Новини

Жіночий «голос» українства у світі

Головне, Культура, Лайфстайл
134 переглядів

У польському місті Перемишль відбувся XII Конґрес Світової Федерації Українських Жіночих Організацій «Об’єднані любов’ю до України – для її перемоги та відновлення!» з нагоди 75-річчя СФУЖО, де зібралися представниці жіночих організацій з різних куточків світу: України, Канади, США, Австралії, Бельгії, Великобританії, Естонії, Румунії, Індії, Об’єднаних Арабських Еміратів.

Провід Всеукраїнської громадської організації «Союз Українок» також узяв участь у Конґресі. Учасники заходу обговорили роль української жінки у розв’язанні нагальних проблем, з якими стикаються українки не тільки в Україні, а й за її межами. Проблеми еміграції, освіта у воєнний час, психологічне здоров’я, волонтерство – усе це й не тільки українки підіймають на міжнародній арені, щоб захистити інтереси України та заручитися світовою підтримкою. Українське жіноцтво вже зараз розробляє механізми та програми захисту прав людини й відновлення та розвитку країни.

У межах XII Конґресу відбулися Річні Наради, які відкрила в. о. голови СФУЖО Євгенія Петрова: «Ставши на авангарді українського жіночого руху, СФУЖО обрала гасло цьогорічного Конгресу «СФУЖО-75: Об’єднані любов’ю до України – для її перемоги та відновлення!» Ці слова фактично відобразили напрями діяльності, зумовлені викликами, які постали перед організацією».

Провід ВГО «Союз Українок» узяв участь у Річних Нарадах СФУЖО та заслухали Звіт за річну діяльність. Обговорили ряд важливих питань та прийняли Заяву СФУЖО з нагоди 75-ї річниці. Також на Річних Нарадах заслухали звіти голів та представниць складових організацій. Активною була дискусія голів та членкинь українських жіночих організацій, які жваво обговорювали місію СФУЖО, щоб включити її до Статуту організації під час ХІІ Конгресу.

Урочисте відкриття ХІІ Конґресу СФУЖО пройшло в атмосфері привітань та теплих слів з нагоди 75-ліття створення СФУЖО. Вітання лунали з усіх континентів.

Дорогих посестр ВГО «Союз Українок» привітала в національних традиціях українським короваєм з калиною та вишитим рушником, що символізують незламність Захисників України та всього народу. Такий подарунок для членкинь СФУЖО підготували союзянки Ірина Чернега, Віра Чайковська та Тетяна Пагуба.

«Завдяки самовідданості та енергії посестер СФУЖО, організація стала  світовим голосом і чинником консолідації закордонного українського жіноцтва, захисником інтересів України на міжнародній арені. Зичимо процвітання СФУЖО, наснаги посестрам у реалізації усіх задумів на благо української спільноти у світі та процвітання України», – привітали організацію зі славетним ювілеєм голова ВГО «Союз Українок» Ористлава Сидорчук та Провід ВГО СУ, Ореслава Хомик, Віра Чайковська, Ірина Чернега, Валентина Січова й Алла Швець.

Піж час урочистої частини Провід відзначив діяльність в.о. голови СФУЖО Євгенії Петрової Подякою ВГО «Союз Українок». Користуючись нагодою, пані Ористлава також подякувала багаторічному партнеру Союз Українок Америки та вручила Подяку спільнотів особі голови Наталії Павленко.

Учасників ХII Конґресу СФУЖО та Асамблеї «Українка у світі» привітав Стефан Романів, Перший віцепрезидент Світового Конґресу Українців, та вручив Євгенії Петровій свічник зі словами: «Нехай горить цей вогонь», виготовлений із капсули, яку використовували в бою українські воїни за нашу перемогу.

З вітальним словом звернулася Ірина Ключковська, директорка МІОКу: «За свої 75 літ СФУЖО не лише відстоювала жіночі права і свободи, вона разом зі своїми складовими допомагала Україні зберегти своє українське обличчя. Виховувала, вчила, плекала українство. Була нашим голосом у світі, коли система зробила нас німими, була сильною, коли ми ослабли, простягала руку, коли ми не могли підвестися з колін, допомогла вичавити раба і стати вільними. А нині вона солідаризується з тими, кого прихистили десятки країн світу».

У рамках XII Конґресу пройшли панельні дискусії «СФУЖО: 75 років єднання українського жіноцтва та міжнародної адвокації українських інтересів» і «Українка у світі: героїзм, волонтерство, стійкість».

Учасниці говорили про українських жінок в Україні та світі як про дивовижний феномен, про їх масштабність впливу та відповідальності, про їх рушійну силу у досягненні загального блага для України, у просуванні інформації про необхідну українським громадянам допомогу.

Наталія Пошивайло-Таулер, голова «Союзу Українок» штату Вікторія (Австралія), голова Освітньої референтури СФУЖО, віцепрезидентка Світового Конґресу Українців відзначила: «Жіночі організації в діаспорі переживають новий розквіт активності та інноваційності. Їхні зусилля спрямовані на прискорення перемоги України та звільнення українських територій, збереження життів військових та цивільних громадян, покращення умов життя жінок та на побудову рівного та інклюзивного суспільства. Ця нова хвиля повоєнного жіночого активізму є надійним джерелом натхнення для всіх жіночих організацій, хто прагне зберегти українську ідентичність, культуру, освіту та назавжди закінчити з російською агресією та її загрозою світу».

Також відбулися круглі столи на теми: «Співпраця з партнерами як запорука спільного успіху», «Деколонізація в різних сферах», «Новітня хвиля українських жінок-переселенців з України в діаспорі – виклики та шляхи їхнього подолання», «Дорожня карта СФУЖО на майбутнє».

Голова Всеукраїнської громадської організації «Союз Українок» Ористлава Сидорчук взяла участь у круглому столі «Співпраця з партнерами як запорука спільного успіху» та окреслила пріоритети спільної діяльності організацій.

«Український жіночий рух здавна долучався до оборони національної ідеї. Сьогодні у час війни жіночі організації вирішують багато найнагальніших проблем: гуманітарні, політичні, соціально-економічні. ХII Конґрес СФУЖО – об’єдналися українські жіночі організації в єдину міжнародну платформу, щоб зробити спільні міжнародні заяви, заручитися міжнародною підтримкою нашій країні, реалізувати спільні проєкти для ефективної відбудови України. Попри різні історичні випробування, світовий українських жіночий рух здобув питому вагу у політичному, громадському житті світу, а своїм впливом охоплює континенти, формуючи вагому міжнародну діяльність. Важливим завданням жіночого руху сьогодні є збереження тяглості поколінь: від досвідчених членкинь до залучення молодих лідерок. Адже багатогранна плідна діяльність усіх організацій-членів сприяє актуалізації українського питання у світі, збереженні історії та культури України в діаспорі, посильно допомагаючи в час війни Захисникам України та наближаючи Перемогу», – відзначила Ористлава Сидорчук.

Також було обрано нову голову СФУЖО. Нею стала Ярослава Хортяні.

«Очолювати Світову Федерацію Українських Жіночих Організацій – справа нелегка і дуже відповідальна, можна сказати – справа державної ваги. Адже це і пошанування попередниць, і окрилення наступниць, і бути надійним плечем Світового Конгресу Українців.  А ще нонстоп бути на зв’язку з українками усіх континентів, надавати їм підтримку, об’єднувати у країнах їх поселень та розв’язувати проблемні питання, виклики рідної Землі. Вміти визначати розгляд пріоритетних завдань і переконувати інших у їх підтримці. Такими були до тепер очільниці СФУЖО, такими ж, віримо,  будуть і надалі. То ж дякуємо пані Євгенії Петровій за мудре управління організацією! І щиро вітаємо новообрану голову СФУЖО Ярославу Хортяні! Бажаємо сили, наснаги й Божої опіки для успішного керування ковчегом!», – від імені Проводу та всіх союзянок привітала новообрану голову СФУЖО очільниця ВГО Союз Українок Ористлава Сидорчук.

У рамках проведення Конгресу відбулись зустрічі з посестрами-союзянками з Австралії, Естонії і США. ВГО «Союз Українок» разом з Союзом Українок Америки також вшанували пам’ять молитвою та символічними хризантемами авторку повісті «Хризантеми», письменницю,  сучасницю Івана Франка, відому громадську діячку,  учительку, союзянку – Уляну Кравченко, яка похована в м. Перемишль.

Коментарі
Теги: "Союз українок"
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up