На головну Новини Затишний оазис на присадибній ділянці – справа рук ландшафтного дизайнера

Затишний оазис на присадибній ділянці – справа рук ландшафтного дизайнера

178

Важко знайти власника приватної садиби, котрий не прагне створити красивий та затишний куточок біля власного житла з допомогою квітів, декоративних кущів, дерев і живоплотів.  Проте без певних професійних знань створити гармонійну композицію, яка б поліпшувала настрій і психологічний стан та водночас виконувала захисні функції, важко. Тому є фахівці, що володіють спеціальними теоретичними знаннями і практичними навичками, які можуть оформити найкращим чином територію і простір, що оточує нас. Це ландшафтні дизайнери. У Володимирі-Волинську уже більше десяти років такі послуги надає подружжя приватних підприємців Ігоря Ковбаси та Руслани Пономаренко.

Від дизайну на власній дачі до оформлення парку на Риловиці

- реклама -

Своє перше замовлення на оформлення ділянки Роксолана отримала ще у 2005 році, коли працювала керівницею гуртка флористики у ЦПО. Сюди вона влаштувалась на роботу, коли переїхала із рідного Золочева до Володимира у зв’язку із тим, що Ігорю запропонували тут посаду начальника лісокомплексу.

Роксолана закінчила Львівський лісотехнічний інститут за спеціальністю «інженер садово-паркового господарства», тому зі студентської лави опановувала усі секрети посадки і догляду за декоративними рослинами. Хоча на той час працівників цієї сфери іще не називали дизайнерами, а звичайними озеленювачами, розповідає жінка. Спершу вона не планувала пов’язувати своє життя із цією сферою, але після народження дітей таки зрозуміла, що ландшафтний дизайн, який тільки починав розвиватись в Україні, досить перспективна справа. А приємним бонусом у цьому є те, що тут можна проявити фантазію, втілити у життя різні креативні ідеї, а це для творчої жінки дуже важливо.

Уперше свої сили Роксолана спробувала в озелененні ландшафту, що біля адмінбудівлі Володимир-Волинського лісомисливського господарства, після чого остаточно зрозуміла, що це її стихія. Уже за кілька років відкрила підприємницьку справу, до якої долучився і її чоловік, аби разом надавати послуги із ландшафтного дизайну. Проте перш, ніж допомагати людям створювати красиві присадибні ділянки, «практикувались» на своїй дачі на Львівщині, де Роксолана завзято сіяла різноманітні багаторічні та однорічні рослини, вивчаючи заодно їх видовий склад та особливості догляду. Допомогла зануритись у світ ландшафтів і знайома дизайнерка зі Львова, котра провела Роксолані екскурсію садовими центрами та подарувала  каталоги декоративних рослин.

Поступово сімейний бізнес почав набирати обертів. За понад десять років роботи руками Роксолани та Ігоря розроблено сотні проектів та висаджено тисячі різноманітних рослин на ділянках не лише Володимирщини, а і у Нововолинську, Турійську, Любомлі, Львові та інших містах. Найчастіше за послугами подружжя звертаються власники приватних обійсть, котрі планують створювати дизайнерські присадибні ділянки. У творчому тандемі підприємців-дизайнерів хоч і не має чіткого поділу обов’язків, адже над кожним проектом працюють разом, проте Ігор найчастіше займається системою автополиву, а на Роксоланині плечі лягає підбір рослин.

Попри те, що більшість клієнтів дизайнерів ландшафту – приватні особи, Роксолані більше до душі робота з оформлення громадських місць відпочинку. Адже таким чином у якомога більшої кількості людей є змога помилуватись плодами праці дизайнерів, насолоджуючись куточком рукотворної природної краси посеред міста. Одним з таких об’єктів, над яким працювало подружжя озеленювачів – скверик місцевого ВПУ, а найбільш грандіозним проектом стала рекреаційна зона парку на річці Риловиця. Саме завдяки талановитій роботі Роксолани та Ігоря донедавна порожній острів став справжнім оазисом із високорослими деревами, кущами, квітами та іншими рослинами, яких тут близько чотирьох десятків видів.

– Це замовлення отримали восени минулого року. На той час на острові були уже прокладені доріжки та був план майбутнього освітлення. Від цього і відштовхувались у подальшій розробці ландшафтного дизайну. Але перш, ніж визначитись, які саме рослини сіяти та висаджувати, зробили аналіз ґрунту, адже тут були земляні насипи, які лишились від розчищення річки і треба було спершу розібратись, із чим маємо справу. Рослини підбирала так, щоб вони були більш пластичні та універсальні як до сухого, так і до волого ґрунту. Дуже добре, що вирішили висаджувати високорослі дерева, адже парк одразу набув закінченого вигляду. При посадці помітили, що у певних місцях на острові постійно стоїть вода, тому деякі дерева довелось пересаджувати, – розповідає Роксолана.

У рекреаційній зоні острова на Риловиці нині милують око платани із кроною незвичайної кулястої форми, декоративні груші, чиє листя восени набуває яскравого червоного кольору, колоновидні граби, сакури сорту «Канзан», які вже наступної весни розквітнуть пишним рожевим цвітом. Цікавинкою парку є те, що тут посаджено багато злакових рослин, що є однією з останніх тенденцій у сфері ландшафтного дизайну. Кущики міскантусу та пенісетуму, зі слів дизайнерки  Роксолани Пономаренко, додаватимуть парку актуальної нині природності, адже рослини, подібні до очерету, органічно вписуються у ландшафт поблизу водойми. Не менш гарно виглядатимуть  і кущики запашної лаванди. Великою перевагою є те, що у парку прокладено систему автополиву, адже це запорука гарного вигляду газону.

Усі рослини у новоствореному парку потребують правильного та дбайливого догляду, тому Роксолана має деякі побоювання щодо того, чи справляться із таким додатковим навантаженням працівники міського «зеленого господарства». Каже, що подальший гарний вигляд парку залежить від кваліфікованих працівників, котрі грамотно доглядатимуть за декоративними насадженнями, отримуючи за це гідну зарплатню. Ландшафтну дизайнерку відверто дивує, чому автори громадських проектів, котрі передбачають посадку тих чи інших зелених насаджень у нашому місті, не враховують затрати на заробітну плату людей, на чиї плечі ляже подальший догляд за рослинами.

Трендова природність у ландшафтному дизайні

Щодо останніх тенденцій у ландшафтному дизайні, то нині дуже актуальна природність, наголошує Роксолана. Люди втомилися від швидкого темпу життя і хочуть насолоджуватися спокоєм і умиротворенням в парку і на своїй ділянці, що особливо актуально у період карантину. Дизайнери пропонують відмовитися від «укладання природи в рамки». Тому втрачають актуальність ідеально підстрижені дерева і чагарники складних вигадливих форм, велика кількість кованих парканів, перегородок, на зміну яким приходять зелені доріжки, каміння, альтанки та інші елементи.    Сучасні тенденції у ландшафтному дизайні – додавання  лугових газонів і польових квітів, відмова від строгих геометричних форм при плануванні доріжок і клумб, хаотичне розсадження (зрозуміло, хаос потрібно створювати з розумом), заміна штучних парканів і перегородок живими огорожами.

Відтак актуальними рослинами у сучасному ландшафтому дизайні є злаки та багаторічники. Проте їх потрібно розбавляти вічнозеленими рослинами, бо взимку та навесні злакові мають не дуже привабливий вигляд. Проте наші люди, зауважує дизайнерка, чомусь іще не всі сприймають такі рослини. Насправді ж популярні злакові рослини дуже гарно виглядають у поєднанні із живоплотом та кущами чітких форм.

Тішить дизайнерку, що люди потрохи відходять від засилля хвойних дерев, якими раніше засаджували свої присадибні ділянки, що виглядає дуже прісно, адже протягом цілого року ландшафт однаковий. Для гармонії у ландшафтному дизайні хвої має бути не більше однієї третини від загальної кількості рослин, решта яких повинні бути листяні.

Власникам присадибних ділянок з ландшафтним дизайном Роксолана радить у цей останній осінній місяць підготуватись до зими. У першу чергу повибирати бур’яни, бо якщо зима буде тепла,  на початку березня вони можуть зацвісти і викинути насіння. Варто також позбирати сухе листя та рослини, що перецвіли, аби  вони не псували вигляд ділянки взимку та навесні, а також за потреби провести декоративну обрізку дерев та кущів. Накривати кущі спеціальними чохлами на зиму Роксолана теж не радить, адже двадцятиградусні морози зараз бувають украй рідко, а тому таким накриттям можна навіть нашкодити  рослині.

Тетяна ІЗОТОВА.

 

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

вісімнадцять − 7 =