Більшість українців вважає, що туберкульоз – це хвороба безпритульних або осіб з нарко- чи алкозалежністю. Натомість щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювання і лише 8-10 відсотків із них – у соціально незахищених громадян.
Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму, крім волосся та нігтів. Передається він від людини, яка має відкриту форму ТБ (з активним бактеріовиділенням) до іншої людини повітряно-крапельним шляхом під час кашлю, розмови, чхання. Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту та від кількості бактерій, які вдихає здорова людина. Вірогідність розвинення хвороби після контакту з бактеріями залежить від стану імунної системи.
Це захворювання виліковне. Успіх лікування залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.
Найтиповіші прояви туберкульозу: кашель або покашлювання впродовж двох тижнів і більше; підвищена температура тіла – від 37,2 градуса, різка втрата ваги; зниження працездатності й загальна втомлюваність; нічна пітливість; виражена задишка; при важких формах – кровохаркання.
Тенденція до росту захворюваності на туберкульоз органів дихання в області продовжує зберігатися. Показник захворюваності у 2023 році вищий від середнього державного на 40 відсотків. Захворіло 496 волинян проти попереднього року – ріст на 9 відсотків. Значно зросла захворюваність серед дітей віком до 17 років – майже у чотири рази (60 осіб проти 16 в попередньому році). Торік у КП «Володимирський ЦПМД» вилікувалось 24 пацієнта з них троє дітей.
Якою ж є профілактика туберкульозу? Здоровим людям слід дотримуватись правил особистої гігієни, відмовитись від шкідливих звичок, уникати застудних хвороб та своєчасно звертатись до лікарів. Якість харчування також може впливати на здатність організму протистояти туберкульозу. Брак вітамінів А і D суттєво підвищує розвиток хвороби. Особливо чутливі до туберкульозу люди з ослабленою імунною системою (через хронічні захворювання або прийом певних ліків) та маленькі діти, оскільки їхня імунна система ще не сформована.
Щоб захистити дитину від важких форм туберкульозу використовують вакцину БЦЖ. Також нині в арсеналі медицини є вакцина БЦЖ від важких, генералізованих форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт і міліарний туберкульоз. Вони особливо небезпечні для дітей першого року життя. У Володимирському ЦПМД – достатня кількістю вакцини від туберкульозу.
У Володимирському районі рівень охоплення щепленнями новонароджених на третю добу життя вакциною БЦЖ у 2023 році становить 83,4 відсотка. Реєструється низький показник охоплення БЦЖ вакцинацією дітей одного року і старших (10,5 %). Показник вакцинації не досягає рекомендованого ВООЗ – 95 відсотків, та є недостатнім, щоб забезпечити епідемічне благополуччя населення району та знизити рівень захворюваності на туберкульоз. Погіршенню епідситуації з цієї інфекції сприяють відмови батьків в проведенні імунізації їхніх дітей згідно з календарем профілактичних щеплень, продовження військових дій на території держави, зовнішня та внутрішня міграція населення, вплив стресу теж вагомо впливає на ріст захворюваності.
Але, не зважаючи на складну ситуацію, ми повинні бути відповідальними за своє здоров’я та здоров’я близьких нам людей. Тому стараймося запобігти захворюванню, бо вилікувати його набагато складніше.
Юлія Надворська,
медична директорка КП «Володимирський ЦПМД»