На головну Здоров'я З харківським досвідом генетики і діагностики у новому кабінеті «жіночої»...

З харківським досвідом генетики і діагностики у новому кабінеті «жіночої» УЗД

749

В акушерсько-гінекологічному відділенні місцевої лікарні запрацював кабінет ультразвукової та пренатальної діагностики, де обстеження можуть пройти пацієнтки з «жіночими» проблемами, а також вагітні. Тепер їм не потрібно їхати в інші міста чи звертатися до приватних медустанов для проходження такого огляду. Працюють у новоствореному кабінеті позмінно дві фахівчині: володимирчанка Віта Хомюк спеціалізується на УЗД молочних залоз та органів малого тазу, а харків’янка Каміла Нагієва здійснює пренатальну діагностику, тобто допологове обстеження плоду. Для обох це додаткова спеціалізація. Тож у яких ще галузях медицини ці лікарки є фахівцями – дізнаємося при знайомстві.

Додаткова спеціалізація лікарки Віти Хомюк

- реклама -

Віта Хомюк впродовж останніх двох років працювала у жіночій консультації, що після реорганізації увійшла до складу об’єднаного акушерсько-гінекологічного відділення. Тепер у приміщенні колишнього відділення профілактичних оглядів, медик разом із ще двома колегами Ігорем Бутулаєм та Іванною Давидюк продовжує виконувати свої попередні професійні обов’язки: приймає жінок, які звертаються зі скаргами на здоров’я, з приводу планового медогляду, а також у зв’язку з вагітністю – стають на облік, проходять щомісячне обстеження та здають необхідні аналізи. Також має чергування у стаціонарі, де лікуються жінки з гінекологічними проблемами.

Я люблю свою роботу, адже медиком хотіла бути з дитинства. Коли прийшов час обирати фах – вирішила стати медсестрою, але у Ковельському медичному коледжі, де мала намір навчатися, на базі 11 класу був набір лише на спеціальність «Акушерська справа», тож вступила туди. Здобувши освіту, пів року працювала медсестрою у приймальному відділенні ТМО, а далі стала студенткою Івано-Франківського медичного університету. Коли під час навчання мої одногрупники лише визначалися з майбутньою вузькою спеціалізацією, я уже цілком усвідомлено торувала шлях акушера-гінеколога. За плечима уже були набуті знання і непогані навички, які здобула в коледжі під час проходження практики.

Інтернатура у студентів-медиків поділена на дві частини: очну пані Віта проходила на базі Івано-Франківського пренатального центру, а заочну – у володимирській лікарні.

– У перший рік інтернатури я готувалася стати мамою і вийшло так, що не лише вчилася тонкощам ведення вагітних, а й на собі усе відчула, – пригадує фахівчиня. – У пренатальному центрі впродовж трьох років поглиблювала свої знання. Працювати доводилося у кількох відділеннях: приймальному, акушерської та екстрагенітальної патології, гінекологічному. Багато корисного пізнала й у нашій лікарні, де своїм досвідом щиро поділилися Ірина Ткачук, Тетяна Васильчук, Олена Станько.

Ні коронавірусна напасть, ні війна не завадили жінкам та майбутнім мамам отримати фахову гінекологічну допомогу. Якщо дозволяла епідеміологічна ситуація, а зараз – безпековий стан в краї – лікарі-гінекологи прийом громадян проводять. Завдяки цьому запущені недуги виявляють не часто.   

– Останнім часом на прийом стали звертатися жінки з охоплених війною областей. Хтось приходить для планового огляду, а дехто – зі скаргами на здоров’я, адже тривале перебування у підвалах призвело до циститів та інших запальних процесів органів малого тазу. Також стають на облік, оформляють декретну відпустку і навіть готуються до пологів вагітні з Києва, Бучі, Ірпеня, Гостомеля, Харкова, Ізюма. А кілька жінок сповістили, що продовжать спостерігатися та народжуватимуть уже у своїх лікарів, адже повертаються додому, здебільшого – на Київщину.

Минулого року гендиректорка ТМО Тетяна Ващук запропонувала Віті Олександрівні опанувати додаткову спеціалізацію і стати фахівцем ще й з ультразвукової діагностики.

– Тепер для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу немає необхідності скеровувати жінку до приватних закладів, відповідно відкладати розв’язання проблеми на наступний візит, – розповідає фахівчиня. – Працювати спершу стала на портативному (переносному) УЗД-апараті, обстежувала органи малого таза та груди. Робити таку діагностику раджу усім пацієнткам від 18 років раз у рік з профілактичною метою. Ущільнення, кіста чи пухлина на початкових стадіях розвитку непокоїти не будуть. Уже коли починає боліти, то, здебільшого, потрібне лікування в онкодиспансері. Також рекомендую жінкам самостійно здійснювати обстеження грудей, щоб нічого не пропустити, а після сорока років – періодично робити мамографію.

21 лютого Віта Хомюк поїхала на курси спеціалізації з пренатальної ультразвукової діагностики, щоб поглибити знання у цій сфері й обстежувати також майбутніх мам щодо патологій внутрішньоутробного розвитку плоду. Для роботи фахівчині надали новий хороший апарат УЗД, який встановили відразу в окремому кабінеті. Розташований він у колишньому гінекологічному відділені.

Наш колектив поповнився фахівчинею з Харкова, яка спеціалізується саме на пренатальній діагностиці та генетичних проблемах плоду. Я рада можливості повчитися у досвідченої Каміли Нагієвої. Шкода лише, що наше знайомство відбулося за таких нерадісних обставин.

Добра наука школи клінічної генетики Каміли Нагієвої

Каміла Нагієва опанувала три медичні спеціалізації. Вонаакушер-гінеколог, генетик та фахівець з ультразвукової пренатальної діагностики. Практикує уже 11 років. Починала свій трудовий шлях у Харківському міському пологовому будинку №1, де чотири роки працювала акушер-гінекологом. Опісля, як каже лікарка, їй пощастило потрапити на роботу у міжобласний спеціалізований медико-генетичний центр рідкісних (орфанних) захворювань, де вона знайшла себе. Маючи аналітичний склад розуму, їй цікаво було вивчати медицину плоду, тобто комплексно, з допомогою УЗД-апарату і генетичного аналізу, всебічно оцінювати показники плоду, систематизувати їх та узагальнювати. Каміла Феліксівна працювала під керівництвом професорки Олени Гречаніної – засновниці Харківської школи клінічної генетики, що відома не лише в Україні, а й за її межами. Трудилася в команді з гуру медицини, спеціалістами високого рівня й, проявляючи ініціативність та скрупульозність, переймала їхній досвід. У цей заклад зверталися вагітні жінки з патологіями плоду з усієї країни.

За день роботи можна було побачити стільки випадків різних генетичних проблем плоду, скільки у звичайній жіночій консультації за рік не побачиш. Я здобула колосальний досвід, тому тепер можу самостійно працювати, – каже лікарка.

В цьому центрі Каміла Нагієва трудилася п’ять років. Згодом викладала на кафедрі ультразвукової діагностики Харківської медичної академії післядипломної освіти, а також  вела прийом у приватній клініці.

З часом зрозуміла, що мені більше подобається клінічна практика, тому з минулого року зосередилася лише на цьому напрямку роботи. Стала працювати позмінно у трьох місцевих медичних закладах. Якраз 24 лютого мала йти влаштовуватися на роботу в жіночу консультацію при пологовому будинку, бо прагнула потрудитися й у комунальній установі. Та всі плани зруйнувала війна.

Окупанти безжально руйнували Харків. 1 березня почалися масові авіаудари, бомби падали на місто.

Та ніч буда дуже довгою. Ми не спали. Ворожі літаки з російського Бєлгорода снували туди-сюди і ми знали, що кудись упадуть бомби. І вони падали – на ботанічний сад, завод, що поряд.

Пані Каміла, її батьки, сестра з чоловіком і двома синами, вирішили евакуйовуватися. Поспіхом зібравши речі, наступного дня власною автівкою виїхали з міста. Попрямували Володимир, де живе далека татова рідня. Сестра з сім’єю, рятуючи дітей, виїхала за кордон.    

Трохи менше як за місяць лікарка з батьками повернулися додому. Та, як згодом зрозуміли, – дещо поспішили… Обстріли тривали, а бомби падали уже на їхню вулицю. Зруйнували сусідній будинок. Небезпека змусила сім’ю покинути рідний край знову.  

Я не хочу виїздити закордон. На мою думку, нас не чекають у Європі. Наш будинок вцілів, тому мрію повернутися додому – у Харків. Адже це – центр освіти, науки, де на високому рівні медицина. Харківський національний медичний університет, який я закінчила, – один з найкращих. Сюди опановувати фах медика приїздили навіть з Києва, а також були окремі факультети для студентів-іноземців. У нас лікарні – третього-четвертого рівнів акредитації, де є змога набувати більше знань і досвіду. Я буду дуже засмучена, якщо найкращі спеціалісти різних галузей покинуть свій край, нашу Україну назавжди, бо вважаю, що розумні люди мають залишатися в країні, розвивати її, відроджувати, – розмірковує Каміла Нагієва.

Вагітні жінки – пацієнтки лікарки, масово полишили Харків у пошуках безпечного місця, й наразі не планують повертатися. Клініки, де вона працювала, поки не відкриватимуться. Щоб відволіктися від безперервного читання новин й зайнятися улюбленою справою, Каміла Феліксівна вирішила спробувати знайти роботу тут, у Володимирі. Їй запропонували пів ставки лікаря ультразвукової пренатальної діагностики в акушерсько-гінекологічному відділенні ТМО.

– Колектив прийняв мене дуже приязно, чим  могли допомогли, – каже лікарка.

Попри те, що кабінет УЗД в акушерсько-гінекологічному відділенні запрацював нещодавно, потік пацієнток зростає.

Велике щастя, коли вагітність протікає нормально й народжуються здорові дітки, та Каміла Нагієва з досвіду знає, що, на жаль, трапляються випадки, коли виявляють порушення розвитку плоду. Тож важливо вчасно помітити проблему, щоб забезпечити правильні подальші кроки ведення вагітності, підібрати відповідну установу для пологів, де немовляті з перших днів життя кваліфіковані фахівці надаватимуть необхідну допомогу. Тому якщо у когось з батьків, дідусів чи бабусь подружньої пари є генетичні проблеми, – про це потрібно обов’язково розповісти лікарю ультразвукової пренатальної діагностики.    

Частково виключити можливість появи патологій у дитини може генетичне дослідження . Саме для цього, за словами лікарки, останнім часом все більше пар, які планують вагітність, зверталися до неї за фаховою консультацією.

– Варто розуміти, що генетика – це широка сфера і дослідити кожен ген не можливо, тому я розпочинаю роботу з анамнезу, вивчаю основні показники та історію членів подружжя, їхньої родини, щоб знати, у якому напрямку рухатися. Буває, що повністю здорові батьки можуть бути носіями якогось патологічного гена, який проявить себе у дитині. Преконцепційна підготовка і прогноз потомства все ж дозволяє зробити певні висновки й допомагає уникнути ризиків важкості перебігу вагітності та виникнення недуг у дитини.  

    Кабінет УЗД та пренатальної ультразвукової діагностики працює щодня. Віта Хомюк приймає з 10.00 до 12.00, а Каміла Нагієва – з 12.00 до 16.00 за попереднім записом. Прийом за направленням – безплатний.

Валентина ТИНЕНСЬКА

У матеріалі використані фото з фейсбук-спільноти КП “Володимир-Волинське ТМО”.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

два × чотири =