На головну Історія Є й у музеї фрагмент монети князя Володимира з тризубом

Є й у музеї фрагмент монети князя Володимира з тризубом

326

Кожна держава має свою символіку. Державним гербом України є тризуб. Та чи задумувалися ми, яка його історія?

Історія виникнення гербів сягає своїм корінням у глибину віків. Ще у первісні часи люди малювали на стінах печер блискавку, сонце, інші явища природи, або ж тварин, рослини (такі тварини чи рослини вважалися тотемами, які захищали плем’я від ворогів чи інших небезпек).

- реклама -

Особливого поширення набули герби в епоху Середньовіччя, у часи Хрестових походів (ХI – XII століття). Зокрема, лицарі, які виходили на бойовий турнір, з метою захисту все тіло ховали під броню, а на броні зображували герб свого роду, аби краще впізнати один одного під час бою. Герби були у князів, гетьманів, єпископів, політиків.

Щодо герба України – тризуба, то учені не мають остаточної думки, що означає цей символ. Відомі дослідники Роман Стрілка і Олександр Сердюк писали, що існує понад 20 тлумачень його походження.

Найпоширеніші такі. Можливо, тризуб нагадує собою птаха сокола у польоті на фоні блакитного неба. Як відомо, у наших далеких пращурів слов’ян сокіл вважався священним птахом, покровителем роду, від нього пішли всі люди. За іншою версією, тризуб – то символ Святого Духа або ж Бога у трьох особах.

Дехто з учених припускає, що у цьому символі зашифрований вислів «Володимир на престолі». Як відомо, князь Володимир Святославович, який об’єднав східнослов’янські племена у могутню державу Київську Русь, зображував тризуб на своїх монетах – златниках і срібляниках, їх вік налічує понад тисячу років. До речі, фрагмент монети князя Володимира є і у сховищах місцевого історичного музею. Його неодноразово оглядали відвідувачі нашої установи. Коріння родоводу Володимира Великого походило від князів Рюриковичів, які прийшли до нас із півночі Європи (варяги, які були мореплавцями, тому цілком можливо, що тризуб має «морське походження»).

Згідно з іншими гіпотезами, тризуб символізує верхівку булави (символу влади), або ж є стилізованим зображенням блискавки, пов’язаної з язичницьким богом Перуном, тобто може мати і давнє дохристиянське походження.

Тризуб зображений на могильній плиті відомої княгині Анни Ярославни (дочки Ярослава Мудрого), яка правила у Франції, де й похована.

Як державний знак його використовували і у період УНР, і у часи Української держави гетьмана Павла Скоропадського.
Щодо кольорової гами, то золотий тризуб зображують на блакитному, синьому тлі. За традиціями геральдики, золотий колір символізує знатність, багатство, вірність, чистоту, справедливість, милосердя, а синій, блакитний – великодушність, чесність. Тож українська національна символіка має позитивне значення.

Тризуб пов’язаний і з історією Володимира-Волинського. Зокрема, у 1998 році, як зазначає відомий волинський історик Геннадій Бондаренко, під час ремонту в одвірку дверей пам’ятки ХY століття – Єпископського замку (біля Успенського собору) було знайдено цеглину із таким зображенням.
Історик Олександр Сердюк мудро зауважив, що символіку не вибирають, її успадковують. Тож ми, українці, успадкували від наших далеких пращурів такий загадковий знак тризуб, історія походження якого губиться у глибині віків, а сама ж наша історія така ж давня і багата, як і Державний герб України.
Тож український народ має чим пишатися.

Богдан ЯНОВИЧ,
науковий співробітник історичного музею.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

тринадцять + шість =