1 грудня, набрав чинності закон про збільшення податків для українців. Хоча в тексті закону вказується, що платники податків мають почати виплачувати їх ще з жовтня, але цей процес розпочнеться вже з зими. “Заднім числом” податки не будуть нараховуватися. Парламент найближчим часом ухвалить необхідні правки до податкового закону, щоб узгодити роботу всіх норм з 1 грудня, зокрема щодо ФОПів.
Військовий збір запровадили ще в серпні 2014 року як тимчасовий захід для фінансування оборонних потреб розміром становив 1,5%. Раніше ці гроші з надходили безпосередньо до держбюджету. Хоча цільовим їх призначенням додаткове фінансування армії, але вони могли бути перенаправлені на інші потреби. Згідно з новим законом, військовий збір буде спрямовуватись через спецфонд виключно на фінансування ЗСУ. При цьому він збільшений до 5%.
Відтепер із зарплати працівників утримуватиметься не 19,5, а вже 23% (18% ПДФО + 5% ВЗ). Однак для військовослужбовців та співробітників силових структур ставку залишать на рівні 1,5%. Верховна Рада під час розгляду законопроєкту не підтримала жодних пільг щодо сплати цього збору.
Фізичні особи-підприємці (ФОПи) на спрощеній системі оподаткування І, ІІ та IV групи мають щомісячно сплачувати військовий збір авансом в розмірі 10% від мінімальної зарплати, що встановлена на 1 січня звітного року. Оскільки ФОПи почнуть сплачувати ВЗ із 1 січня 2025 року, то ця сума становитиме 800 грн. Авансові внески можна зробити максимум до кінця року.
Військовий збір ФОПам на І, ІІ та IV групі платити доведеться обов’язково. Навіть якщо особа не здійснює підприємницьку діяльність і не отримує дохід чи прибуток, податкова автоматичне нараховуватиме ВЗ на двадцяте число кожного місяця.
Платники єдиного податку III групи та юридичні особи також сплачуватимуть військовий збір, проте робитимуть це не помісячно, а поквартально. Вони мають сплачувати 1% від доходів – це 10 гривень з кожної заробленої тисячі гривень.
Для сплати військового збору запровадять окремі рахунки для ФОПів на спрощеній системі. Територіальні органи податкової служби вже оприлюднили реквізити, і платники можуть скористатися ними для переказів. У IV кварталі 2024 року змін у звітності не передбачено.
На соціальні виплати військовий збір не поширюється. Також він не поширюється на пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО. Крім того, під військовий збір також не підпадають ОВДП, які купують фізичні особи.
У законі прописано, що підвищення військового збору діятиме не вічно, а лише до кінця року, в якому скасують воєнний стан.