Новини

Зміни у порядку відкриття та оформлення спадщини

Новини
367 переглядів

30 січня 2024 року набирали чинності Закони України: «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини» та «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини».

Першим з них встановлено місце відкриття спадщини, яким є останнє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності такого майна –  основної частини рухомого майна. Якщо спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається відповідно до Закону України “Про міжнародне приватне право”.

Відповідно до пункту 20 «Прикінцевих та перехідних положень» Цивільного кодексу України у випадку, якщо смерть фізичної особи зареєстрована пізніше ніж через місяць з дня смерті такої особи або дня, з якого її оголошено померлою, строки, встановлені для прийняття спадщини, на відмову від її прийняття, про визнання відумерлою, при переході права на прийняття спадщини, видачі свідоцтва про право на спадщину обчислюються з дня державної реєстрації смерті особи. При цьому часом відкриття спадщини вважається день смерті спадкодавця або день, з якого спадкодавця оголошено померлим, незалежно від часу державної реєстрації смерті. Це правило застосовується до спадщини, яка відкрилася до введення воєнного стану в Україні, введеного  відповідним Указом президента України, строк для прийняття якої не сплив до його введення, за умови, що свідоцтво про право на спадщину не було видано жодному із спадкоємців, а також до спадщини, яка відкрилась у період дії воєнного стану в Україні та діє протягом двох років з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні. Наприклад, якщо особа померла 1 травня 2022 року, а її смерть зареєстровано в органах ДРАЦС 10 січня 2024 року, строки прийняття спадщини, відмови від її прийняття та інші (шість місяців) починають свій перебіг з 10 січня 2024 року, а коло спадкоємців, які фактично прийняли спадщину, склад спадкового майна встановлюються на день відкриття спадщини, тобто на 1 травня 2022 року. Це правило застосовується лише для тих випадків, коли особа померла, а юридичний факт зареєстровано пізніше ніж через місяць після її смерті, а також щодо спадкових справ, по яких не було видано жодного свідоцтва про право на спадщину.

Пунктом 21 «Прикінцевих та перехідних положень» Цивільного кодексу України врегульовано оформлення спадкових прав у випадках, якщо місцем відкриття спадщини є:  населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження; територія, на якій ведуться активні бойові дії, щодо яких не визначено дату їх завершення; тимчасово окупована російською федерацією територія, щодо яких не визначено дату завершення тимчасової окупації.

Так у випадку, якщо місцем відкриття спадщини є такий населений пункт/територія, заяви про прийняття спадщини, про відмову від такого прийняття, про відмову від заповідального відказу, вимога кредитора спадкодавця до спадкоємців, заяви про охорону спадкового майна, про згоду бути виконавцем заповіту після відкриття спадщини, інші заяви щодо спадщини, спільного майна подружжя (колишнього) в межах спадкової справи подаються нотаріусу незалежно від місця відкриття спадщини. Якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт/територія, передбачені пунктом 21 «Прикінцевих та перехідних положень» Цивільного кодексу України, а також у випадку заведення спадкової справи не за місцем відкриття спадщини до набрання чинності згаданим законом, вчинення нотаріальних та інших дій нотаріусом щодо спадщини та спільного майна подружжя у межах спадкової справи здійснюється за місцем подання першої заяви.

Цей порядок стосується спадкових справ, що відкрилися як після смерті спадкодавців, останнім місцем проживання яких були населені пункти/території, передбачені пунктом 21 «Прикінцевих та перехідних положень» Цивільного кодексу України, так і всіх інших справ, останнім місцем проживання спадкодавця за якими були інші території, ніж зазначені вище, заведених не за місцем відкриття спадщини на підставі першої заяви.

Також врегульовано процедуру для завершення спадкування в іншому територіальному окрузі, у випадках, якщо спадкова справа заведена у населеному пункті/території, передбачених цим пунктом. Якщо місцем подання першої заяви є зазначений населений пункт або територія, вчинення нотаріальних та інших дій нотаріусом щодо спадщини та спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи здійснюється за місцем подання першої заяви про видачу свідоцтва.

Ольга МИХАЙЛЮК ,

консультантка   Володимирської  державної нотаріальної

контори

 

 

Коментарі
Теги: відкриття, зміни, оформлення, спадщина
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up