевих панелей, хоча зазвичай таких випадків кілька у рік.  Встановив геліосистему на своєму будинку і тесть Михайла пан Олександр. Він розмістив три колектори, які допомагають впродовж року мати у домі гарячу воду та дозволяють обігріти житло.   

Тривалий час бригада майстрів співпрацювала з магазином «Господар», який постачав їм необхідні для роботи матеріали, а наприкінці минулого року власницею цього торговельного закладу стала дружина Михайла Ліна, тож тепер є змога напряму домовлятися з постачальниками, контролювати терміни надходження товарів.

Має майстер досвід роботи в Польщі. У сусідній країні Михайло Яцюк здійснював монтаж систем опалення, водопостачання та водовідводу у приватних будинках та в комунальних закладах. Кілька разів доводилося бути у колективі фахівців, які встановлювалий сонячні панелі. Чоловік зауважує, що досить часто у цій країні сонячні колектори облаштовують не лише на приватні будинки, а й на об’єкти у сфері громадського харчування і обслуговування. Використовують там дещо інший підхід до монтажу і використовують комплектуючі свого вітчизняного виробництва. На думку майстра, їхній спосіб теж доволі ефективний, але все ж чоловік більше впевнений у якості того, який практикував особисто багато років. Бував Михайло й у Німеччині, де теж цікавився підходами до монтажу цього виду обігріву приміщень. Він зауважив, що прогресивні ідеї німців у цьому напрямку випереджають нас на років 15. У цій країні для систем опалення і водопостачання використовують оцинковані нержавіючі труби під затиск, що доволі ефективно себе зарекомендували. Сонячні панелі там часто встановлюють не тільки на житлові будинки, а й школи, дитсадки, приміщення держустанов. 

Особливості «сонячного» виду опалення на нагрівання води

Звісно, у нинішній час облаштувати сонячні панелі для власного будинку чи підприємства фінансово спроможний не кожен охочий, адже це потребує значних затрат, однак через кілька років ця система обігріву себе повністю окуповує. Тому вона підходить тим, хто має план розвитку й аналізує перспективи. Наприклад, встановивши сонячні панелі для потреб готелю, ресторану чи інших підприємств, які щодня споживають велику кількість гарячої води, уже через чотири-п’ять років власник відчує суттєву економію, адже тоді можна говорити про повну окупність встановлення, а, відповідно, надалі підігрів води буде повністю безплатний. При цьому енергії сонця вистачить також і для обігріву приміщення у весняний та осінній періоди.

Як зазначає майстер, сповна над нагрівом води сонце «працює» з середини березня  до жовтня. У цей період тепловий носій нагрівається до 60-95 градусів. Взимку ж він дає температуру до 30 градусів. Встановивши більшу кількість панелей, які поглинатимуть ультрафіолет, можна досягти кращих показників. Або ж є варіант додатково користуватися газовим опаленням чи твердопаливним котлом, але це вже однозначно буде у значно менших обсягах.

 Беручись до роботи, майстри здійснюють усі необхідні розрахунки відповідно до завдань, які ставить замовник, та його очікувань. Для визначення потрібної для встановлення кількості панелей, мають значення об’єм води, яку планують споживати, площа приміщення, яку потрібно обігріти. Також майстер радить: якщо господарі з огляду на фінансову спроможність мають намір встановити меншу кількість панелей, аби сонячної енергії вистачало лише для підігрівання води, то їм варто заздалегідь розглянути можливість додавання ще панелей – і для приміщення. Фахівці спроектують усе так, аби у потрібний час можна було під’єднати усе в одну систему.

Увесь процес монтажу геліосистеми – справа не довготривала. При наявності необхідних деталей такі роботи можна провести за тиждень. У нинішніх умовах доводиться деякий час чекати на доставку всіх необхідних елементів, тому охочим встановити цю систему опалення, варто орієнтуватися на термін – до чотирьох тижнів. За словами Михайла, з початком війни комплектуючі не здорожчали, адже вони закуповуються у європейського виробника, тому розрахунок за них здійснюється у євро.

Встановити сонячні панелі можна як на дахах будинку, так і просто на землі – на території обійстя. А в котельні чи іншому приміщенні облаштують, так би мовити, пункт управління та встановлять інше обладнання, місткості для води, яка постійно нагріватиметься до встановленої температури. Майстри облаштовували резервуари об’ємом від    300 літрів до півтори тонни.

 У системах, які працюють тільки влітку, можна використовувати воду. На зимовий період вода повинна зливатися. Всесезонні колектори використовують незамерзаючу рідину.

Михайло каже, що сонячні колектори відмінно виконують свою функцію впродовж 25 років – саме такій гарантійний термін називають виробники. Тож, окупившись за п’ять років, впродовж наступних двох десятків вони дозволять споживачеві суттєво економити кошти.

Валентина ТИНЕНСЬКА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

три × два =