До Свято-Успенського кафедрального собору у нашому місті нині прикута увага багатьох не лише місцевих, а й обласних засобів масової інформації. 1 липня у релігійної громади УПЦ МП закінчився договір про безплатне користування цим майновим комплексом. Цього дня єпархія зібрала у храмі своїх прихожан, тут відправляли молебень, сюди з‘їхалися священники, усе нагадувала про те, що храм звільняти ніхто не збирається.
Перед цим у соборі працювала спеціальна комісія, до якої увійшли представники влади та адміністрації державного історико-культурного заповідника, очолив її директор обласного департаменту культури, молоді та спорту Олександр Хвіщук. Зі слів посадовця, члени комісії, обстежили майно і склали акт приймання культових споруд від релігійної громади УПЦ МП, з яким комісія прийшла до митрополита.
“Акт приймання передачі настоятель релігійної громади підписувати відмовився. У зв’язку із цим наразі напрацьовуються варіанти повернення пам’ятки архітектури національного значення до держави, адже нині у релігійної громади підстави користуватися пам’яткою відсутні”, – сказав голова комісії Олександр Хвіщук.
За коментарем «Суспільне» звернулося до єпархії УПЦ у Володимирі. Архімандрит Сава відмовився коментувати ситуацію із орендою собору та роботою комісії на території святині і поклав слухавку.
Свято-Успенський кафедральний собор у Володимирі – об’єкт культурної спадщини національного значення і є державною власністю. Майновий комплекс пам’ятки охоплює Свято-Успенський собор (мур) 1156 року, будинок із дзвіницею (мур) 1494 року і мури з брамами 17 століття.
Питання розірвання договору оренди цієї святині з Володимирською релігійною громадою Української православної церкви особливо загострилася з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну. Ще 15 вересня 2022 року Волинська обласна рада підтримала звернення до ВРУ, Кабміну та РНБО про заборону Української православної церкви московського патріархату на території України. 11 квітня 2023 року депутати Волиньради проголосували за заборону діяльності Української православної церкви московського патріархату на території області і рекомендували обласній адміністрації розірвати договори оренди з УПЦ МП. 21 квітня аналогічне рішення ухвалили депутати Володимирської міської ради. В листопаді минулого року депутати обласної ради звернулися до прем’єра, міністра культури і голови служби з етнополітики та свободи совісті з проханням не продовжувати договір про користування УПЦ МП комплексом Успенського собору XII–XVII століть у Володимирі.
І у березні 2024 року, на позачерговій сесії Волинської облради, заступниця голови ОДА Мирослава Якимчук поінформувала, що договір оренди, а точніше договір про безплатне користування майновим комплексом на вулиці Соборній, 25 та Соборній, 27, який закінчується 1 липня, продовжувати не будуть.
Релігійну громади Свято-Успенського собору УПЦ, яка власне й користується комплексом Успенського собору XII–XVII століть про закінчення терміну договору користування було повідомлено вже понад місяць тому.
Митрополит Володимир звертався до Волинської ОВА, щоб продовжити тимчасове користування комплексом Успенського собору XII–XVII століть у Володимирі. Однак у обласній державній адміністрації йому відповіли відмовою. Як стало відомо, громада УПЦ МП звернулася з цього питання до суду. Як далі розвиватимуться події, стане відомо згодом.
Наш кор