В Україні запрацював Фонд декарбонізації — це пільгові кредити в гривні для самоврядування та бізнесу.
Кредити дають на обладнання для енергомодернізації, сонячні електростанції, теплові насоси, когенерацію, альтернативне теплозабезпечення, інші проєкти з розподіленої генерації, термомодернізацію громадських будівель. До таких проєктів встановлені вимоги: зниження енергоємності виробництва на 15% і більше; заміщення використання традиційних ресурсів на 20% і більше; досягнення мінімальних показників енергоефективності будівель (клас С), що дасть можливість економити до 50%.
Отримати такі кредити можуть органи місцевого самоврядування (школи, лікарні, садочки), комунальні підприємства (в першу чергу – теплоенерго і водоканали), промислові підприємства, малий та середній бізнес.
Фонд надає пільгові кредити в гривні. Ставка – 9% річних. А для національного виробника на виконання програми президента «Зроблено в Україні» – 7%. Сума кредиту – від 120 тисяч до 25 мільйонів грн. Строк – від 1 до 10 років.
Фонд декарбонізації не залежить від грантового фінансування: вперше запроваджено європейський досвід револьверних механізмів державної підтримки. Джерела наповнення Фонду – екологічний податок за викиди вуглекислого газу від стаціонарних установок, а також державні запозичення, спрямовані на підтримку енергоефективності та скорочення викидів вуглецю.
Всього до кінця року заплановано видати підприємствам та муніципалітетам 859 мільйонів гривень кредитів для проведення енергоефективних заходів
Перший кредит вже видано, проєкт профінансовано: 18 мільйонів гривень підуть на енергосервіс мережі вуличного освітлення у Вознесенську на Миколаївщині. Результатами стануть: економія коштів місцевих бюджетів, зменшення споживання тепла та електроенергії, скорочення викидів двоокису вуглецю.