Новини

За  лаштунками  ОВК

Архів
3 переглядів

Вибори в Україні ніколи не закінчуються. Та, напевне, так само і в інших країнах. Незабаром обиратимемо новий склад законодавчого органу держави. Для забезпечення та організації процесу народного волевиявлення у територіальному окрузі №19 ще місяць тому створена окружна виборча комісія. З її головою – Романом Горошкевичем і поведемо розмову, бо якось несправедливо, що вся увага дістається кандидатам та партіям, а про тих, хто трудиться для того, щоб вибори відбулись, чомусь забувають.

   – Романе, тобі вперше випало очолювати ОВК. Але ця робота тобі знайома, чи не так?

– Це мої п’яті вибори, коли працюю в складі окружної виборчої комісії. Протягом семи років мене до ОВК делегувала одна і та ж політична сила, вже проходив і президентські, і парламентські вибори, знайомий з округом, до якого входять 222 виборчі дільниці, що розташовані на території нашого міста і району, сусіднього Нововолинська, а також Любомльського та Іваничівського районів. Переважна більшість членів чинної ОВК теж уже не вперше забезпечують виборчий процес. Але вважаю, що досвід роботи тут не головний, адже найважливіше – чітко, правильно та вчасно виконувати норми закону, який детально регламентує дії усіх суб’єктів виборчого процесу, в тому числі виборчих комісій різних рівнів.

   – Які особливості парламентських виборів, чим відрізняються вони від президентських?

– Цей виборчий процес трохи коротший, адже відбувається лише в один тур. Виборчих бюлетенів тепер буде два. У одному виборці ставитимуть позначку проти політичної сили, яку підтримують, другим бюлетенем голосуватимуть за конкретного кандидата у народні депутати, який балотується  в  окрузі № 19 .  у першому списку 21 партія, кандидатів-мажоритарників  у нас семеро.

А от щодо нашої роботи, то тут нюансів багато. Скажімо, якщо у березні-квітні до складу дільничних комісій за поданнями кандидатів у президенти входили усі, то формування ДВК тепер передбачає процедуру жеребкування, бо подавати кандидатури до складу виборчих комісій мають право близько 40 різних партій та кандидати-мажоритарники на округах, а для роботи на малих дільницях потрібно лише 10, на середніх – 12 та на великих -14 осіб. На щастя, тепер процедура жеребкування простіша, ніж колись, бо виконується технічними засобами за допомогою комп’ютерної програми.

Після визначення загального складу ДВК партіям буде надано квоти на зайняття їхніми представниками керівних посад – голів, їх заступників та секретарів. Наперед знаю, що це важкий момент для усіх членів окружної виборчої комісії, бо саме на них сипляться відмови людей виконувати керівну роль у дільниці. Тоді доводиться багатьох умовляти, а якщо людина категорична – навіть просити суб’єктів подання провести її заміну.

 – Скільки часу на це дається?

– Якщо чесно, то кілька годин, адже не пізніше як за день після формування ДВК вони мають провести перше засідання, на якому усі члени приймають присягу. Саме тому в окружній комісії є так зване кураторство дільниць, коли член ОВК має визначену кількість ДВК і веде їх від початку і до завершення їхньої роботи: консультує, допомагає, роз’яснює норми законодавства, стежить за вчасністю виконання ними календарного плану заходів в рамках виборів, швидко реагує та розв’язує їхні проблеми і нестандартні ситуації тощо. Приємно, що в основному на виборчі дільниці йдуть працювати дуже відповідальні люди, які вболівають за справу, звіряють свої дії з положеннями закону, стараються не порушувати встановлених графіків та термінів виконання завдань.

Які конкретно завдання стоять перед дільничними виборчими комісіями?

– Члени ДВК мають відразу ж розподілити між собою обов’язки, встановити постійне чергування на дільниці, у визначені дні отримати у відділах держреєстру виборців попередні та основні списки виборців, іменні запрошення, доставити їх до адресатів, облаштувати приміщення для голосування кабінками, отримати у нас бланки бюлетенів, власне, забезпечити процес голосування на дільниці чи поза її межами, якщо на території проживають особи, які за станом здоров’я голосують удома. Відповідальний момент – підрахунок результатів, заповнення протоколів та доставка їх перших примірників з мокрими печатками та підписами усіх членів ДВК до окружної комісії. І усі ці кроки мають бути здійсненні лише відповідно до закону і ніяк інакше.

Це не так вже й легко, як може здатись на перший погляд, справжня тобі робота.

– Мало того, державна робота. Тож і оплата праці надається державою. Члени ДВК отримують добові за день виборів, що плавно переходить у ніч здачі протоколів і може завершитись аж наступного дня. Також на останньому засіданні дільничних комісій відбувається обговорення та розподіл одноразової грошової винагороди, яка для кожної ДВК визначається відповідно до кількості виборців. Окрему плату отримують залучені працівники за складання кабінок, з водіями укладаються трудові договори на виконання рейсів, а кількість пального вираховується згідно з технічними параметрами транспортного засобу та відповідно до кілометражу, представленого у шляхових листах.

Усе як в звичайній установі…

– Так, ОВК є юридичною особою, у нас рахунки в банку і печатка, бухгалтерське обслуговування. Зазвичай до роботи у дільничних комісіях залучається більше трьох тисяч людей з округу, їм усім треба нарахувати виплати, а ще – забезпечити 222 дільниці канцтоварами, бланками документів, інформаційними матеріалами, пальним. Словом, і господарських, і організаційних питань вистачає.

До речі, у багатьох інших округах ще практикують оплату праці членів ДВК готівкою, досі заповнюють паперові відомості. У нас же усі кошти через казначейство напряму йдуть у банк на особисті рахунки людей за ідентифікаційним кодом або на картки для виплат.

   – Пригадай, які основні порушення фіксуються на виборах.

– Порушень закону, які б впливали на хід чи результати голосування, зазвичай не буває. Дрібні порушення в роботі комісій деколи трапляються: то закрадаються математичні помилки у протокол, і електронна система перевірки їх виявляє, то з оформленням не все гаразд. Такі документи повертаються на дільницю на доопрацювання. Деколи спостерігачі роблять зауваження щодо якихось процедурних неточностей у роботі комісій.

Хотілося б, щоб члени виборчих комісій виконували і ту норму закону, яка забороняє будь-яким чином публічно висловлювати свої політичні уподобання та агітувати за котрогось із кандидатів. Зазвичай такі порушення документально не фіксуються, але, на жаль, мають місце у виборчих кампаніях.

А от щодо поведінки виборців, то останнім часом поширились спроби сфотографувати бюлетень в кабінці, ніби-то для власного користування. Хочу наголосити, що це адмінправопорушення, тож голови дільничних комісій змушені викликати на такі випадки правоохоронців, а там і до штрафу недалеко. Тому краще не випробовувати долю і дотримуватись правил голосування.

   – А чи є якісь моменти, які хотілося б змінити у виборчому процесі?

– Законами встановлено, що протоколи з мокрими печатками слід везти до ОВК відразу після підрахунку результатів на дільниці. Я кілька разів особисто забезпечував дотримання живої черги і можу сказати, що оте нічне чекання під окружною комісією найбільше втомлює людей. Якби була можливість призначати час подачі протоколів, це значно спростило б роботу. Думаю, недарма стільки говориться про зміну виборчого законодавства, напевне, вибори 2019 року востаннє проходять і за старими системами, і за цими законами. Нам же потрібно злагоджено відпрацювати період до та після 21 липня, чим ми усі на ОВК і займаємось.

Розмовляла Юлія ПАШКОВА.

 

 

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up