На головну Новини    Жовтневе не можна назвати Сусваль

   Жовтневе не можна назвати Сусваль

49

   Мешканці села досі б’ються над тим, де тут поставити кому.

 

- реклама -

Нещодавно у селі Сусваль відбулись збори селян, на яких, окрім звіту голови, плану економічного розвитку на 2019 рік та зустрічі із підприємцем щодо питання збору молока, на порядок денний поставили давнє й болюче питання назви села. За словами голови Оваднівської ОТГ Сергія Панасевича, громада і далі не погоджується із назвою Сусваль, прийнятою на честь загиблого в АТО односельчанина. Тож люди вирішили подати офіційний запит до Інституту національної  пам’яті, щоб там прояснили зміст колишньої назви «Жовтневе»: від якого слова походить, яке значення несе. «Отримаємо відповідь – знову повернемось до цього питання», – пояснив Сергій Степанович.

Отже, чи можливо повернутись знову до старої назви? Чи треба платити за переоформлення документів, якщо село стало називатись інакше? Ми звернулись за роз’ясненням до фахівців.

ПОВЕРНУТИСЬ МОЖНА ТІЛЬКИ ДО МОГИЛЬНОГО

Оскільки факт перейменування села Жовтневе на Сусваль уже офіційно, згідно з законом про декомунізацію, відбувся, подальші можливі перейменування, якщо є така потреба, регулюватимуться Законом України «Про географічні назви». У ньому є стаття № 5, ч.11, у якій перераховано випадки, у яких допускається варіант повторного перейменування. Це можливо у випадку повторення назв однорідних географічних об’єктів у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці; необхідності повернення окремим географічним об’єктам їхніх історичних назв; істотної зміни функції або призначення географічного об’єкта; необхідності приведення назви географічного об’єкта у відповідність із вимогами Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”.

За словами юриста Українського інституту національної пам’яті Сергія Рябенка, зазначений перелік підстав для перейменування населених пунктів та районів є вичерпним. Він не передбачає повторного перейменування тих населених пунктів чи районів, чиї назви були змінені в ході реформи декомунізації. Таким чином, повторне перейменування декомунізованих населених пунктів або районів всупереч вимогам статті 5 Закону України «Про географічні назви» суперечитиме законодавству.

Є також норма закону про референдум, на якому могла би визначитись громада. «Частина дванадцята статті 5 Закону України “Про географічні назви” визначає, що перейменування географічних об’єктів, крім випадків приведення їх назв у відповідність до вимог декомунізаційного законодавства, здійснюється з урахуванням думки більшості населення відповідно до закону про референдуми, – зазначає Сергій Рябенко. – Однак, нині проведення будь-яких місцевих референдумів є неможливим через відсутність спеціального закону».

Як зазначає головний спеціаліст Західного міжрегіонального відділу управління забезпечення і реалізації політики національної пам’яті Українського інституту національної пам’яті Леся Бондарук, згідно зі згаданими нормами законодавства і враховуючи ситуацію, в якій опинились нині мешканці села Сусваль, наразі можливий лише єдиний варіант перейменування – повернення до історичної назви. Архівні довідки свідчать, що село засноване 1570 року, до 1952 року воно носило назву Могильне.

ЗА ЩО ТРЕБА ПЛАТИТИ?

Серед мешканців села побутує міф, немовбито при перейменуванні населеного пункту «треба платити за переоформлення документів». Начальник юридичного відділу апарату райдержадміністрації Анна Юхимюк роз’яснює, що обов’язково вносити зміни до документів не потрібно. Чинним законодавством не передбачено внесення змін до документів про право власності на нерухоме майно або до паспортів громадян у зв’язку з перейменуванням населеного пункту. За бажанням людини або у разі потреби (під час купівлі-продажу, дарування тощо) мешканець села повинен звернутись у сільраду, де йому безплатно видадуть довідку про перейменування . Вже у документах, які будуть оформлюватись на нового власника, буде вказуватись нова назва села. На вартості послуг нотаріуса це не позначиться. Документи готуватимуться за загальною процедурою, з урахуванням отриманої у сільраді довідки про перейменування.

За бажанням, також можуть поставити новий штамп у паспорті. Як пояснює Державна міграційна служба України, обов’язкові зміни до відомостей про місце реєстрації вноситимуться у паспорт тільки у разі заміни прізвища, при досягненні особою 25- чи 45-річного віку. Також у зв’язку з перейменуванням об’єктів топоніміки не вимагається щось спеціально міняти у документах, пов’язаних з отриманням субсидій, пенсій, інших допомог тощо.

Світлана КОШИРЕЦЬ.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

чотири × 1 =