На головну Новини ЯКОЮ БУДЕ ПЛОЩА ГЕРОЇВ?

ЯКОЮ БУДЕ ПЛОЩА ГЕРОЇВ?

100

Публічне обговорення концепції реконструкції площі Героїв відбулося минулого тижня за участю її автора, заслуженого архітектора України Андроша  Бідзілі, місцевих архітекторів та художників, які раніше презентували  свої ідеї перетворення площі, а також керівників комунальних та енергетичних підприємств міста.

Перший заступник міського голови Ярослав Матвійчук, який модерував обговорення, зауважив, що йдеться про реконструкцію у двох площинах – зовнішнього вигляду, який, спроектований ще в радянські часи, виглядає морально застарілим, та підземної частини, адже під площею Героїв прокладені інженерні комунікації, які частково або повністю зносилися. «Це проект масштабний, вимагає великих витрат, а відтак, зваженого підходу», – підкреслив Ярослав Матвійчук.

- реклама -

Реставраційним роботам має передувати виготовлення проектно-кошторисної документації, а до того слід зрозуміти, якою хочуть бачити площу свого міста володимир-волинці. Тендер на виготовлення проектної документації, оголошений у системі Prozorro, виграло ТзОВ «Архітектурне бюро «Спецпроект», а його представник, заслужений архітектор України Андрош Бідзіля спроектував концепцію майбутньої реконструкціями, частково врахувавши пропозиції, які подавали місцеві архітектори й художники на громадському обговоренні вторік. Він і представив візуалізацію цієї концепції.

Його задум полягає в тому, аби зонувати територію площі, візуально відділивши її як від житлової забудови, так і від обеліска з допомогою зелених насаджень. Частину території, ближче до культурно-мистецького центру, архітектор пропонує перетворити у прогулянкову зону з газонами, деревами та лавочками. Ближче до вулиці Ковельської буде зона для проведення масових заходів та новорічних свят. На ній, зокрема, пропонують розмістити “сухий” фонтан, замість асфальту викласти візерунком бруківку.

Щоб візуально відділити площу від вулиць Ковельської та Шевченка, навпроти останньої Андрош Бідзіля запропонував встановити архітектурну форму, з функціональним призначенням якої, втім, не визначився – чи то дзвіницю, чи то капличку. “Намагалися зробити вашу площу затишною, комфортною, приємною”, – підсумував презентацію архітектор.

   Висловити враження від запропонованої концепції запропонували трьом архітекторам і художникам міста, які раніше подавали свої пропозиції щодо реконструкції, – Андрію Гнатюку, Тарасу Дукельському та Сергію Ничипоруку.

Андрій Гнатюк загалом підтримав запропоновану концепцію зонування, яка виявилася, по суті, ідентичною тій, яку він подавав на розгляд, але вказав на відсутність симетрії запропонованого варіанту дзвіниці стосовно площі і костелу. Крім того,  попросив включити у проект територію, прилеглу до костелу від вулиці Ковельської і встановити там невеликий пам`ятник до 700 річчя від дати отримання містом Магдебурзького права.

Щодо того, яким чином згадати про героїв, які боролися за незалежність України, архітектор запропонував не множити пам’ятники й монументи, а встановити один, який би об’єднав воїнів усіх часів – від козаків до сучасних військових і добровольців, які воюють на Сході. На його думку, розмістити цей меморіальний об’єкт було б доречно вглибині скверу, ближче до готелю та РБК, повернувши боком до площі.

Тарас Дукельський на обговоренні схвалив підхід старшого колеги, зауваживши, що візуалізація концепції виглядає доволі симпатично. Але згодом на своїй сторінці у фейсбуці зізнався, що йому не вистачило у ній аналізу території, професійного обгрунтування рішень та залучення сучасного європейського досвіду.

–  Хочеться додати трохи архітектурних деталей, які б розкривали історію міста, – зауважив Сергій Ничипорук. – Також варто щось вирішити з обеліском, який і естетичний вигляд втратив, й ідеологічну складову. Годилося б нарешті зробити перезахоронення. Фонтан хочеться зробити світломузичний. І відновити дзвіницю, яка була біля костелу, але щоб там грала, скажімо, органна музика. Також біля храму встановити скульптури Іоакима та Анни. А загальне планування загалом виглядає цікаво.

Про те, що доцільніше було б не будувати дзвіницю посеред площі, а відновити ту, яка становила єдиний архітектурний ансамбль з костелом Іоакима та Анни, пам’яткою архітектури національного значення, говорили між собою й інші присутні на обговоренні. Тим паче, що збереглося чимало світлин, на яких вона зображена, тож відтворити її будову зовсім не складно.

 

Та перш ніж взятися до осучаснення «видимої», наземної частини площі, слід взятися за приховану від нашого ока, але не менш важливу, – підземну. Загальна площа території, яка підлягає реконструкції, – 8641 кв. м. Під її поверхнею прокладено комунікаційні мережі, зокрема 214 метрів  водопроводу, каналізаційний колектор діаметром 60 см, мережа зв’язку, газопостачання та кабель електропостачання. Більшість цих комунікацій частково або повністю зношені і потребують заміни або серйозного ремонту. Доки це не буде зроблено, годі й думати про те, щоб братися за укладання бруківки чи інші глобальні зміни.

Тож присутні на обговоренні керівники комунальних відомств розповіли про проблемні моменти, які стосуються кожного з них, та про те, що планують зробити, аби забезпечити їхню роботу і в майбутньому мінімізувати ризик виникнення аварійних ситуацій.

«Але чому жодного слова про ливневу каналізацію?» – обурився Андрій Принда. На те, що на усій площі немає жодного стоку для дощової води він уже вказував на попередніх засіданнях робочої групи і був здивований, що до його зауважень не прислухалися. Втім, цього разу пообіцяли внести це питання у план робіт.

Зважаючи на масштабність запланованих змін та їхню чималу вартість, не варто чекати, що вони реалізуються скоро, але шлях до цього уже розпочато. Концепція Андроша Бідзілі – це лише основа, до якої можна вносити обгрунтовані зміни. Тож якщо у вас є зауваження чи пропозиції, звертайтеся із ними у відділ містобудування та архітектури. Там обіцяють взяти їх до уваги.

Віталіна МАКАРИК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

пять × три =