На головну Новини Як змінився державний бюджет через коронавірус?

Як змінився державний бюджет через коронавірус?

98

Через сповільнення темпів економіки в умовах карантину вже зараз зрозуміло, що держбюджет, ухвалений наприкінці минулого року, виконати нереально. Щоб Україна змогла працювати у нових умовах і ефективно протистояти епідемії, уряд переглянув основні показники. Як перерозподілили кошти, аналізували експерти Центру громадського моніторингу.

Згідно із законом, доходи бюджету скоротяться до 975,8 млрд гривень, що на 119,7 млрд грн менше, ніж було заплановано раніше. Водночас витрати зростуть на 82,4 до 1 266,4 млрд. гривень. Граничний дефіцит бюджету розрахований на рівні 298,4 млрд гривень. Покривати його планують за рахунок кредитів у у 296,7 млрд. гривень, а також надходжень від приватизації у розмірі 0,5 млрд.

- реклама -

Уряд очікує падіння ВВП на 3,9%. Рівень безробіття – 9,4% проти прогнозованого 8,1%, а середньорічний курс гривні 29,5 замість 27 гривень за долар. Інфляція прискориться до 8,7%.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль вже назвав ухвалений закон «бюджетом надзвичайної ситуації». В уряді сподіваються на відновлення економічного зростання вже у другій половині року.

Фінансування культури усе-таки зменшиться, але не так суттєво, як у попередній версії проекту. Так, Міністерство культури отримає 7,7 млрд. грн. Ці кошти підуть на Український культурний фонд, фінансову підтримку театрів, збереження історико-культурної спадщини, підтримку кінематографу, фінансування інститутів книги та національної пам’яті.

Так само вдалось зберегти фінансування ключових програм Міністерства освіти і науки. Зокрема, мільярд гривень субвенції на «Нову українську школу». У повному обсязі збережені кошти на виплату зарплат вчителям та стипендій студентам. Найбільше скорочення торкнулось грантових освітніх програм.
Чи не найбільше опозиція критикує бюджет за скорочення фінансової підтримки регіонів. Так, повністю скасовано субвенції на розвиток ОТГ, хоча у попередньому бюджеті на них передбачено 2,1 мільярда гривень. Зменшено фінансування Фонду регіонального розвитку на 2,6 млрд. гривень – до 4,9 млрд. У Мінрегіоні кажуть, що залишені витрати дозволять закінчити розпочаті будівництва і зберегти робочі місця. Але у перспективі реалізовувати великі інфраструктурні проекти на місцях буде складно.

Як і планувалось, триватиме проект «Велике будівництво», у рамках якого на дороги місцевого значення спрямують 22,2 млрд. грн. Так само збережена програма дотацій аграріям на рівні 4 мільярдів гривень.

Новий бюджет передбачає створення Фонду боротьби з коронавірусом із фінансуванням у 64,67 млрд. гривень. Ці кошти підуть на додаткові виплати медикам, закупівлю медобладнання. Через фонд виплачуватимуть допомогу українцям, які через коронавірус втратили роботу, і надаватимуть грошову допомогу родинам медичних працівників, які загинули від COVID-19. Ще один важливий антикризовий захід – це збільшення видатків Пенсійного фонду на 29,7 млрд. грн.

Разом із соціальною підтримкою українців, депутати підтримали обмеження зарплат чиновників на час карантину. Вони не можуть перевищувати 10 мінімальних зарплат, а це 47 тисяч гривень.

Видатки на оборонну та медичну галузь не скорочуватимуть. Реформа Збройних сил буде тривати далі. Причому 125 млрд. гривень, що передбачені на оборону, – це найбільша сума за роки війни. Понад 22,7 млрд грн піде на закупівлю, модернізацію, ремонт озброєння і військової техніки.
Національна служба здоров’я також отримає додаткове фінансування у розмірі 15,8 млрд. гривень для реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення. Окремо перебачено 900 млн. гривень на екстрену медичну допомогу.

Економісти кажуть, що боротьба з епідемією змінила не тільки Україну, а й усю світову економіку. Ухвалені зміни до бюджету просто зафіксували нову реальність. Наскільки реалістичними будуть ці цифри – покаже час.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

11 + сім =