Реєстрація місця проживання дитини потребує згоди обох батьків. Втім буває так, що через погані стосунки, зокрема після розлучення, один з батьків не дає потрібну згоду. Такі дії порушують права та потреби дитини. Що робити в такій ситуації, роз’яснюють юристи системи безоплатної правничої допомоги.
Реєстрація місця проживання дитини в Україні є обов’язковою. Без неї неможливо отримати соціальну допомогу, медичні послуги, які забезпечує держава, оформити дитину в садок, школу, а в майбутньому і отримати паспорт.
Новонароджена дитина має бути зареєстрована протягом трьох місяців з дня її народження. А у випадку зміни місця реєстрації, у батьків є один місяць після зняття з попереднього місця проживання, щоб зареєструвати дитину за новою адресою.
Зареєструвати дитину можна лише там, де прописані батьки. Якщо ж батьки зареєстровані в різних місцях – при оформленні місця проживання дитини потрібна письмова згода того з них, з ким дитина не проживатиме.
Якщо батьки зареєстровані не у власному помешканні, то згоди власника на реєстрацію дитини разом з батьками не потрібно.
Зареєструвати місце проживання можна через: виконавчі органи сільських, селищних, міських рад; центр надання адміністративних послуг; єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка порталу “Дія”.
Для цього потрібні такі документи: заява одного з батьків або документи, що посвідчують особу; свідоцтво про народження; квитанція про сплату адміністративного збору; письмова згода другого з батьків (у разі якщо батьки зареєстровані за різними адресами).
Якщо мати чи батько відмовляються надати згоду на реєстрацію місця проживання дитини – розв’язати ситуацію можна лише у судовому порядку. Тож потрібно: звернутися до ЦНАПу із заявою про реєстрацію місця проживання дитини; отримати відмову у реєстрації місця проживання дитини; звернутися з позовом до суду.
Оскільки в цьому випадку порушуються права дитини, отримати допомогу зі зверненням до суду можна безплатно.
Діти мають право га безоплатну правничу допомогу, в тому числі зі зверненням до суду (наприклад, складання заяви до суду, представництво інтересів у суді) на підставі ст. 14 ЗУ «Про безоплатну правничу допомогу». Допомога зі зверненням до суду дітям в цьому випадку надається через законних представників — батьків, усиновлювачів, опікунів тощо.
Звернутися до системи БПД можна за посиланням https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/