Новини

Збережена у книзі пам’ять про 51 бригаду

Архів
53 переглядів

Майже п’ять сотень сторінок на яких описані неймовірні історії та болючі спогади сотні героїв 51-ї бригади та понад 30 авторів, котрі трудились над ними – така арифметика книги «51/14. Історія нескорених». Презентація книги, яка присвячена подвигу військового з’єднання, що дислокується у нашому місті, відбулась позавчора у культурно-мистецькому центрі.

Без офіціозу та помпезності, у тісному колі тих, кому це справді болить, презентували, як зазначила авторка проекту «51/14» Жанна Білоцька, «книгу смутку та сліз». У фойє КМЦ зібрались батьки, дружини, діти загиблих, капелан 51-ї бригади Микола Гінайло, військовослужбовці, котрі служили під прапором легендарної бригади, а також голова спілки воїнів АТО Олександр Серватович, заступник Волинського військового комісара по роботі з особовим складом підполковник Ігор Підлісний, військові комісари Іваничівського та Турійського районних військкоматів підполковник Олександр Кондисюк та підполковник Антон Нестеренко.

Місцева журналістка Жанна Білоцька розповіла, що ідея написати книгу виникла ще восени 2014 року, коли знекровлена та пошматована 51 бригада повернулась зі Сходу на ротацію та розформування. На її базі створили нове військове з’єднання, яке не успадкувало ані бойових нагород, ані прапора своєї попередниці.

«Як людина, що народилась і живе у місті дислокації бригади, як журналіст, котрий висвітлює тему цього бойового з’єднання у місцевій пресі, не могла залишатись  осторонь. Тому вирішила шукати відповідь на питання – чому несправедливо розформували 51-у бригаду? Однак зробити це самотужки нереально, бо хлопці, котрі були призвані з усіх куточків України, демобілізувались та роз’їхались по домівках. Окрім того, інформацію потрібно було десь розміщувати. Так визріла ідея написати книгу «51/14», до якої б увійшли історії бійців 51-ї та 14-ї ОМБр, котрі можуть пролити світло на багато запитань», – зазначила упорядниця книги, значна частина матеріалів якої належить її авторству.

«Історія нескорених» побачила світ тиражем лише  500 примірників, більшість з яких буде роздано бійцям та їхнім родинам. Але так як уже є чимало охочих придбати її, то як зазначила Жанна Білоцька, можливо буде замовлено додатковий тираж. Упорядниця видання вдячна всім, хто долучився до фінансування проекту – усім небайдужим, хто перераховував кошти на спеціально відкритий рахунок, Благодійному фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» та депутату обласної ради Валерію Діброві.

За неповних три роки, впродовж яких тривала робота зі збору та підготовки матеріалів, відбулись десятки зустрічей з бійцями бригади – від полковників до рядових солдатів, котрі були мобілізовані у перших хвилях. У кожного з них була можливість поділитись своїми спогадами та висловити точку зору щодо подій на Сході. До книги також увійшла стаття військового експерта, полковника запасу Олега Жданова, котрий вважає, що рішення про розформування бригади було суто політичним.

У книзі описаний увесь бойовий шлях бригади упродовж 2014-2015 років – Волноваха, Савур-Могила, Лисичанськ, Маріуполь, Іловайськ та інші місця, де довелось воювати нашим бійцям. Окремі розділи присвячені розповідям про волонтерів, капеланів, полонених та найболючіший – про загиблих Героїв. До книги також увійшли фрагменти військового щоденника колишнього прес-офіцера бригади Влада Якушева. Більшість цих статей уже були опубліковані у різних виданнях Волині, Львівщини та інших регіонів, але є й такі, з якими читач познайомиться вперше.

– Звісно, ми не могли охопити увагою усе і усіх, хто був на війні, – зазначила одна із співавторок книги Валентина Савчук. – Тому, можливо, в майбутньому вийде продовження, можливо хтось захоче підтримати розпочату справу.

На тому, що книга спогадів бійців вийшла більш, ніж достойною, а відтак варта уваги кожного, наголосив один із героїв, чия історія також увійшла до видання, Олександр Кравченко. Саме йому вдалось відзняти відео на мобільний телефон у перші хвилини розстрілу блокпосту поблизу Волновахи, яке потім розійшлось соцмережами і потім показали на телебаченні. Олександр Кравченко висловив сподівання, що це не остання подібна книга пам’яті.

Громадянським подвигом назвала працю Жанни Білоцької над «Історією нескорених» депутатка міської ради Світлана Федонюк, адже робити це було дуже непросто, як морально, так і фінансово. «Саме завдяки цій книзі історія нашої славетної бригади не буде втрачена назавжди», – відмітила депутатка.

Насамкінець заходу слово узяв перший і останній капелан 51-ї бригади Микола Гінайло. Він обурився, що стільки років, відколи триває війна на Сході, де наша бригада проявила свій героїзм, місцева громада і досі не спромоглась добитись того, щоб одну з міських вулиць назвати на честь 51-ї ОМБр. Кілька разів це питання виносилось на розгляд громадської ради, але порозуміння так і не вдалось досягнути.

Тетяна ІЗОТОВА.

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up