Новини

Якісно, відповідально і не на продаж: fpv-дрони для фронту роблять у Володимирі

Війна, Володимирська, Разом до перемоги
1295 переглядів

«Дрон для фронту можна зібрати на кожній кухні», – таку тезу міністра цифрової політики буквально візуалізують ці хлопці. Й одразу заперечують її: для того, аби зібрати бойовий дрон, самого бажання, запчастин і технічої «бази» замало. Але якщо у тебе є достатній рівень компетентності, чітке розуміння того, що саме потребують військові, і можливість відповідально та ретельно випробувати кожен дрон перед відправкою бійцям, то все можливо. Це своєю діяльністю доводять співзасновники благодійного фонду «Форпост Володимир» Сергій Семенюк, Тарас Ярмолюк, Сергій Бучак, Андрій Дячук та Андрій Цецора, з якими працює і голова ГО «Об’єднання Активіст» Костянтин Зінкевич. 

Новостворений благодійний фонд «Форпост Володимир» представив один з його співзасновників Андрій Дячук. Фактично це окрема ланка діяльності  волонтерів ГО «Об’єднання Активіст», що діє із 2014 року, спрямована на виготовлення fpv-дронів для Збройних сил України. «Війна перейшла у нову фазу, позиційну. І хоч лишаються окремі точкові запити, зокрема на автомобілі, та загальна потреба – це дрони. Ми почали шукати можливості, де і як їх збирати, як закупляти запчастини тощо. Так створили окремий фонд, який опікуватиметься суто цим напрямком і фінансуватиме те, що пов’язане із дронами», – розповідає Андрій.

Напрямок, який дозволяє знаходити фінансування, акумулювати кошти, очолює Сергій Бучак, у професійному житті – організатор концертних заходів. Але нині його робота тісно переплелася із волонтерством, тим паче, що чимало артистів, з якими він співпрацює, також активно допомагають українським захисникам.

«Ми збираємо благодійні кошти різними методами. Проводимо онлайн і на концертах аукціони, продаємо тубуси, які нам тут на добровільних засадах розмальовують художники. Тобто фінансування надходить не постійно, а ось після туру отримуємо кошти, і їх треба ефективно і правильно освоїти. Про дрони ми замислювалися давно, але якось не ставало на те часу, іноді здавалося, що й з автомобілями не встигаємо. Та коли потреба у них стала очевидною і гострою, а запитів все більше, ми  вирішили рухатися у цьому напрямку. Для початку придбали одного дрона, розібрали, подивилися, що і як влаштовано. Зараз є багато навчальних матеріалів онлайн, тому почали вчитися і розвиватися», – розповідає Сергій Бучак.

Кожен зі співзасновників фонду «Форпост Володимир» має свій напрямок роботи. Зокрема, технічною частиною опікується Сергій Семенюк.

«Перший дрон ми просто купили і подивилися, що як, – розповідає він. – По наступних усі технічні моменти узгоджували з бійцями, які їх безпосередньо застосовують. Для звичайної людини всі ці дрони виглядають ідентично, але вартість запчастин може варіюватися, скажімо, від 5800 до  12000 гривень. Однак у першому випадку з них можна скласти хіба фристайлового дрона, неспроможного виконувати бойове завдання. Спробувавши застосувати його, можна наробити біди своїм же. І такі випадки, на жаль, уже відомі».

Комплекти запчастин для перших дронів, які почали виготовляти володимирські волонтери, виходили по 9 тисяч гривень «з хвостиком». Аналогічні дрони з таких же наборів деталей в інтернеті продають за ціною від 14 до 16 тисяч гривень, без врахування вартості акумулятора. «Тож ми вирішили самостійно збирати їх, бо це дозволяє максимально ефективно використати кошти: замість 10 готових дронів за ту ж ціну можна зібрати 12-14», – пояснює Сергій.

Наразі собівартість дрона з акумулятором, якого збирають хлопці під егідою «Форпост Володимир», – 14 тисяч гривень. В інтернеті такі, вже готові, продають по ціні близько 20 тисяч. «Це дозволяє заощадити, але ще більше здешевлювати їх ми не хочемо, щоб не втрачати у якості. Обираємо дорожчі мотори, які витримуються навантаження, кращий польотний контролер, та потужніший відеопередавач, який дозволяє бачити картинку на чималій відстані», – каже волонтер.

Одна з найбільших проблем – це очікування: запчастини замовляють з-за кордону, щось із Китаю, щось із Америки. Буває, основне приїхало, а якихось деталей, без яких не почнеш роботу, бракує. Зараз налагодили роботу таким чином, щоб мінімізувати час цих простоїв: поки оплачують нову партію запчастин, приходить замовлена місяць тому. «Добрі люди подарували нам 3D-принтер, – продовжує Сергій Семенюк. – Тож ми виготовляємо і скиди під дрони, і різні механізми для поворотних камер – усе, чого потребують військові. Тож принтер працює цілодобово, не вимикаючись».

Хлопці зауважують: кожен із них може підключатися до певних етапів роботи. Але безпосередньо збиранням, паянням дронів займаються інші люди, яких вони, зі зрозумілих причин, не хочуть «світити» публічно. Не мають якоїсь окремої майстерні, працюють у різних підходящих місцях. Іноді буквально на кухні. Але головне, чому приділяють виняткову увагу, – це якість виконання навіть найдрібніших робіт. Це найважливіше. Бо навіть дрібненька хиба у збірці дрона може коштувати військовим життя.

Самі ж ретельність та якість робіт відточили до автоматизму. Військові, отримавши дрони, телефонують і пишуть, аби подякувати, бо літальні апарати їхньої збірки чудово витримують навантаження. «Кожен дрон прошиваємо, тестуємо, а потім обов’язково облітуємо на полігоні із тією вагою, яка для нього призначена, 1,5 – 1,7 кг», – розповідає Сергій Семенюк. – «Зважаємо на його дальність, маневреність. Якщо бачимо якісь хиби, усуваємо і тестуємо знову. Бо хлопці в окопах не мають часу на перевірку. Їм потрібні дрони, готові одразу ж виконувати бойові завдання. Іноді для відбиття атаки лише на одному напрямку фронту потрібно 30-50 дронів. Щоб затестити їх, піде цілий день. Тому ми робимо це тут, і лише переконавшись, що все гаразд, відправляємо на передову».

На жаль, кажуть волонтери, за таким принципом працюють далеко не всі ентузіасти, які намагаються збирати самотужки дрони. Буває часто, що передають без перевірки. І іноді це призводить до трагічних наслідків.

Про реальні потреби військових не з чужих слів знає Андрій Цецора, який ще донедавна був на передовій. Службі у Збройних силах він віддав багато років, із 2014 року був на війні з росією. Тепер, каже, це на 50 відсотків війна дронів. І саме fpv-дрони – важливий елемент для бійців, які безпосередньо займають позиції в окопах. Коли їх штурмують ворожі війська з бронетехнікою, такий дрон найефективніший, бо він суттєво зменшує втрати особового складу – скажімо, у вправних руках він може знищити ворожий танк. Тож бійці в окопах дуже розраховують на пілотів дронів.

«Часто буває: отримав дрон і в ту же секунду їдеш на бойову позицію його застосовувати. Якщо він не якісний, то може призвести до біди – не лише не досягнути цілі, а й впасти на своїх бійців чи при самому злеті, уразивши пілота. Перевірити на місці нема можливості, тож бійці покладаються на тих, хто ці дрони передав, тому дійсно все має бути максимально якісно», – підкреслює Андрій.

І, звісно, відповідати запитам самих військових, додає Тарас Ярмолюк. Хлопці розповідають історію, яка трапилася в одному з підрозділів – там бійцям передали аж 50 дронів. Вони, звісно, втішилися. Аж з’ясувалося, що ті дрони летять максимум на 400 метрів, тобто від них жодної користі. Зверталися до володимирських волонтерів, з питанням, чи зможуть їх якось вдосконалити. Але, порадившись, вирішили не братися за цю задачу. Проте за ті дрони, які наші люди роблять, відповідають на сто відсотків.

Меседж про те, що кожна домогосподарка може зібрати на своїй кухні дрона, Тарас Ярмолюк вважає не лише некоректним, а й шкідливим – не варто доручати виробництво зброї некомпетентним людям. Також волонтер переконаний, що слід пам’ятати про безпеку. На жаль, ворог стежить за тим, що ми робимо. Тому вважають поганою ідеєю залучати до цього учнів безпосередньо у школах, бо це небезпечно.

Тож «Форпост Володимир» узяв ці задачі на себе.

«Наше волонтерство у цьому напрямку –   безплатне виготовлення fpv-дронів, запчастин до них, ретельна перевірка якості, ведення всієї логістики та адміністративної діяльності, доставка їх військовим і передавання на баланс», – пояснює Костянтин Зінкевич, який координує всі ці процеси. Зокрема, він комунікує із закордонними постачальниками, підшуковуючи найбільш надійні та вигідні варіанти.

Волонтери «Форпост Володимир» уже встигли зібрати і передати на позиції багато десятків дронів. Про себе не поспішали розповідати, поки не отримали достатньо фідбеку від військових. Коли зрозуміли що їхньою роботою задоволені і вона є достатньої якості, вирішили стати публічнішими. Адже це справді надзвичайно актуальний напрямок діяльності, який потребує суспільної підтримки.

«Нерідко буває, що організація чи якесь  коло друзів має бажання долучитися до підтримки військових і придбати щось суттєве і корисне. Але зібрати кошти на автомобіль не під силу, а розпорошуватися на дрібниці якось несерйозно. А ось fpv-дрон може стати чудовим варіантом: сума, потрібна для його придбання, цілком підйомна, а потребу у них мають фактично всі підрозділи на передовій», – каже Андрій Дячук.

«Але щоб забезпечити сталість нашого проєкту, тобто постійне фінансування, яке б дозволяло без перебоїв купувати запчастини і збирати дрони, ми запрошуємо бізнес долучитися до нашої справи. Тим паче, наш проєкт повністю некомерційний – ми не отримуємо з нього зарплату і, що важливо, не продаємо дрони. Вони відправляються лише у військові підрозділи – туди, де найпотрібніші», – підкреслює Сергій Бучак.

На жаль, зауважує Костянтин Зінкевич, наразі відсутній механізм, який дозволив би органам місцевого самоврядування фінансувати виробництво fpv-дронів. Немає жодного дієвого інструменту щодо фінансування такої діяльності і по лінії офісу президента. Тож варто народним депутатам зайнятися напрацюванням цих механізмів, а також внести поправки у закони, які б дозволили місцевим бюджетам фінансувати справді гострі потреби ЗСУ, при цьому не переплачуючи подвійну ціну.

Тим часом волонтери можуть розраховувати лише на власні сили, а також внески бізнесу та приватних осіб. Тож якщо ви хочете підтримати цей надзвичайно важливий напрямок роботи, можете долучатися фінансово за такими реквізитами:

Найменування отримувача: БО БФ ФОРПОСТ ВОЛОДИМИР

Код отримувача: 45259346

Рахунок отримувача: UA463052990000026008010807232

Назва банку: АТ КБ “ПРИВАТБАНК”

 

Віталіна МАКАРИК

Коментарі
Теги: Андрій Дячук, Андрій Цецора, волонтерство, ГО "Об'єднання Активіст", дрони, Костянтин Зінкевич, Сергій Бучак, Сергій Семенюк, Тарас Ярмолюк, Форпост Володимир
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up