Важким, сповненим суму та трагічними подіями був цей рік для Володимирської громади. На жаль, ми так часто схиляли голову за людьми, яких втратили у 2024 році, що карбувати щось хороше ледве встигали.
Втрати року
25 січня внаслідок нещасного випадку загинув голова громадської ради при Володимир-Волинській військово-цивільній адміністрації – Максим Климюк.
16 лютого на трасі біля Нововолинська загинув у ДТП адвокат, екс-військовий Сергій Лященко.
У березні померла колишня багаторічна працівниця Володимирської міської ради Марія Іванівна Войтюк.
У травні відійшов у вічність настоятель Свято-Петро-Павлівського храму с. Вощатин Володимирської громади митрофорний протоієрей Борис Гідзінський.
28 серпня на 59-му році життя помер співвласник та генеральний директор ТзОВ «Гербор-Холдинг” Олег Борбелюк.
У вересні на Донеччині унаслідок ракетного удару загинув 56-річний полковник ЗСУ Олександр Никитюк. Він був радником колишнього Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. З березня 2005 року протягом шести років, очолював відділ міліції у Володимирі.
16 жовтня передчасно, на 49-му році життя, померла начальниця управління бюджету і фінансів виконавчого комітету Володимирської міської ради Оксана Субицька.
Майже кожного тижня у районі прощалися з бійцями, які полягли захищаючи Україну від російських окупантів.
Негода року
Цьогорічне літо видалося багатим на спеку, дощі та зливи. Особливо потужним виявився буревій, який пронісся 19 серпня, завдавши значних руйнувань у місті.
На багатоповерхівці по вулиці Ковельській, 104, стихія зірвала дах, що спричинило значні збитки сусідньому будинку. У мешканців будинку №102 пошкоджено засклені балкони, вибиті вікна. Крім того, елементи зірваної покрівлі пошкодили близько 10 автомобілів, припаркованих у дворі.
На ремонт даху з міської казни було виділено один мільйон гривень.
Довгобуди року
Як вода точить камінь – довго та повільно, так довго триває ремонт у Володимирському музеї. Здається, вже друге десятиліття настало і нарешті фініш, у вигляді фасадних робіт, замаячів як світло в кінці тунелю. У 2024 році саме на реставрацію фасаду музею було використано найбільше коштів у сфері культури, а це 408 тисяч гривень.
В стадії котловану, який лишився від археологічних розкопок перебуває проєкт будівництва укриття ліцею імені Олександра Цинкаловського. Кошти у розмірі 30 млн грн на нього виділили ще у 2022 році. Та процес затягнувся, оскільки необхідно розділити будівництво на дві черги: будівництво укриття та будівництво навчального корпусу. Це два різні проєкти. Тож, поки дорослі шукають винного, учні, під час повітряної тривоги, змушені ходити в укриття Собору Різдва Христового, що знаходиться за 800 м від навчального закладу.
Будівництво року
На початку осені стартувало будівництво реабілітаційного центру для військових. Роботи виконує підрядна організація з Луцька ТОВ «Бетон Брук Сервіс». Територія забудови становить майже 2,5 тисячі метрів квадратних разом із приміщенням, що підлягає реконструкції, а це колишнє інфекційне відділення.
На першому поверсі будівлі будуть облаштовані зони відпочинку, а на другому планують розмістити комфортабельні кімнати для перебування пацієнтів. Загалом реабілітаційний центр розрахований на пів сотні пацієнтів.
Оновлення року
Сучасне відділення екстреної медицини запрацювало у КП «Володимирське територіальне медичне об’єднання».
Масштабна реконструкція приймального відділення розпочалася 1 грудня 2022 року. Це було однією з умов надання Володимирському ТМО статусу кластерної лікарні. Проєкт загальною вартістю 33 мільйони гривень реалізували за кошти міської територіальної громади та Національної служби здоров’я України. У його межах розширили раніше діюче приймальне відділення – добудували частину приміщення та павільйон для карет швидкої допомоги, обладнали додаткові входи, виконали всі внутрішні капітальні роботи.
Тут облаштовані діагностичні, операційні з повною системою лікувального газопостачання та інтервенційні блоки, включно з сучасними ангіографом.
Надбання року
У вересні станція переливання крові з обласної перейшла до комунальної власності міста. Приміщення має площу у 4 тисячі квадратних метрів та 1,5 га землі. Планується на її базі розвивати лікарню, розмістивши там станції психіатричного та паліативного відділень Володимирського ТМО, а також встановити сучасний МРТ.
При цьому відділ трансфузійної допомоги не зазнає змін – він і надалі функціонуватиме на другому поверсі станції.
Керівник року
Ефективний менеджер на посаді комунальної установи великий плюс для громади.
Продуктивно у році, що минає працювала генеральна директорка Володимирського ТМО Тетяна Ващук. Під її керівництвом було запущено три масштабні проєкти про які йдеться вище. Один, як нове відділення екстреної допомоги уже працює, а два інші в роботі. Впевнена, всі вони будуть успішно реалізовані.
Міжнародне визнання року
“Кеди в небі” письменниці Віталіни Макарик увійшли до цьогорічного міжнародного каталогу The White Ravens (“Білі круки”).
До цього каталогу експерти відбирають видання дитячої і підліткової літератури, на які радять звернути увагу. Цього року в ньому 216 книжок, виданих 44 мовами із 62 країн світу і серед них дебютна повість нашої Віталіни Макарик.
Звання року
Лесі Мартинюк присвоєно почесне звання “Заслужений майстер народної творчості України”.
Леся Мартинюк викладачка декоративно-прикладного мистецтва та дизайну Володимир-Волинського фахового педагогічного коледжу ім. А.Ю Кримського, керівниця зразкового художнього колективу писанкарів «Писанки княжого граду» та студентського гуртка-студії «Сонцеквітка». Майстриня є членкинею Національної спілки народних майстрів України та депутаткою районної ради нинішнього скликання.
Фонд року
Благодійний фонд «Форпост Володимир». Він одним з перших на Волині налагодив виробництво FPV дронів. Волонтери з відомої ГО «Об’єднання Активіст», які з 2014 року допомагають Збройним Силам давати відсіч агресору, вже зібрали кілька сотень бойових «пташок». Кожен дрон збирають, тестують на полігоні і лише тоді відправляють військовим. «Пташки» виготовляють безплатно, гроші потрібні лише на запчастини до них. Тож кожен з нас може долучитися до кування перемоги задонативши фонду.
Призначення року
Несподівано під кінець року у Володимирі з’явилося два нових керівники у важливих для міста установах – податковій та поліції. Світлана Швигар призначена на посаду начальниці Володимирської державної податкової інспекції. До цього пані Світлана очолювала Іваничівську ДПІ.
Новим керівником Володимирського районного відділу поліції став Роман Михальчук, який розпочав виконання своїх обов’язків 17 грудня. До цього він працював у столиці. Його попередником на цій посаді був Олександр Луцик, очолював відділ лише рік.
Спортивні досягнення року
Чимало успіхів цьогоріч мали спортсмени громади. Так, футбольна команда «Ладомир» стала чемпіонкою Кубку дівочої ліги України Ю-16.
Вихованець Володимирської ДЮСШ ім. О. Зінкевича Глєб Іванчук, якого тренує Юлія Семко показав свою майстерність та виборов золото на всесвітній гімназиаді з боксу, що проходила в Бахрейні. Глєб також отримав право називатись дворазовим Чемпіоном світу серед учнів (минулого року він здобув перемогу на Всесвітній гімназиаді в Бразилії GYMNASIADE ISF Rio de Janeiro 2023).
Рекордсмен року
Колишній паралімпієць Олександр Ващук, який не може ходити, встановив національний рекорд України з підтягування на турніку.
14 липня він встановив рекорд України із вправи “Вихід силою на дві руки на перекладині”. За 60 хвилин Олександр підтягнувся аж 285 разів.
Посвідчення рекордсмена спортсмену вручила керівниця Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова.
Третім володимирським рекордсменом став спортсмен Віктор Смичук. В липні він виконав найтриваліше утримання 150-ти кілограмової штанги у вправі «Станова тяга» – 65, 2 секунди. Тим самим Віктор встановив національний рекорд.
Культурні події
Благодійний концерт Kozak System на День міста. Захід організували завдяки підтримці благодійного фонду «Форпост Володимир». Під час виступу музиканти збирали кошти на fpv-дрони, які створюють місцеві волонтери для потреб ЗСУ.
Окрім енергійних пісень та драйвових мелодій, гурт подарував глядачам особливу атмосферу завдяки відкритому спілкуванню. Соліст Іван Леньо під час концерту неодноразово піднімав важливі теми, об’єднуючи слухачів навколо спільної мети – перемоги у війні.
Загалом вдалося зібрати 116 076 гривень.
Цьогоріч на валах городища вдруге відбувся «Серпень з заповідником», де можна було послухати не сухі канонічні, а живі оповіді про Тараса Шевченка та Лесю Українку. Всі виручені кошти 55200 гривень, від проведення заходів, а сюди варто додати ще й книжковий ярмарок, працівники заповідника «Стародавній Володимир» спрямували в підтримку Збройних Сил.
Яким би не був цей рік для кожного з нас: добрим чи поганим, змістовним чи порожнім, варто пам’ятати – ми прожили його у мирному, тиловому місті. Так, нам виють сирени тривоги, над Волинню літають ракети та у нас триває життя. Ми тут, на свій сором, забулися трохи за війну. І лише на площі Героїв з’являється все більше портретів тих, завдяки кому ми досі живемо у тиловому місті. Не спіть, володимирчани, війна ближче, ніж багатьом здається…
Ярослава КОЛОСКОВА