Новини

Як і чому протестували «євробляхери». Хроніка подій

Архів
12 переглядів

   У суботу в газеті «Голос України» було опубліковано два закони 2611-VIII та 2612-VIII (в народі відомі як закони щодо євроблях/законопроекти 8487 та 8488). Обидва набрали чинності з дня наступного за днем опублікування (окрім норм про підвищення відповідальності), тобто з опівночі 25 листопада. Відповідно до норм закону, жоден автомобіль на європейських номерах не може в’їхати в Україну без розмитнення або сплати застави, сума якої дорівнює розміру розмитнення. Це нововведення стало справжнім ударом для власників «транзитних» авто, які перетинали кордон кожні п’ять або десять днів. Ті, хто заїхав у Польщу і не встигав повернутися в Україну до завершення суботи, в’їхати на своїх автівках через кордон уже не міг. Людей обурило те, як раптово, без попередження було введено в дію цей закон. І власники «євроблях» взялися протестувати. Гаряче було у багатьох митних пунктах пропуску, зокрема й в Устилузі

«Чорна субота» і транспортний колапс

Проблеми з перетином кордону в Устилузі почалися ще в суботу вдень. Кілька годин озброєні прикордонники, за словами очевидців, блокували міст через Буг з української сторони. Весь цей час люди, які могли встигнути до півночі повернутися в Україну, мусили стояти у довжелезній черзі, вчасно перетнути кордон вдалося не всім. Ближче до півночі власники «євроблях», як повідомляє інтернет-видання «БУГ», посилаючись на власні джерела, почали домовлятися про стягування до Устилуга важкої техніки (бульдозерів, тракторів).

Тим часом ті, хто не встиг в’їхати в Україну до набрання чинності закону, залишали свої автівки на стоянках у Польщі і поверталися додому пішки.

У неділю блокували кордон, палили шини і не пропустили дипломатів

Напруження лише зростало. У неділю на пункті пропуску «Устилуг» зібралися до тисячі людей, які заблокували проїзд для всіх видів транспорту. Протестувальники вимагали перегляду законів, обурювалися, що їх раніше не повідомили про нововведення, сперечалися зі співробітниками митниці і палили шини. Через заблокований кордон відмовлялися пропускати як українців, так і поляків. Зокрема, прикрий інцидент в Устилузі трапився з автівкою на дипломатичних номерах, якій не дозволили в’їхати в Україну.  Двоє дипломатів перетинали кордон пішки, водій лишився з машиною. Заблокованими виявилися і рейсові автобуси, серед пасажирів яких були діти і хворі люди.

Протестувальники написали заяву про проведення мирної акції, але ситуація лишалася напруженою.

У понеділок «постраждав» Устилуг

З початком нового тижня робота митниці уже не була заблокованою, але рух транспорту і досі повністю не відновили. Страйкарі оголосили, що їхня акція буде безстровокою. Опівдні спробували перекрити машинами дорогу перед пунктом пропуску. Крім того, протестувальники, які постійно ходили по пішохідному переходу, заблокували в’їзд в Устилуг зі сторони Володимира, чим викликали роздратування місцевих жителів, які не могли нормально дістатися на роботу. Пропускали лише рейсові автобуси, транспорт з товарами і машини, в яких були діти.

Вівторок: кінець протестів і купи сміття

У вівторок, 27 листопада, митний пункт пропуску “Устилуг” запрацював в звичному режимі. Мітинги завершилися як біля самого пункту, так і в місті Устилузі так і поблизу Володимира-Волинського.Устилужани скаржилися у соцмережах на те, що протестувальники лишили після себе великі згарища від спалених шин і купи сміття – напівзгорілі шини, порожні пляшки від напоїв та обгортки від їжі.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up