Новини

 «Заборонений»: Дмитро  Ярошенко  у  ролі  Василя Стуса

Архів
16 переглядів

На гутіркову сцену «Княжого»  завітав Дмитро Ярошенко – виконавець ролі Василя Стуса у новому біографічному фільмі «Заборонений». Це – український художній повнометражний фільм про життя та загадкову смерть відомого поета-шістдесятника, правозахисника, Героя України  Василя Стуса та його боротьбу із радянською системою. Стрічка вийде на великих екранах п’ятого вересня, до Дня пам’яті поета. Гостям фестивалю Дмитро Ярошенко розповів про те, як став актором, як отримав головну роль у фільмі і як відбувався знімальний процес.

Дмитро Ярошенко  –  провідний актор київського незалежного театру «Дах», у якому працює з 2004 року. Також активно знімається у фільмах. Стрічка «Заборонений» стала сьомою у списку його фільмографії. «Я пробував свої сили в акторстві ще у шкільні часи», – розповідає Дмитро. – У восьмому класі  зіграв у «Ревізорі» за Гоголем.  Викладачі сказали, що акторство – це моє. Потім вступив до  національного університету театру, кіно і телебачення ім. Івана Карпенка-Карого, де мої однокурсниці часто казали мені, що я схожий на Василя Стуса».

Автори фільму досить серйозно підійшли до підбору актора на роль Стуса, адже їм було важливо показати його справжнім, не вдаючись до загальновідомих уявлень-кліше про поета. За цю роль змагалося понад 50 претендентів! Після кількох тижнів роздумів режисери стрічки вирішили, що Дмитро Ярошенко найкраще впорається із відображенням образу відомого шістдесятника.

Не минулося без скандалів.  В одній з фінальних сцен фільму фігурує адвокат Василя Стуса – Віктор Медведчук. Представники останнього, прагнучи чи то захиститися від наклепів, чи то приховати щось (сценарій розмови Стуса із адвокатом взятий із офіційної стенограми), вимагали прибрати цей епізод. «Василь Стус виглядає у цій сцені дуже переконливо», – зізнається Дмитро, тому ідея прибрати сцену розмови Стуса із адвокатом йому не подобалася. Знімальна група таки вирізала сцену, пояснивши це двома причинами: по-перше, так вирішив син Василя Стуса – Дмитро. По-друге, прем’єра фільму була запланована на період передвиборчої кампанії, тому автори не хотіли робити пам’ять про велику людину інструментом політичних впливів та аргументів.  Однак втрутилася громадськість, яка переконувала, що сцена повинна залишитися у фільмі, що з історії про життя Стуса не можна прибирати таких важливих епізодів.Остаточне рішення було демократичним: знімальна команда стала на бік народу, тому сцену таки повернули.

Син Василя Стуса, Дмитро, був не в захваті від ідеї фільму,на початку він навіть заборонив використовувати вірші батька та його ім’я у назві стрічки.  У певний період зйомок команда навіть не знала, якою буде назва фільму і чи буде він взагалі про Василя Стуса, чи про якогось абстрактного поета.

Дмитро Ярошенко намагався якомога повніше показати справжнього Василя Стуса, хоч у нього і було мало часу для підготовки. «Я читав і слухав усе, що стосувалося Стуса. Під час зйомок  намагався не відволікатися від ролі: дивився фото Василя, читав його вірші у перервах». Родичі і друзі поета допомагали увійти в образ: розповідали, яка в нього була хода, що любив їсти, як він дивився на дружину.  Адже саме такі деталі роблять образ живим і достовірним. З відтворенням стосунків поета з дружиною у актора виникли труднощі, адже вже після зйомок він дізнався про особливі почуття між Стусом і його коханою, яку він просто боготворив. «Я випустив з уваги цей момент, – жалкує актор. – Думаю, можна було би показати більше світла в очах, закоханості, глибше передати їхні взаємовідносини. Це мені дуже хотілося б змінити».

Після допрем’єрного переглядустрічки люди, які особисто знали Василя Стуса, визнали, що актору таки вдалося досить точно відтворити його особистість на екрані. Проте на зовнішності подібність не закінчилася:«Мені близькі погляди Василя Стуса, – зізнається Дмитро, – адже він завжди стояв на боці добра».

На прохання учасників  цієї гутірки  актор продекламував улюблений вірш Василя Стуса, який лунає наприкінці фільму – «Як добре те, що смерті не боюсь я». На завершення зустрічі глядачі отримали картки з афішою фільму та автографом Дмитра Ярошенка. Побачити втілений  ним образ Василя Стуса на великих екранах можна буде вже восени, п’ятого вересня.

Оксана  РОМАНЮК.

 

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up