Новини

Як за державної підтримки на селі свій бізнес налагодити?

Архів
5 переглядів

Чи може заняття сільським господарством стати прибутковим сімейним бізнесом? Це не тільки можна, а й потрібно зробити, переконують спеціалісти, котрі минулого четверга навідались до Оваднівської територіальної громади, аби розповісти про різноманітні програми підтримки селянських господарств та можливості облаштування власної сімейної ферми.

    На початку виступила головна спеціалістка відділу розвитку інфраструктури АПК та сільських територій управління агропромисловогоуправління розвитку облдержадміністрації Оксана Шпак. Вона зазначила, що в державі тривають процеси впорядкування відносин як у земельній, так і в податковій сферах, тож рано чи пізно усі дійдуть до того, що потрібно буде узаконити певні моменти. Скажімо, особистим селянським господарством відповідно до чинного законодавства може вважатись лише те, в обробітку якого на правах власності чи оренди перебуває до двох гектарів землі. Землекористувачі ділянок від двох  до 20 гектарів – це вже фактично підприємці, тож слід провести й відповідну реєстрацію документів. Ліпше це зробити зараз, без поспіху.  

   Кожен випадок унікальний, пояснила посадовиця, тож варто добре обміркувати, яку форму фермерського господарства обрати. Якщо людина планує розвивати товаровиробництво і надалі, варто відразу реєструвати юридичну особу, але тим, хто не збирається збільшувати площі землекористування до понад 20 га, не займається іншою діяльністю, не має найманих працівників, слід зареєструвати ФОП четвертої групи оподаткування. Це найлегше податкове навантаження, адже людина сплачуватиме лише єдиний соціальний внесок та земельний податок. Таке підприємництво реєструється одноосібно або відразу на кількох членів сім’ї, втім, тоді ЄСВ доведеться сплатити за кожного з них. Є у цій сфері і ряд пільг: пенсіонери та особи з інвалідністю ЄСВ не сплачують, а усі інші ФОПи четвертої групи оподаткування можуть скористатись поверненням цього внеску протягом десятиріччя в розмірі від 90 до 10 відсотків сплачених коштів. А ще можна замовити послуги дорадництва для новостворених фермерськийх господарств та отримувати кваліфіковану допомогу бухгалтера, юриста, агронома, ветеринара тощо, оплату за які держава згодом повертає.

  Крім того, є можливість отримати низку інших різноманітних допомог від держави на розвиток господарства, розповіла Оксана Шпак. Скажімо, доволі вигідно купувати техніку вітчизняного виробництва, у тому числі причепний інвентар, адже згодом назад повертається 25 відсотків її вартості. Так само, держава може компенсувати відсотки за кредит, отриманий на придбання сільськогосподарських машин.

  У минулому та й у цьому році виплачуються гроші на утримання бджолосімей – по 200 гривень на кожну, але в загальній сумі не більше 60 тисяч гривень, причому, отримати їх може кожен. А от вже для сімейних ферм пропонується фінансова підтримка розведення кіз і овець – тисяча гривень за голову, а також по п’ять тисяч на корову, якщо їх є у господарстві від 5 до 50.

  Директорка Волинського відділення Укрдержфонду підтримки фермерських господарств Світлана Соколовська розповіла, що особливого значення, що створено –  ФОП це чи юрособа, немає. Єдиною умовою для реєстрації такого господарства є наявність землі, власної чи орендованої, але з обов’язковими кадастровими номерами на кожну ділянку. Первинна реєстрація безплатна, а переоформлення вартуватиме десь в межах 800 гривень. Якщо людині складно самій розібратись у цих питаннях, фахівці готові надати допомогу, детальний аналіз ситуації, дієву рекомендацію. А також допомогти оформити фінансову підтримку стартапу через Укрдержфонд, який надає безповоротну допомогу в п’ять тисяч гривень на гектар новоствореного фермерського господарства, але в загальному не більше 100 тисяч, або ж поворотну допомогу відповідно до бізнес-плану до пів мільйона гривень терміном на п’ять років, але без жодних відсотків. Для власників садів та ягідників держфонд повертає 80 відсотків  коштів за кожен придбаний саджанець, 50 – за встановлення системи крапельного поливу.    

    Тож варто скористатись можливостями створити власний бізнес, аби забезпечувати свою родину і не шукати щастя в чужих краях. Неважливо, куди саме людина звернеться вперше – до управління агропромислового розвитку ОДА чи до держфонду, усі ці програми між собою взаємопов’язані, тож фахівці допоможуть використати їх по максимуму. Отож Оксані Шпак можна зателефонувати з цього приводу на номер 0500124600, а Світлані Соколовській –  0673325118, 0955878402.

   Після цього представниця компанії «Укрмілкінвест» Оксана Ніколенко розповіла про етапи створення сімейних молочних ферм та  фінансові інвестиції, які можна залучити на всіх етапах їх розвитку. На Волині таких підприємств уже 13, три з них функціонують у Володимир-Волинському районі, а одна, створена у цьому році, власне у селі Овадне.  Її започаткував місцевий житель Микола Сосновський, на утриманні якого зараз десять корів, ще стільки ж планується придбати найближчим часом.

    «Економічно вигідно створювати таку ферму лише тоді, коли у ній двадцять і більше корів. На етапі будівництва наша компанія надає 100 тисяч поворотної фінансової допомоги, а для закупівлі поголів’я – по 22 тисячі на корову під 9% річних. На обладнання пропонуємо 50-відсоткову знижку. Відтак, комплект із килимків, поїлки, доїльного обладнання, систем освітлення та вентиляції вартуватиме 150 тисяч гривень. Загалом, людина може отримати близько 700 тисяч допомоги для початку цієї справи, але й близько 300 тисяч повинна вкласти власних коштів», – роз’яснила Оксана Ніколенко. Й відразу зауважила, що повертати гроші неважко, бо за перший рік треба погасити лише позику на будівництво, а за наступні чотири – все інше.

  «Проект передбачає умову: 90 відсотків молока потрібно здавати на заводи, які є партнерами програми. Скажімо, в місяць при наявності 20 голів худоби, при ціні 6 – 8 гривень за літр отримуєте 30-40 тисяч гривень доходу. З них у перший рік на погашення коштів, наданих на будівництво ферми, щомісяця слід віддати близько 10 тисяч гривень – лишається прибуток. Так і триває надалі, але одночасно можна скористатись усіма тими програмами підтримки, про які розповіли.  Буває, окрім корів, фермери вирощували овочі, тож один із них коштами за здану картоплю погасив позику на ферму», – навела розрахунки та приклади представниця «Укрмілкінвесту». А також зазначила, що створення відразу кількох ферм та їх об’єднання у кластер – гарантія розвитку територій, бо це підґрунтя для створення додаткових підприємств, що спеціалізуються на кормозаготівлі, ремонті обладнання, а в найкращому випадку – і переробці молока.

   Гарантом того, що сільська рада всіляко сприятиме тим, хто висловить бажання створити подібну ферму, виступив сільський голова Сергій Панасевич. Він зазначив, що увесь депутатський корпус зацікавлений у розвитку громади, створенні робочих місць, тож селянам варто звертатись за отриманням земельних ділянок для започаткування сімейних молочних ферм, але робити це завчасу, аби рішення пройшли відповідні процедури. «Не буду обіцяти, що це буде земля біля дому, або одним великим наділом, але намагатимемось зробити усе можливе, аби таким господарствам було де організувати кормову базу», – зазначив Сергій Степанович. У свою чергу голова райради Віктор Хиць запропонував подібні семінари провести й у інших територіальних громадах району, щоб донести до людей знання про можливості організації бізнесу у сфері сільськогосподарського виробництва.

Юлія ПАШКОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up