Новини

ЗНАЙОМСТВО З ІРЛАНДІЄЮ: Загадковий острів з ельфами, пінтами і жіночим Різдвом

Архів
79 переглядів

Моє знайомство зі смарагдовим островом на заході Європи розпочалось десять років назад. У мирні часи не раз подорожувала в Ірландію до рідних, здебільшого перебуваючи в країні місяць-два. Багато що дивувало, тішило, захоплювало. Утім, ніколи навіть не думала, що затримаюсь надовго.

Війна внесла свої невтішні корективи у моє життя  та  дуже його змінила. Як і у багатьох моїх земляків, котрих розпорошило-розкидало по світу цілими родинами…

Незважаючи на близькість суворого північного океану Атлантики, частих дощів і пронизливих вітрів, тутешня природа і взимку тішить зеленю і квітами. Сніг рідкісне явище, як і морози. Тут у холодну пору – веселки на пів неба, а за день побачиш всі пори року….

Утім, відкривати нову країну цікаво і пізнавально, тому намагаюсь цим скористатись. Це хоч трохи відволікає від тривожних думок, які раз-у-раз нагадують про мою страждальну Україну, яка вірю, вистоїть і переможе.

Своїми враженнями від Ірландії ділюсь з читачами, і розповім про дивні традиції Різдва. На смарагдовому острові його святкують 25 грудня.

До дітей приходять ельфи-ангели

Як і в Україні, до ірландських дітей приходить Святий Миколай – Санта, але  допомагають йому не ангели, а ельфи. Їхні казкові фігурки зустрічають у кожній кімнаті, де бувають діти. Їх розвішують на люстри, на карнизи, ставлять де завгодно.  Вони все бачать і пізніше розказують Санті, чи слухняні діти. Ця весела традиція прийшла у країну з Америки, де її започаткували, копіюючи героїв книги The Elf on the Shel. У ній розповідь про ельфів, які щодня відвідують дітей між Днем Подяки та Святвечором. Так в оселях з’явились кумедні іграшкові ельфи в червоних шапочках-ковпаках.

Головне правило: дітям заборонено торкатися іграшки – вони можуть лише розмовляти з нею та розповідати різдвяні побажання. Якщо це сталося, треба насипати біля нього… корицю.

Щоранку ельф з’являється в новому місці. За повір’ям, він щоночі розповідає Санті про поведінку дітей.  Ельф у кожній родині може мати своє ім’я. Перебуває він у будинку до 24 грудня, а вночі у символічних червоних чобітках з’являється подарунки… Зазвичай, це солодощі.

Хто вип’є 12 пінт пива?

Варто згадати і про таку дивну традицію, яка ще збереглась у кількох графствах. Скоріш, це давня розвага бере початок ще з дохристиянських часів, але до вподоби і нині, бо з нею ніяк не хочуть розпрощатись. Отож, незважаючи на піст, перед Різдвом відвідують 12 пабів, де п’ють пиво. А тутешні пивовари хмільним напоєм славляться на весь світ.

Зазвичай, збирається кілька друзів і випивають по пінті пива в кожному закладі. Якщо врахувати, що ірландська пінта – більше пів літра, то тільки уявіть собі! Але  тут є декілька, на мою думку, дивних правил, які обов’язково треба виконувати. У кожному пабі випивають один напій, але змішуючи з іншими. Спілкуються і співають тільки іноземною мовою, не показують пальцем, не їдять, заборонено друга  називати по імені… Утім, після споживання великої кількості спиртного напою навряд чи хто не порушить цих правил. А покарання суворі: Різдво без спиртного. Хоча, мабуть, це звичайна розвага.

На Різдво – купання в океані

Ще одна цікава ірландська різдвяна традиція – The Christmas day swim або Різдвяний заплив. Змагання відбуваються по всій країні, й мають іншу мету – благодійність. Зазвичай, учасники і гості змагань жертвують кошти для організацій, які опікуються притулками, лікарнями, хостелами тощо. З огляду на ризики, пов’язані з купанням у холодній воді, на заходах присутні  представники берегової охорони, медики. Діють суворі правила, адже з океаном не жартують. Здебільшого у змаганнях беруть участь досвідчені плавці. Хоча різдвяні купання – це розвага для всієї сім’ї, і багато ірландців щороку долучаються до запливів. Зважаючи на те, що дітей в океані вчать плавати з пелюшок, то нікого не бентежать холод чи хвилі.

Жіноче Різдво, або День матері

Цікаво, що в жінок в Ірландії є своє Різдво.   Дванадцятий і останній день Різдва, 6 січня (цього дня завершуються святки у католиків)  відомий як Nollaig na mBan або Жіноче Різдво. У цей день жінки збираються разом і святкують такий собі “дівочий день”,  а чоловіки залишаються вдома і займаються справами, які придумали жінки. Ще чоловіки дарують подарунки дружинам,  мамам, доням і бабусям. Отакий собі День матері, чи 8 Березня.

Цього дня багато барів і ресторанів повідомлять, що заклад відвідують тільки жінки.  Для них це хороший привід відпочити і поспілкуватись з рідними і подругами, котрі з такої нагоди приїжджають звідусіль. Застілля триває до ранку. Тут і танці, і запальна музика, і різні конкурси та розваги.

Тетяна АДАМОВИЧ.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up