Визначення потреб у соціальних послугах населення у Володимир-Волинській громаді проводилося торік. Таке дослідження здійснював Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у межах проєкту «Посилення спроможності громад надавати інтегровані соціальні послуги соціально незахищеним дітям Львівської, Волинської та Закарпатської областей». І в оприлюдненому на сайті міської ради звіті незалежних фахівців розповідається про ті соцпослуги, які уже надаються, й ті, у яких мають потребу місцеві жителі, а отже, оскільки вони визначені державою як базові, то мають бути впроваджені.
За результатами опитування, яке проведене у рамках проєкту, найбільшу потребу в організації соціальних послуг мають такі категорії: сім’ї ВПО, сім’ї у складних життєвих обставинах, де виховуються дітей з інвалідністю, одинокі люди похилого віку. Особливо потребують психологічної допомоги і підтримки військовослужбовці, ветерани та їхні рідні, а також сім’ї, які пережили втрату.
Також фахівці зробили висновок про наявність у ТГ таких соціальних проблем – вживання психоактивних речовин (алкоголю та наркотиків); домашнє насильство, в тому числі і психологічне насильство над дітьми; інвалідність серед дитячого та дорослого населення; обмеження доступу до соціальних послуг через недостатню поінформованість населення про самі послуги та через відсутність безбар’єрного середовища для маломобільних груп; обмежений доступ до необхідних послуг для сімей, які виховують дітей з інвалідністю, молоді з інвалідністю, людей похилого віку з інвалідністю, оскільки вони відсутні у громаді; обмежений доступ до соціальних послуг сімей військовослужбовців, оскільки вони недоступні у громаді; обмежений доступ до соціальних послуг сімейних форм виховання, оскільки вони недоступні у громаді; обмежений доступ до соціальних послуг дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування через відсутність їх у громаді; обмежений доступ до фахівців спеціальної та інклюзивної освіти через відсутність їх у громаді; безробіття; малозабезпеченість сімей.
Існує, на думку спеціалістів, у міській громаді нагальна потреба у розвитку таких соціальних послуг як денний догляд для дітей з інвалідністю, денний догляд для дорослих осіб з інвалідністю та облаштування приміщення для їх надання. До речі, цю тему ми висвітлювали на сторінках газети торік, розповідаючи про намір ГО «Берег надії» створити центр денного перебування для молоді з інвалідністю. Також у нашій ТГ, за висновками експертів, потрібно розвивати сімейні форми виховання (насамперед, патронатні сім’ї). Необхідна також послуга супроводу під час інклюзивного навчання. Завдяки участі громади у проєкті від дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), з яким укладено меморандум про співпрацю, Центр соціальних служб уже впроваджує таку послугу. Також незалежні фахівці з’ясували, що потрібно збільшити штат надавачів соціальних послуг (соціальних працівників, психологів) для роботи з військовослужбовцями, ветеранами та їхніми сім’ями.
Для розв’язання визначених соціальних проблем фахівці радять впровадити послугу соціальної профілактики, розробити та реалізувати програму профілактики вживання психоактивних речовин за підтримки закладів освіти, органів пробації, поліції та недержавних організацій; інформувати населення про види домашнього насильства та методи покарання за його вчинення, посилити роботу служб у справах дітей щодо раннього виявлення випадків домашнього насильства над дітьми та захисту їхніх прав; працевлаштувати фахівця з раннього втручання та консультанта у Володимирський ІРЦ, щоб забезпечити раннє виявлення дітей з порушеннями психофізичного розвитку, профілактику інвалідизації у цих дітей, а також доступ до корекційно-розвиткових та реабілітаційних послуг і засобів реабілітації; розробити систему інформування населення про соціальні послуги; створити безбар’єрне середовище на території громади та забезпечити доступ маломобільних груп до установ комунальної форми власності; організувати функціонування груп взаємопідтримки та допомоги для сімей військовослужбовців; забезпечити дітей з ООП освітніми, корекційно-розвитковими, психологічними, соціальними послугами; працевлаштувати вчителів-логопедів, сурдопедагога у закладах освіти; інформувати населення про перспективи працевлаштування на вакантні посади, бізнес – про можливості створення робочих місць для осіб з інвалідністю, цільові групи – про започаткування власного бізнесу за кошти державного бюджету та донорів; налагодити співпрацю із сусідніми ТГ задля співфінансування або закупівлі соціальних послуг, визначених в результаті оцінки потреб жителів Володимиської ТГ та тих, які наразі не рентабельно розвивати в ТГ або для них не має ресурсу у ТГ.
Соціальні послуги у громаді надають Володимирський центр соціальних служб, територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг, Волинський обласний соціальний гуртожиток для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Нещодавно редакція «Слова правди» провела власне невелике опитування серед представників громадських організацій, щоб виявити, якими ж із наявних соціальних послуг вони найбільше користуються, та у яких мають потребу, а ще – чи знають вони про всі соцпослуги, які надаються у громаді. Як ми з’ясували, люди володіють інформацією частково й потребують більш ширшого роз’яснення щодо того, які соціальні послуги надаються, та де їх можна отримати, тож про це ми розповідатимемо детальніше у наступних номерах газети.
Підготувала Валентина ТИНЕНСЬКА