Залучення громадян до розв’язання проблем інфраструктури, облаштування багатоквартирних будинків у місті відбувається аж ніяк не задля виконання якихось законодавчих документів, а у зв’язку із визнанням такої співпраці влади і громади ефективною. Мало хто не чув про можливості спільного управління будинком або вулицею.
У нашому місті зареєстровано 27 ОСББ, які охоплюють 30 будинків, дев’ять житлово-будинкових кооперативів та по два комітети – вуличні і будинкові. За ініціативою депутата міськради, який вже кілька років поспіль очолює дієве ОСББ, Григорія Цаль-Цалка та за підтримки цієї ідеї першим заступником міського голови Ярославом Матвійчуком створено раду голів ОСББ, ЖБК та ОСН, яка покликана допомагати тим, хто лише стає на шлях такого об’єднання, і тим, хто вже спробував сили в самоуправлінні.
– Найважче було, коли вперше зустрічались з людьми, переконували їх у необхідності об’єднання заради доброякісних змін на території будинку чи вулиці. – розповідає Ярослав Матвійчук. – Але помічаючи підсумки такого об’єднання, коли усі, хто звернувся з пропозиціями співпраці до влади, отримали співфінансування на проведення тих чи інших робіт, скептичне ставлення до органів самоорганізації у населення змінюється на прагматичний підхід до вирішення питань, які є спільними для певної частини міської території.
І підтримка громадських ініціатив ведеться не на словах, у місті діє програма, завдяки якій на проведення ремонту будинків чи облаштування інженерних споруд органи самоорганізації мешканців можуть залучити 60 відсотків кошти від потреби, зібравши з усіх інших незаборонених джерел решту. На реалізацію цієї програми цього рок виділено більше мільйона гривень, а загалом за час її дії підтримкою з міського бюджету загалом у мільйон 529 тисяч гривень скористались 12 юридичних осіб.
Не все вдається гладко. Так, на комплексну термомодернізацію дев’ятиповерхівки ОСББ «Мрія» кошти з міського бюджету у 214,8 тисячі гривень сплачені вчасно, а в якості співфінансування робіт люди обрали обіцяний державою пільговий кредит. Фінансування звідти чекали мало не до кінця року, та все ж кошти надійшли, отже, є упевненість у завершенні робіт.
Цього року ОСББ «Наш дім», ЖБК «Травневий» та «Волинь» отримали з міського бюджету відповідно 71,3 та по 25 тисяч гривень на капітальний ремонт ліфтів, «Наша оселя» та «Юність» залучили з бюджету відповідно 186 та 48,4 тисячі гривень для капремонтів внутрішньобудинкових систем водо- і електропостачання. А об’єднання співвласників квартир «Едельвейс» отримало 63,3 тисячі гривень на капітальний ремонт даху.
Міський голова Петро Саганюк неодноразово наголошував на необхідності підтримки ініціатив мешканців у галузі ЖКГ, зокрема стосовно ремонту доріг. Тому уже прижилась практика асфальтування тих вулиць, де проектно-кошторисна документація виготовлення за рахунок жителів, а це 2-3 відсотки від вартості робіт. Цього року таким чином заасфальтовано п’ять вулиць за кошти міського бюджету – Карпенка-Карого, Григорія Косинки, Олексієвського, Лесі Українки та Щоголіва. Подібних проектів є ще 13, вони реалізовуватимуться в наступному році.
Своїми напрацюваннями у цій сфері представники міської влади охоче діляться з колегами з інших міст. Не так давно у нас побувала делегація з Коростеня, яка з оглянула різні куточки, в тому числі і ОСББ «Мрія». А позаминулого тижня начальника управління житлово-комунального господарства та будівництва Віктора Фіщука запросили до обласного центру, аби поділився досвідом створення та підтримки органів самоорганізації населення з делегацією з Чернівецької області.
На відміну від луцьких колег, де програма підтримки ініціатив населення у ЖКГ запрацювала лише цього року, володимир-волинському посадовцю було про що розповісти чернівчанам. Він детально описав співпрацю влади та громади у розвитку інфраструктури, починаючи з 2009 року, коли будівництво інженерних мереж стало можливим лише завдяки спільному фінансуванню з бюджету та внесків жителів окремих вулиць. Тоді управління ЖКГ міськвиконкому взяло на себе обов’язки з інформаційно-консультаційної підтримки громадських ініціатив.
– У 2015 році в місті уперше прийнято програму підтримки ОСББ, передбачивши по 250 тисяч гривень на три роки, утім, така сума освоєна в тому ж році. – зазначив Віктор Фіщук перед чернівецькою делегацією у Луцькому ЦНАПі. – Виникла потреба збільшення фінансування програми, цього року на її виконання передбачили мільйон 200 тисяч гривень. Ло ОСББ додались житлово-будинкові кооперативи та органи самоорганізації населення – будинкові та вуличні комітети. У місті є чотири діючих ОСН, які переважно спрямовують зусилля на будівництво інженерних мереж.
Розмова з буковинцями тривала довго. Вони і хотіли б скористатися цим досвідом, однак вагаються, чи всі депутати проголосують за прийняття міської програми підтримки ОСББ, тож просили назвати аргументи, які можна буде використати у лобіюванні такого документа на їхній сесії.
– Громадяни, які взяли у свої руки управління будинком, своєю спільною власністю, у силу можливостей здійснюють помірний внесок у благоустрій міста вже не будуть псувати те, що зробили власними зусиллями та за власні кошти. – наголосив Віктор Сергійович, – А чим більше буде свідомих активних громадян у місті, тим більше будуть люди звикати зберігати те, що вони мають. З боку міської ради треба лише допомогти їм подолати інертність мислення, звичку чекати і сподіватися на те, що комунальні підприємства зможуть і надалі самотужки нести весь тягар проблем щодо утримання і модернізації житлового фонду.
А ще протягом останніх років активно відбувається розподіл земельних масивів під індивідуальне будівництво, особливо учасникам АТО. На цих масивах створюються нові вулиці, але немає інфраструктури: ні доріг, ні мереж водопостачання, електрифікації чи газопостачання. Для міського бюджету розв’язати цю проблему фінансово складно, а для власників цих ділянок – просто нереально. Тому єдиним виходом залишається співпраця влади і громади шляхом прийняття та реалізації відповідної програми через співфінансування робіт з бюджету та від зареєстрованих в установленому порядку форм самоорганізації населення.
Юлія ПАШКОВА.