На початок вересня в області налічувалася 521 школа, з яких — п’ять приватних та дві перебувають на простої. Начальниця обласного управління освіти й науки Наталія Матвіюк розповала «Суспільному», що у волинських школах навчається понад 135 тисяч учнів, серед них є частина внутрішньо переміщених осіб. Торік це було понад дві з половиною тисячі, цьогоріч ще цифра уточнюється.
Рішення перевести гімназію на ліцей приймає засновник – територіальна громада, воно має пройти громадське обговорення протягом року. До 1 вересня 2027 року усі області мають затвердити план щодо реформування закладів загальної середньої освіти. Йдеться про сформовану мережу академічних ліцеїв, а також професійних коледжів. Тобто, 1 вересня 2027 року випускники дев’ятих класів уже будуть іти не просто у 10 клас, а обиратимуть між навчанням в академічному ліцеї чи професійному коледжі.
Є заклади освіти, які уже змінили статус: були ліцеями — стали гімназіями, оскільки у них не було певної кількості дітей, щоб набрати 10-ті класи. Загалом на Волині планується створення 93 академічних ліцеїв та 27 профколеджів.
Малокомплектними вважаються це школи, в яких, як правило, відсутня паралель класу. Рішення про ліквідацію цього закладу, перетворення його на філію або пониження у ступені має право приймати лише засновник. Нині на Волині налічується 125 малокомплектних шкіл. Згідно з постановою уряду, з 1 вересня 2025 року не будуть фінансуватися заклади освіти, в яких налічуватиметься 45 учнів, не враховуючи початкової школи, а з 1 вересня 2026 року — школи, в яких буде менше ніж 65 учнів. Це не означає, що їх потрібно ліквідувати чи закрити. Це – на розсуд засновника, тому що лише громада розуміє і бачить, як існувати освітньому закладу.
Майже 94% закладів освіти області мають укриття – власне або орендоване. З 521 закладу загальної середньої освіти лише 28 шкіл працюватимуть дистанційно, оскільки не мають можливості мати укриття.