Лучани знімають фільм про нашу землячку, художницю Євгенію Ромащук.
Не у хаті, а на мальовничому березі Луги приймала минулої суботи гостей з обласного центру Євгенія Йосипівна. Керівник обласної творчої дитячої студії «Боривітер» Марія Лукашевич і викладачка Волинського коледжу культури і мистецтв імені Стравінського Орися Щур приїхали, щоб побачити на власні очі та зафільмувати процес заготівлі рогозу. Саме цю рослину використовував для виготовлення своїх дивовижних брилів, кошиків, сипанок народний майстер Йосип Ромащук. Тепер цією справою, яку цілком справедливо можна вважати унікальним народним мистецтвом, займається одна із його доньок, хоча допомагають їй й інші члени цієї великої дружної родини.
Євгенія Йосипівна навчала пані Орисю (на знімку), котру сюди привів професійний інтерес, адже й сама років 15 займається лозоплетінням, як відрізники рогіз від подібних лугових рослин, обережно зрізала серпом і складала його купками на березі. Пов’язавши рогіз у снопи, майстриня повішала їх на шнурок, аби підсихали. Й докладно розповідала про особливості підготовки матеріалу, який ще має пройти довгий шлях, перш, ніж із нього можна буде плести вироби повсякденного побуту чи сувеніри.
-Із Євгенією Ромащук познайомилися на виставці, що проходила у рамках мистецького проекту «Брила», – розповідає Марія Лукашевич, котра зі своїми вихованцями випустила вже близько півсотні фільмів. – Цікавлюся народними волинськими ремеслами, краєзнавством. Давно мріяла побачити процес заготівлі рогозу, дізнатися про усю технологію цього давнього народного мистецтва. Адже всього кілька сотень літ тому люди використовували для виготовлення необхідних у побуті речей звичані матеріали, які давала їм рідна навколишня природа. Тому вдячна Євгенії Йосипівні за цікавий майстер-клас.
Монтуватиме фільм Марія Никанорівна уже разом із вихованцями студії. Не виключено, що презентація його фрагментів відбудеться на слідуючій виставці традиційного народного мистецтва, яку планують влаштувати в обласному центрі у листопаді.