Новини

Якщо хочете мати своє житло

Архів
69 переглядів

Це фраза з якою приходить до мене на консультацію майже кожна друга сім’я. Власне житло – заповітна мрія багатьох українців, але втілити її виходить не у всіх. Різниця між рівнем доходів населення та ціною на нерухомість така велика, що завдання накопичити хоча б на початковий внесок, який коливається від 20-30% вартості квартири, часто виявляється непосильним. 

Чи є шанс купити квартиру? Де взяти гроші? Чи можна придбати житло без грошей? Скільки потрібно відкладати щомісяця і яку суму, щоб, врешті-решт, купити житло? При зарплаті 10 – 15  тисяч навряд чи вдасться відкласти більш ніж п’ять тисяч на місяць. Якщо мінімальна вартість квартири 500  тисяч гривень, то відкладати доведеться 10 років.

Іще один варіант – депозит. Припустимо, ви хочете купити двокімнатну квартиру. У середньому, ціна на них стартує від 600 тисяч гривень. У вас є накопичені 200 тисяч і ви хочете покласти їх на депозит. Нині найбільш привабливу депозитну ставку на рік серед державних банків пропонує Укрексімбанк, вона становить 11,65%.  У Приватбанку – 9%, в Ощадбанку – 9,25%, в Укргазбанку – 11%.

При ставці 11,65 відсотка ваш пасивний річний дохід від вкладення складе 18 тисяч 756 гривень з урахуванням податків. Якщо кожен місяць ви продовжите класти ще по п’ять тисяч гривень на депозит, то за п’ять років сума до видачі складе 658 тисяч гривень.

Однак є і певні ризики. По-перше, квартира за цей термін може подорожчати,  по-друге, банк може змінити умови надання послуг.

Наступний варіант – страхова компанія. Страхові компанії життя дозволяють акумулювати кошти, при цьому пропонуючи ще й страховий захист. Накопичувальна частина у цьому випадку працює так само як і депозит, але в разі смерті клієнта страхова виплатить повну суму спадкоємцям і гарантує збереження ваших фінансів. Крім того у  лайфовій страховій компанії можна взяти валютну програму і тоді через 10 років є велика ймовірність збільшити свій капітал внаслідок виникнення курсової різниці.

Придбати квартиру можна і взявши іпотеку. Це різновид кредиту, при якому квартира розглядається як застава. Таким чином, банк зменшує свої ризики. Адже якщо позичальник не може виплатити кредит, то банк продасть квартиру й поверне свої гроші. Іпотека має як свої переваги, так і недоліки. До переваг можна віднести можливість взяти у борг велику частину вартості квартири. Привабливо виглядає і термін дії. Оформивши іпотеку на 20 років можна кожен місяць платити банку цілком адекватну суму. Недоліком іпотеки можна назвати складність її оформлення. Банк зажадає підтвердження вашої платоспроможності і ретельно вивчить кредитну історію.

Але головний недолік іпотеки – це завищені відсоткові ставки. Останні кілька років вони трималися на рівні 19-20% річних і тільки зараз почали трохи знижуватися. При такій ставці, виплачуючи 20 років за квартиру вартістю 500 тисяч  гривень,  ви переплатите банку більше, ніж у два рази. Саме цей факт робить іпотеку непопулярною. Не більше 5% угод з нерухомістю проходять за цією схемою.

Купити квартиру молодій сім’ї – завдання не з простих, але громадяни до 35 років можуть скористатися державною програмою «Молодіжний кредит», що дозволяє оформити іпотеку на пільгових умовах. Перший внесок за цим проектом 6% від вартості, а процентна ставка – 3% річних, але вона може знизитися до 0, якщо в сім’ї з’явиться маленька дитина. Держава готова навіть компенсувати від 25 до 50% вартості квартири, якщо народиться двоє, троє та більше дітей.

Право на отримання безплатного та соціального житла від держави мають люди, у яких немає власної нерухомості або вона становить менше 7 кв. м на людину, переселенці без житлоплощі на території України, інваліди війни, чорнобильці, діти-сироти, багатодітні сім’ї та багато інших. Щоб взяти участь у програмі, необхідно написати заяву, дочекатися її затвердження та присвоєння порядкового номера. Але будьте готові до того, що очікування квартири може тривати роками.

Зверніть увагу на програму «Доступне житло», яка покриває від 30 до 50 відсотків вартості апартаментів. У ній можуть взяти участь люди будь-якого віку, за умови, що сім’я у сукупності заробляє менше п’яти прожиткових мінімумів, встановлених у регіоні, а у власності немає нерухомості, площа якої перевищує 13,65 кв. м на людину. Крім того, у 2020 році уряд планує фінансування програми «Іпотека під 3%» для переселенців і учасників АТО.

Купівля квартири без грошей неможлива, але відсутність накопичень – не привід сидіти, склавши руки. Уважно вивчіть державні пільгові програми та спробуйте взяти уних участь, вони можуть скоротити витрати до 50 відсотків. Подумайте про варіант щомісячного банківського депозиту, який допоможе сформувати стартовий капітал. Розгляньте можливість придбання заставного майна або нерухомості на етапі котловану, це дозволить заощадити від 10 до 50%.

Якщо оформити іпотеку на 10 років, то переплата за квартиру складе 100% при ставці на рівні 18-20річних. Більш лояльну ставку можна отримати тільки за умови внесення первинного внеску в розмірі від 50 відсотків  вартості квартири і вище. А також врахуйте те, як захищений головний годувальник сім’ї, який цю іпотеку буде виплачувати, тому частину грошей зберігайте на накопичувальних програмах страхування життя.

Якщо ваша ціль –  мати власне житло, звертайтесь за безплатною консультацією до нашого офісу (м. Володимир-Волинський, вул. Князя Василька, 1, готель «Волинь», офіс 205). Будемо раді допомогти скласти ваш особистий фінансовий план.

Ніна НАРТЮК,

фінансова радниця.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up